Site bölümü raporları

Raporlar, farklı site bölümleriyle ilgili istatistikleri almanızı ve karşılaştırmanızı sağlar.

Kategoriler, sitenin hiyerarşik yapısını yansıtır. Konuların aksine, materyalin kategori sayısı içiçelik düzeyi tarafından kısıtlanır (şu anda istatistiklerde sadece iki seviye gösterilir).

Raporları görüntülemek için şu yolu takip edin: İçerik → Site bölümleri. Belirli bir bölüme göre rapora geçmek için bölüm adına tıklayın. Varsayılan olarak 1. düzey bölümleri görüntülenir. Düzeyler arasında geçiş yapabilirsiniz.

İstatistiklerin doğru toplanması ve görüntülenmesi için sitedeki içeriklerin (Schema.org veya Open Graph) önerilerine uygun olarak işaretlendiğinden emin olun.

Raporlar ne işe yarar?

En etkin site bölümlerini belirleme

Bölümle ilgili görüntüleme sayısı ve ziyaretçilerin bölüm içeriğiyle etkileşim derecesi göstergelerini değerlendirin. Bölüm içeriğinin önemli bir kısmı az okunuyorsa, bu durum sitenin okur için yeterince ilgi çekici olmadığı anlamına gelebilir ve dolayısıyla bu bölümün tümden kapatılması veya burada yapılacak düzeltmeler için harcanacak vaktin azaltılması düşünülebilir. Daha yüksek etkileşim alan daha popüler olan bölümlere odaklamanız daha faydalı olabilir.

Hedef kitlenizi özellikle ilgilendiren konuları belirleme

Yüksek görüntüleme ve etkileşim göstergeleri, ziyaretçilerinizi özellikle ilgilendiren konuları tespit etmenize yardımcı olur. Hedef kitle ilgi dinamiklerini takip edebilirsiniz; şu anda ve geçen ay veya çeyrekte onları nelerin etkilediğini öğrenebilirsiniz.

Belirli bir konuda kimin herkesten daha iyi yazdığını öğrenmek

Popüler içerik hazırlayanlar widget’ında, seçili konuda hangi yazarın materyallerinin okurların daha çok ilgisini çektiğini görebilirsiniz.

Site bölümü içeriğini kimin hangi nedenle okuduğunu anlama

Site bölümü ziyaretçi kitlesinin cinsiyet ve yaşını inceleyin. Bu veri, bölüm okurları hakkında daha fazla fikir sahibi olmanızı sağlar. Böylece, örneğin, bilginin veriliş şeklini veya yazı dilinizi ziyaretçi kitlenize göre değiştirebilirsiniz.

Sayfa formatlarına bakarak, formatlardan hangisiyle çalışmayı daha çok tercih edeceğinizi görebilirsiniz.