İçerik raporları

İçerik projelerinin istatistiklerini analizi için Yandex.Metrica'da bir sürü kullanışlı ve kolay anlaşılır rapor şablonu kullanabilirsiniz. Bunlara İçerik bölümü üzerinden erişebilirsiniz. Raporlar aracılığıyla:
 • an itibarıyla oluşturulan içerik özetini alabilir,
 • site sayfası içeriğine ve site bölümlerine göre hedef kitlenizin ilgilenme göstergelerini inceleyebilir,
 • ziyaretçilerin sitenize nereden geldiğini ve site içeriğini hangi formatlarda okuduğunu öğrenebilirsiniz.
Not. Raporları görüntülemek için, içerik istatistiğinin alınmasını ayarlayın ve içeriğinize veri işaretlemeyi uygulayın (Turbo sayfaları kullanmıyorsanız).

Raporlardaki gösterge türleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Raporlara genel bakış

Raporlarla nasıl çalışılır?

Aşağıdaki veri görüntüleme parametrelerini ayarlayabilirsiniz:

Raporlama dönemi

Görüntülenecek verilerin hangi zaman aralığına ait olacağını belirtin. Raporlar için varsayılan raporlama dönemi bugün, özet için son 10 dakikadır.

Veri ayrıntılandırma

Bazı widget'larda raporlama dönemleri daha küçük bölümlere bölünerek görüntülenir. Raporlama dönemini dakika, saat, gün, hafta ve aylara bölerek ayrıntılandırabilirsiniz.

Hassasiyet/Doğruluk

Göstergelerin çok sayıda veriye göre hesaplanması çok uzun sürebilir. Hesaplama süresini azaltmak istiyorsanız doğruluk/hassasiyet yüzdesini düşürün. Bu durumda göstergeler örnekleme yöntemi kullanılarak hesaplanır: Sonuçlar verilerin tamamına göre değil, yalnızca bir kısmına göre yapılır. Örnekleme hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

İçeriğin uzunluğu

Sadece kısa (uzunluğu maksimum 4000 karakter olan) veya uzun (uzunluğu 4000 ve daha fazla karakter olan) metinlere göre hesaplanan istatistikleri görüntüleyebilirsiniz.

Soru-Cevap

İçerik istatistikleri toplanamıyor
İçerik sekmesinde istatistikler yoksa:
 • Sitede yeni (Ayarlar menüsünde 6.12.2018 tarihinden itibaren kullanıma sunulan) sayaç kodunun kurulu olduğundan emin olun. https://mc.yandex.com.tr/metrika/tag.js kitaplığı çalışıyorsa kullandığınız sayaç kodu yeni demektir.
 • Veri işaretlemesinin istenilen koşullara uygunluğunu kontrol edin;
 • Metin uzunluğunun 500 karakterden fazla olduğundan emin olun.
İstatistik verileri yanlış toplanıyor
Verilerin yanlış toplandığını düşünüyorsanız:
 • Tüm metinlerin işaretlenmiş olduğundan emin olun.
 • Veri işaretlemesinin istenilen koşullara uygunluğunu kontrol edin;
 • İşaretlenmiş Schema.org öğelerinin body etiketinin içinde olduğunu kontrol edin.
 • Yazi metninin (itemprop= " articleBody"); reklam banner'ları veya yorum blokları gibi gereksiz şeyler içermediğinden,
 • Metin uzunluğunun 500 karakterden fazla olduğundan emin olun.
İçerik istatistiği diğer Metrica raporlarındaki verilerden farklı

İçerik sekmesindeki raporlara işaretlenen sayfa içeriğiyle ve Turbo sayfa içeriğiyle ilgili veriler dahil edilir. Tüm diğer formatlardaki hızlı sayfaların içeriği an itibarıyla dikkate alınmaz. İşaretlenmemiş sayfalar da dahil, sitenin tüm sayfalarıyla ilgili veriler diğer Metrica raporlarına dahil edilir.

Ziyaretin kaynak sayfaları, diğer Metrica raporlarından farklı olarak, her bir ziyaret için değil, içeriğin her bir görüntülenmesi için ayrı hesaplanır. Örneğin, bir ziyaretçi sitenin ana sayfasına arama sonuçları sayfasından girdi ve ardından sitenin belirli bir sayfasına geçiş yaptıysa Yandex.Metrica'nın diğer raporlarında ilgili ziyaret arama sonuçları sayfasından kaynaklı sayılırken, içerik istatistikleri raporunda bu ziyaret sitedeki dahili trafikten kaynaklı sayılacak.
Site içeriği işaretlenmemiş olmasına karşın istatistikler başarıyla toplanıyor

Bu durum, sitenizde Turbo sayfaların etkinleştirilmiş olduğundan kaynaklanabilir. Bu sayfaların içeriğiyle ilgili istatistikler otomatik toplanır.

Sitenizdeki en popüler konu ve yazıları belirlemek, ziyaretçilerin metinlerinizi nasıl okuduğunu ve site sayfalarınızla nasıl etkileştiğini öğrenmek, ayrıca sitenize en fazla ziyaretçi trafiği sağlayan kaynakları, vb. belirlemek için site içeriğinizi Schema.org veya Open Graph öğeleriyle işaretleyin.