Göstergeler

Raporlarda aşağıdaki göstergeler bulunur:

Not. Yalnızca 500 karakterden uzun metne sahip olan içeriklerle ilgili tam istatistik verileri görülebilir. Daha kısa metinler için olan istatistikler yalnızca sitedeki dahili trafik payı göstergesine dahil edilir.

Ana göstergeler

Sayfa görüntülemeleri

Ziyaretçi sayfaya girdiğinde sayfa içeriğinin yüklenmesine "görüntüleme" denir. Bir ziyaret sırasında ziyaretçi genellikle birkaç görüntüleme yapar. İlgili tablolarda görüntüleme süreci özel bir grafik şeklinde gösterilir.

Ziyaretçiler

Belirli bir süre boyunca sitenize gelen (sitenizi ziyaret eden) internet kullanıcısına "ziyaretçi" denir.

Yandex.Metrica, her bir ziyaretçiye anonimleştirilmiş kimlik belirleyicileri atar ve bunları tarayıcıda çerez olarak kaydeder; daha sonra bu kullanıcı verileri istatistiklere dahil edilir. Bu kimlik belirleyiciler sayesinde servis belirili bir ziyaretçiyi diğer ziyaretçiden ayırt edebilir.

Ziyaretçinin katılımının ve sitede kalmasının sağlanması

Yayın içeriğinde geçirilen süre

Ziyaretçinin; sayfayı kaydırma, imleci hareket ettirme veya sayfa öğelerine tıklama gibi yayın içeriğiyle etkileşime girdiği süredir. Bu gösterge, Metrica sayacında Oturum Kaydı'nın etkinleştirilip etkinleştirilmediğine bakılmaksızın hesaplanır. Yayın içeriğiyle geçirilen süre hedef kitlenin içeriğe yönelik ilgi derecesini yansıtır.

Sitede dahili trafik payı

Sitede bir yazıyı (sitenin bir bölümünü) okuduktan sonra diğer yazılara (bölümlere) geçiş yapan ziyaretçilerin oranıdır. Dahili trafik payı verileri hedef kitlenin içerikle etkileşim derecesini belirleyip bunun ne kadar ilgi çekici ve doğru sunulduğunu anlamanızı sağlar.

Dahili trafik payı yalnızca bir veya birden fazla işaretlenmiş yazı veya yayın içeren varış sayfasına geçiş yapıldığında hesaplanır. Bu gösterge, söz konusu içeriğin uzunluğu 500 karakterden az olduğunda da hesaplanır. İstatistiklerin doğru toplanmasını sağlamak için sitenizin tüm sayfalarına işaretleme uygulamayı unutmayın.

Sonuna kadar kaydırma

Sonuna kadar kaydırma göstergesi, ziyaretçilerden yazıyı sonuna kadar kaydıranların yüzdesini gösterir.

Sonuna kadar okuma

Sonuna kadar okuma göstergesi, yazıyı sonuna kadar kaydırarak saniyede en fazla 60 karakter hızıyla okuyan ziyaretçi yüzdesini gösterir.

Sonuna kadar kaydırma ve okuma hunileri

İçeriği sonuna kadar kaydırma ve okuma verileri huni olarak görüntülenir. Bu huni; içeriğin ⅓'ine, ⅔'sine, sonuna ve daha fazlasına kadar kaydıran ve içeriğin ⅓'ini, ⅔'sini, tamamını ve daha fazlasını okuyan ziyaretçi payını gösterir. Huninin belirli blokları, ziyaretçilerin metni tam olarak hangi aşamada kaydırmayı bıraktığını gösterir.

Trafik kaynakları

Ziyaretçilerin, sizin sitenize geçiş yaptığı diğer sitelere, sitenize gelen trafik kaynakları denir.

Trafik kaynaklarına göre görüntüleme widget'ı görüntüleme ve ziyaretçi verilerinin gelen trafik kaynaklarına göre dağılımını gösterir. Widget'ta sitenize en fazla trafik sağlayan 4 kaynağın isimleri görüntülenir.

Görüntüleme dağılımını trafik kaynağı türlerine göre değerlendirebilirsiniz:
  • Sosyal ağlar: Sitenize Facebook, VK.com veya Odnoklassniki sitelerinden gelen ziyaretçiler;
  • Arama: Sitenize Yandex, Google, Mail.ru, Rambler, Yahoo veya Bing olmak üzere farklı arama motorlarından gelen ziyaretçiler;
  • Dahili trafik: Sizin sitenizin diğer bölümlerinden dahili geçiş yapan kullanıcılar;
  • Dış bağlantılar: Diğer kaynaklardan gelen kullanıcılar;
  • Öneriler: Yandex Zen veya Google Chrome önerilerinden gelen kullanıcılar,
  • Doğrudan girişler: Direkt olarak web bağlantınıza tıklayarak gelen kullanıcılar.

İlgili tabloda görüntüleme dağılımı Kaynaklar sütununda gösterilir. Açıklayıcı notu (lejant) görüntülemek için imleci dağılım şeridinin üzerine getirin.

İçeriğin görüntülenmesi

Cihaz türlerine göre görüntüleme dağılımı

Bu grafik, içeriğinizin mobil cihazlardan (akıllı telefonlardan ve cep telefonlarından) ve masaüstü cihazlardan (masaüstü, dizüstü ve tablet bilgisayarlardan) görüntülenme oranlarını gösterir. Mobil cihazların payı sütununda gösterilir. Açıklayıcı notu (lejant) görüntülemek için imleci dağılım şeridinin üzerine getirin.

sayfa formatları
Sayfa formatlarına göre görüntülemelerin dağılımını aşağıda görebilirsiniz:
  • masaüstü: Masaüstü, dizüstü ve tablet bilgisayarlarda görüntülemeler;
  • Mobil: Cep telefonlarında ve akıllı telefonlarda görüntülemeler,
  • Turbo: Yandex'in Turbo sayfalarının görüntülemeleri.

Ziyaretçi kitlesi

Ziyaretçilerin cinsiyeti ve yaşı widget'ı, içeriğinizi okuyan ziyaretçilerin cinsiyet ve yaş bilgilerine göre dağılımını gösterir. Böylece içeriğinizin istediğiniz hedef kitleyi ilgilendirip ilgilendirmediğini değerlendirebilirsiniz.