IP adresinin maskelenmesi

IP adresinin maskelenmesi, ziyaretçilerinizin IP adreslerinin Yandex.Metrica'da ne şekilde işleneceğini ve kaydedileceğini belirtebileceğiniz bir sayaç ayarıdır.

Bu ayar bazı durumlarda, üçüncü taraf kaynakların gizlilik politikası ve devlet yasaları dahil olmak üzere, kullanıcıların kişisel bilgilerini korumak için gerekli olabilir.

Yandex.Metrica'da varsayılan olarak ziyaretçinin tam isimsiz IP adresi kaydedilir. IP adresi, site ziyaretçisinin konumunu daha net belirlemek için gerekli olup, servis raporlarına yansıtılmaz.

IP adresinin maskelemesini etkinleştirdiyseniz, Yandex.Metrica, en erken veri toplama aşamasında, teknik olarak mümkün olan ilk fırsatta adresi gizler. Yandex.Metrica'ya veri geldiğinde IPv4 adresine ait son octet veya IPv6 adresine ait son 64 Bit sıfırlanır; sistemde tam olmayan adres yazılır. Örneğin, 192.0.2.2 değeri 192.0.2.0 olarak değiştirilir.

Not. IP adreslerinin maskelenmesi Metrica raporlarında coğrafi verilerin netliğinin azalmasına yol açabilir.

IP adresinin maskelenmesi nasıl etkinleştirilir?

  1. Ayarlar sayfasına gidin.
  2. Sayaç sekmesinde, Ek veri işleme koşulları bloğunda Site ziyaretçilerinin tam IP adreslerini kaydetme özelliğini etkinleştirin.

IP adreslerinin maskelenmesini ayrıca sayaç oluştururken de (Ek veri işleme koşulları bloğunda) etkinleştirebilirsiniz.