Filtreler ve işlemler

Filtreler

Filtreler, etiketler tarafından toplanan ham verilere, belirlenen sırayla uygulanır. Raporlarda belirlenen koşullarla eşleşen kayıtlar ya olduğu gibi bırakılır ya da temizlenir.

Filtrelerin yaptığı değişiklikler geri döndürülemez. Filtreler olmadığında raporda tüm kayıtlar yer alır. Filtrenin solundaki onay işareti, filtreyi kaldırmadan devre dışı bırakılmasını sağlar.

Filtreler aşağıdaki veri türlerine uygulanabilir:

Ziyaretçinin IP adresi

Filtre türü şu koşullarla daha açık belirtilebilir:

 • eşit

  Örneğin, sırasıyla «Sadece trafik kalsın» filtre türü, «IP adresi» alanı, «eşittir» koşulu ve 192.168.0.2 değeri seçilirse, yalnızca bu IP adresinden yapılan geçişler rapora girer.

 • aralıkta

  IP adresi aralıklarının belirtilme örnekleri: 192.168.0.0/24; 192.168.* ; 192.168.0.0-192.168.255.255.

Sayfanın URL'si

Filtre türü şu koşullarla daha açık belirtilebilir:

 • içeriyor
 • başlıyor
 • eşit
 • Sadece site ve ek alan adları: Raporun sadece sayaç düzenleme sayfasında (Genel sekmesinde) belirtilmiş olan sitenin ve ek alanlarının sayfalarını içermesini sağlamak için.
Sayfa başlığı

Filtre türü şu koşullarla daha açık belirtilebilir:

 • içeriyor
 • başlıyor
 • eşit

Yandex.Metrica'nın kendi ziyaretlerinizi hesaplamasını istemiyorsanız Ziyaretlerim hesaplanmasın seçeneğini etkinleştirin. Bu özellik etkinleştirildiğinde servis bu sayacın raporlarını inceleyen veya sayacın Ayarlar menüsüne giren son ziyaretçilerin çerezlerini hafızaya kaydederek bunları istatistiklerin hesaplanmasında yoksayar.

İşlemler

İşlemler ham veriler üzerinden yapılır. Raporlarda gösterilen rapor veya referans sayfasının adresini modifiye ederler.

Ayarlar bölümünden aşağıdaki işlemler yapılabilir:

 • Parametreyi çıkar: Belirtilen parametreyi URL'den kesip çıkarır. Örneğin Parametreyi çıkar işlemi seçilmişse ve "sort" gösterilmişse, URL raporlarında http://example.com/?sort=by_price ve http://example.com/ adresleri http://example.com/ şeklindeki tek bir URL altında birleştirilir.
 • Tüm parametreleri çıkar: URL'de bulunan tüm parametreleri kesip çıkarır.
 • Hashmark çıkar: URL’den hashmark'ı kaldırır (#anchor).
 • Https'yi http'ye çevir: Raporlarda, tüm sayfalar http protokolüyle erişim sağlanabilir olarak görünür.
 • Alan adını değiştir: Raporlarda sayfa adreslerinde görüntülenen alan adını değiştirir.
 • Alt kayda getir: URL içindeki tüm karakterler raporlarda küçük harf olarak görüntülenir.

İşlem, raporlanan sitenin sayfa adresinin yanı sıra sayfasının adresi için de uygulanır. Örneğin "sort" barındıran Parametreyi çıkar işlemi, http://source-example.com/?sort=by_price yönlendirmesinden, sort=by_price parametresini hariç tutar.

Примечание. Bir sayaç için en fazla 30 farklı filtre ve 30 işlem belirleyebilirsiniz. Ayarlar, daha önce toplanan verileri değiştirmez.

Robotları filtreleme

Robotların filtrelenmesi kaynak verileri için uygulanır. Bu özelliğin etkinleştirilmesiyle servisin raporlarında robotların siteyi ziyaretleri hakkındaki veriler filtrelenir. Filtrelemenin etkinleştirilip etkinleştirilmediğine bakılmaksızın siteyi ziyaret eden robotlarla ilgili bilgiler Robotlar raporunda görüntülenir.

Kullanılabilen çalışma modları şöyle:

Tüm robotların ziyaretlerini hesaba kat

Robotların siteyi ziyaretleri Yandex.Metrica'nın tüm raporlarına dahil edilir.

Robotları yalnızca kurallara göre filtrele (varsayılan seçenek)

Bu filtreleme IP adresleri ve User-Agent üzerinde sabit şablonlara göre yapılır ve hatalı işlemler vermez. Sıkı kurallara göre robotların yalnızca çok küçük bir kısmı bulunabilir.

Robotları kurallara ve davranışa göre filtrele

Bu filtreleme seçeneği robotların çoğunluğunun saptanmasına olanak sağlar. Robotlar raporunun verilerine göre doğal olmayan trafiğin yoğunluğunda çok belirgin sıçramalar saptamanız durumlarında bu filtreleme seçeneğini kullanın.

Filtreleme teknolojisiyle yapılır.