Yandex.Direct

Yandex.Direct kullanıcıları Yandex.Metrica'da reklam kampanyalarıyla ilgili ek raporlardan (Kaynaklar → Yandex.Direct) yararlanabilirler.

“Yandex.Direct” grubu raporları aşağıdaki koşulların en az birine uyulduğunda görüntülenir:

  • Yandex.Direct'in Kampanya parametreleri sayfasında Yandex.Metrica sayaçları alanında sayaç numarası belirtilmeli.

  • Yandex.Metrica'da yclid etiketine göre Yandex.Direct reklamlarının tıklanmalarıyla ilgili veriler bulunmalı. Yandex.Direct kampanyasının parametrelerinde Metrica için bağlantıları işaretle seçeneği etkinleştirilmişse bu etiket reklam bağlantı adresine otomatik eklenir.

Aksi takdirde raporlar Yandex.Metrica'da görüntülenmez.

Yandex.Direct'te kampanya ayarları yapılırken koşulların ikisi de birlikte kullanılabilir.

Uyarı. Siteniz serbest URL parametrelerinin kullanımına izin vermiyorsa Metrica için bağlantıları işaretle seçeneğini devre dışı bırakın. Sayaç numaranızı belirtmediyseniz Yandex.Metrica raporları Yandex.Direct reklam kampanyaları hakkında veriler içermez.

Yandex.Metrica ile Yandex.Direct raporlarının verilerindeki farklılıklar

Direct'te reklam kampanyasıyla ilgili istatistik verileri, aynı kampanyanın Yandex.Metrica'daki verilerinden farklı olabilir. Yapay reklam tıklamalarına karşı koruma filtresinden geçen tıklamalar hesaplanarak Yandex.Direct'in rapor istatistiklerine geçer.

Reklam sistemleri raporu hem koruma sistemi tarafından onaylanmış hem de onaylanmamış olmak üzere tüm tıklamalara göre ziyaret sayısını gösterirken Yandex.Direct: Özet, Yandex.Direct: Siteler ve Yandex.Direct: Masraflar raporları sadece "onaylı" tıklamalara göre ziyaret istatistiklerini görüntüler (koruma sistemi tarafından "onaylanmamış" tıklamalara göre ziyaret istatistiklerine bu raporlar üzerinden ulaşamazsınız).

Yine de Yandex.Direсt'te hesaba katılan (onaylı) tıklama sayısı ve Yandex.Metrica raporlarında görünen tıklama sayısı farklı olabilir. Tıklama veya görüntülemenin bazen Yandex.Metrica tarafından dikkate alınamamasının nedenleri şunlardır:

  • Sayaç kodunun doğru yüklenmemesi;
  • Sayaç numarasının Yandex.Direct kampanyası ayarlarında belirtilmemiş olması veya Yandex.Metrica için bağlantıları işaretle seçeneğinin etkinleştirilmemiş olması.
  • Kullanıcının tarayıcısında veya işletim sisteminde ya da şirketin proxy sunucusunda, sayaçların engellenmesine dair kurallar içerebilen reklam engelleyicisi bulunması;
  • Teknik sorunlar: Sayaç çağrısını yapmakla görevli sunucunun uzaklığı ve internet sağlayıcısı kanalının iş yükü,
  • NOT: Yandex.Metrica sayacı yüklenmeden önce ziyaretçinin sayfayı terkettiği ve sayfanın döngüsel bir yönlendirme içerdiği durumlarda veriler Yandex.Metrica tarafından hesaplanamaz.