Sayaç kodunun oluşturulması ve kurulumu

Sayaç oluşturmak için şu adımları yapın:

 1. Servise kullanıcı girişi yapın. Kullanıcı hesabınız yoksa kaydolun.
 2. Sayaç ekle butonuna tıklayın. Sayaç ayarlama sayfası açılır.

Yandex.Metrica, site çalışma değerlendirmesi için robot ziyaretleri filtrelemesi, ticari hedeflere ulaşımlar ve ziyaretçi davranış analizi olmak üzere çok geniş olanak yelpazesi sağlar. Bu bilgiyi elde etmek için sayacı ayarlamak gerekir. Sayaç ayarları sayfasında şu sekmelere dikkat edin:

Sayaç kurma

İpucu. Sayacın siteye kurulması için site yöneticinize veya site desteklenmesinden sorumlu olan başka bir çalışana başvurmanızı öneririz.
Sayacın CMS içeren siteye kurulumu
 1. Yandex.Metrica arayüzünde, Ayarlar menüsündeki Sayaç kodu sekmesinde Kopyala butonuna tıklayın.
 2. Kopyalanmış kodu sitenin tüm sayfalarında başlık (header) oluşturan dosyaya yükleyin.

En popüler CMS için ayrıca sayaç kodu otomatik yerleştiren resmi Yandex.Metrica eklentileri de geliştirildi. Bunu yapmak için eklentiyi kurup kullanıcı girişi yapmanız yeterlidir.

Bir sitede, örneğin biri site içeriğinden ve diğeri forumdan sorumlu olmak üzere birden fazla CMS kullanılabilir. Bu durumda CMS'lerin her birine birer sayaç kodu eklenmelidir.

Sayacın CMS içermeyen siteye kurulumu
 1. Yandex.Metrica arayüzünde, Ayarlar menüsündeki Sayaç kodu sekmesinde Kopyala butonuna tıklayın.
 2. Sayfaları manuel yazılmış ayrı bir dosya olan küçük bir dosyanın sahibiyseniz kopyalanmış kodu sitenin tüm sayfalarının HTML kodlarına eklemeniz gerekir. Verilerin tam ve doğru hesaplanması için sayaç kodunu sayfa başlangıcına mümkün olduğunca yakın yerleştirmenizi öneririz.

*CMS (İngilizce: Content Management System, yani İçerik Yönetim Sistemi): Site içeriğinin yönetimini sağlayan özel bir programdır. Bu program yardımıyla programcılık eğitiminiz olmasa bile metinleri, görselleri veya video içeriğini siteye kolay bir şekilde yükleyebilir veya siteden silebilirsiniz.

Kurulum işlemi tamamlanmış sayaca Sayaçlarım sayfasından erişebilirsiniz. Veriler, sayaç kodunun yüklenmesinin hemen ardından toplanmaya başlar. Sayaç kodunun sayfaya yüklenmesini takiben birkaç dakika içerisinde Sayaçlarım sayfasında sayaç kodu yükleme doğruluğu kontrolü işaretini göreceksiniz.

Not. Sitenizde CSP (İng. Content Security Policy, yani İçerik Güvenliği Politikası) teknolojisi kullanılıyorsa sayacı bu güvenlik politikası koşullarına uygun özel bir yöntemle (örneğin ayrı bir JS dosyası olarak) kurmanız önerilir.

Sayacı kurmak için ayrıca etiket yönetim sistemini de kullanabilirsiniz. Gerektiğinde birden fazla sayaç da kurabilirsiniz.

Sayaç kodunu düzenleyerek belirli verilerin toplanması işlevini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu durumda tüm site sayfalarında kod gerekli şekilde değiştirilmelidir. Sayacın kodu düzenlenmesi daha önce toplanan verilerin yeniden hesaplanması anlamına gelmez.

Sayaç kontrolü

Sayaç kodunun kurulum doğruluğunu kontrol etmek için tarayıcının adres satırındaki sayfa adresine değeri 1 olan ym_debug=1 parametresini ekleyin ve sayfayı yükleyin.

http://example.com/?_ym_debug=1

Sayaç kodu doğru kurulduysa sayaç veri göndermeye başlar. Bu veriler tarayıcı konsolunda görüntülenir.

Konsolun açılması için genellikle Ctrl + Shift + J (veya Apple işletim sistemleri için + + J) tuşlar kombinasyonu kullanılır.

Konsolda veri yokluğunun olası nedenleri:

 • Sayaç sitede kurulu değil.
 • Sayaç hatalı kuruldu.
 • Yandex.Metrica sayacının sitede çalışması diğer komut dosyalarıyla engelleniyor. Bu tespit, tarayıcı konsolu yardımıyla doğrulanabilir.

  Hataları düzeltmek için site yöneticinize veya site desteğinden sorumlu olan başka bir çalışana başvurun.

 • Sayaç Adblock Plus uzantısı tarafından bloke edildi.
 • mc.yandex.ru alan adı, işletim sisteminizin hosts dosyasında bloke edildi.