Sayaç oluşturma ve kurma

Sayaç oluşturmak için şu adımları gerçekleştirin:

 1. Servise kullanıcı girişi yapın. Kullanıcı hesabınız yoksa kaydolun.
 2. Sayaç ekle butonuna tıklayın. Sayaç ayarlama sayfası açılır.

Yandex.Metrica, site çalışma değerlendirmesi için robot ziyaretleri filtrelemesi, ticari hedeflere ulaşımlar ve ziyaretçi davranış analizi olmak üzere çok geniş olanak yelpazesi sağlar. Bu bilgiyi elde etmek için sayacı ayarlamak gerekir. Sayaç ayarları sayfasında şu sekmelere dikkat edin:

Sayaç kurma

İpucu. Sayacın kurulumu için sitenin destek sorumlusuna başvurmanız önerilir.
Sayacın CMS içeren siteye kurulumu
 1. Yandex.Metrica arayüzünde, Ayarlar menüsündeki Sayaç kodu sekmesinde Kopyala butonuna tıklayın.
 2. Kopyalanmış kodu sitenin tüm sayfalarında başlık (header) oluşturan dosyaya yükleyin.

En popüler CMS'ler için sayaç kodunun otomatik kurulumunu sağlayan resmi Yandex.Metrica eklentileri geliştirilmiştir. Böylelikle sayaç kurmak için eklentiyi kurup kullanıcı kayıt işlemini tamamlamanız yeterlidir.

Bir site için, biri site içeriğinden, diğeriyse forumdan sorumlu olmak üzere, birden fazla CMS kullanılıyorsa sayaç kodunu CMS'lerin her birine kurmanız gerekir.

Sayacın CMS içermeyen siteye kurulumu
 1. Yandex.Metrica arayüzünde, Ayarlar menüsündeki Sayaç kodu sekmesinde Kopyala butonuna tıklayın.
 2. Sayfaları manuel yazılmış ayrı bir dosya olan küçük bir dosyanın sahibiyseniz kopyalanmış kodu sitenin tüm sayfalarının HTML kodlarına eklemeniz gerekir. Verilerin tam ve doğru hesaplanması için sayaç kodunu sayfa başlangıcına mümkün olduğunca yakın yerleştirmenizi öneririz.

*CMS (Content Management System - İçerik Yönetim Sistemi): Site içeriğinin yönetimini sağlayan özel bir programdır. Bu program yardımıyla programcılık eğitiminiz olmasa bile metinleri, görselleri veya video içeriğini siteye kolayca yükleyebilir veya siteden silebilirsiniz.

Kurulum işlemi tamamlanmış sayaca Sayaçlarım sayfasından erişebilirsiniz. Veriler kurulum işlemi tamamlanır tamamlanmaz toplanmaya başlar ve sayaç kodunun sayfaya yüklenmesini takiben birkaç dakika içerisinde Sayaçlarım sayfasında sayaç kodu yükleme doğruluğu kontrolü işaretini görürsünüz.

Not. Sitenizde CSP (Content Security Policy - İçerik Güvenliği Politikası) teknolojisi kullanılıyorsa sayacı bu güvenlik politikası koşullarına uygun özel bir yöntemle (örneğin ayrı bir JS dosyası olarak) kurmanız önerilir.

Sayacı kurmak için ayrıca etiket yönetim sistemini de kullanabilirsiniz. Gerektiğinde birden fazla sayaç da kurabilirsiniz.

Sayaç kodunu düzenleyerek belirli verilerin toplanması işlevini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu durumda tüm site sayfalarında kod gerekli şekilde değiştirilmelidir. Sayacın kodu düzenlenmesi daha önce toplanan verilerin yeniden hesaplanması anlamına gelmez.

Sayaç kontrolü

Sayaç kodunun kurulum doğruluğunu kontrol etmek için tarayıcının adres satırındaki sayfa adresine değeri 1 olan ym_debug=1 parametresini ekleyin ve sayfayı yükleyin.

http://example.com/?_ym_debug=1

Sayaç kodu doğru kurulduysa sayaç veri göndermeye başlar. Bu veriler tarayıcı konsolunda görüntülenir.

Konsolun açılması için genellikle Ctrl + Shift + J (veya Apple işletim sistemleri için + + J) tuşlar kombinasyonu kullanılır.

Konsolda veri olmamasının olası nedenleri:

 • Sayaç sitede kurulu değil.
 • Sayaç hatalı kuruldu.
 • Yandex.Metrica sayacının sitede çalışması diğer komut dosyalarıyla engelleniyor. Bu tespit, tarayıcı konsolu yardımıyla doğrulanabilir.

  Hataları düzeltmek için sitenin destek sorumlusuna başvurun.

 • Sayaç Adblock Plus uzantısı tarafından bloke edildi.
 • mc.yandex.ru alan adı, işletim sisteminizin hosts dosyasında bloke edildi.