Temel ve gelişmiş sayaç ayarları

Sayaç ayarlarına Ayar sayfasında Sayaç sekmesinden ulaşılabilir.

 1. Temel sayaç ayarları
 2. Gelişmiş sayaç ayarları
  1. Bilgi sağlayıcı hakkında sorular

Temel sayaç ayarları

Sayaç adı
Sayaçlarım sayfasında ve üstteki sayaçlar arası geçiş menüsünde görüntülenir. Özel bir ad belirtilmediği takdirde Site adresi alanındaki değer sayaç adı olarak kullanılır.
Site adresi

Web sitesinin ana alan adıdır. Alanın doldurulması zorunludur. Префикс схемы/протокол (http://, https://) gibi şema/protokol göstergeleri belirtilmez.

Bu alanda site yolunu (URL yapısında path) belirtebilirsiniz. Örneğin: example.com/category/. Lütfen dikkat! Veri giriş satırında oluşabilecek hataları önlemek için adresi belirli bir dosyaya veya sayfa bölümüne (“#” simgesine) kadar belirtmeyin. Ayrıca URL'de aktarılan sorgu parametrelerinin de (“?” simgesini takip eden adres kısmının) yok sayılacağını unutmayın.

URL yapısı hakkında ayrıntılı bilgi

http://<host>/<path>/<page>?<params>

 • <host>: sitenin alan adı,
 • <path>: Site yolu (hiyerarşik yapıda olabilir). Yapı, “/” simgesiyle belirlenir.
 • <page>: Site sayfasının adı;
 • <params>: Parametreler bloğu (<path> bloğundan “?” simgesiyle ayrılır).
Sitelerin ek adresleri

Aşağıda sıralanan durumlarda ek adresin belirtilmesi yararlı olur:

 • Tek bir sayacın yüklü olduğu aynı site, farklı adreslerden yanıt verdiğinde,
 • Birden fazla siteyle ilgili istatistikleri tek bir sayaç üzerinden almak istediğinizde.

Belirlenen adresler arasında yapılan tüm geçişler iç geçiş sayılır.

Bu alanda site yolunu (URL yapısında path) belirtebilirsiniz. Örneğin: example.com/category/. Lütfen dikkat! Veri giriş satırında oluşabilecek hataları önlemek için adresi belirli bir dosyaya veya sayfa bölümüne (“#” simgesine) kadar belirtmeyin. Ayrıca URL'de aktarılan sorgu parametrelerinin de (“?” simgesini takip eden adres kısmının) yok sayılacağını unutmayın.

Raporlar, site adreslerinize ait olmayan sayfalara yapılan ziyaretler hakkında ve ihtiyaç duymadığınız bilgiler içeriyorsa, Sadece belirtilen site adreslerinden gelen verileri kabul et seçeneğini çalıştırın.

Bu, genellikle şu durumlarda ortaya çıkar:

 • Numaranızı taşıyan sayacınız yanlışlıkla başka bir sitede etkinleştirmiş olabilir
 • Site sayfalarınız proxy sunucu kullanılarak bir başkası tarafından ziyaret edilmiş olabilir.
 • İnternette sitenizin kopyasını barındıran başka alan adları mevcut olabilir. Bilgiler kopyalanırken sayaç kodunuz da kopyalanmış olabilir.

Alt alan adları dahil seçeneği filtreleme sırasında hem ana sitenin hem de ek sitelerin alt alan adlarını (subdomain.example.com, other.subdomain.example.com, ...) hesaba katmayı sağlar.

Oturum kaydı, scroll haritası, form analizi
Bu seçenek aynı zamanda tıklama haritası ve bağlantı haritası özelliklerini etkinleştirir.

Oturum kaydı hakkında daha fazla bilgi

Form analizi hakkında daha fazla bilgi

Gelişmiş sayaç ayarları

Tarayıcının adres satırında hash'in takip edilmesi
Bu seçenek AJAX siteleri için geçerlidir. Yeniden yükleme yapılmadan güncellenen sayfalarda görüntülenme sayısının doğru hesaplanmasını sağlar.
Eşzamansız kod
Sayaç kodu: Sitenizin sayfalarının yüklenmesini engellemez ve yükleme hızına etki etmez.
XML siteleri için
noscript öğesi XML dosyalarında kullanılmamalıdır.
Site sayfalarının otomatik indekslemesinin yasaklanması
Bu seçeneğin çalıştırılmış olduğu Yandex.Metrica kodu kurulu olan site sayfaları otomatik olarak indekslemeye gönderilmez. Ayrıntılı bilgi
Alternatif CDN
Bu seçenek, Yandex.Metrica'ya erişim sınırı getirilen bölgelerden gelen ziyaretleri doğru bir şekilde görmenizi sağlar. Bu seçeneği kullanmak, sayaç kodunun yüklenme hızını düşürebilir. Etkinleştirildiğinde dahi, sayaç kodu internet trafiğinden tasarruf etmek amacıyla mc.yandex.ru adresine önden sorgu yapabilir.
E-ticaret verilerini Yandex.Metrica'ya iletme
Bu seçenek Ecommerce arayüz üzerinden bağlanmanıza izin verir. Özellik etkin durumdayken JavaScript dizisi otomatik olarak dataLayer adını alır. Adını ise Veri taşıyıcı adı değiştirme alanında değiştirebilirsiniz.
Ziyaretin zaman aşımı (dakika olarak)

Ziyaretçinin sitede eylemsiz kaldığı süredir. Dakika olarak belirtilen süre dolduğunda ziyaretin sona erdiği varsayılır. Ziyaret zaman aşımı 30 ile 360 arasında bir tam sayı olmalıdır. Varsayılan değer 30 dakikadır.

Bilgi sağlayıcı

Bu seçenek sayacınız için görünmez ve sitenizin ziyaret istatistiklerinin görüntüleneceği bir buton olmak üzere iki farklı görüntüleme seçeneği seçmenizi sağlar. Bilgi sağlayıcının görünümünü özelleştirebilir ve türünü seçebilirsiniz:

 • basit: Bilgi sağlayıcıya tıkladıktan sonra Yandex.Metrica'ya geçersiniz;
 • gelişmiş: Bilgi sağlayıcıya tıklandığında sitenin bir haftalık istatistiklerinin olduğu bir widget görünecektir.

Bilgi sağlayıcı, sayacın gün içinde topladığı verileri görüntüler (bu süre kullanıcı tarafından ayarlanamaz).

Sitede yalnızca bilgi sağlayıcı kodu kurulduysa (<!-- Yandex.Metrika informer -->) ve sayaç kodu yüklü değilse, o site için istatistikler toplanmaz.

Bilgi sağlayıcı hakkında sorular

Bilgi sağlayıcı veri görüntülemiyor

Bilgi sağlayıcının bağlı olduğundan emin olun: Ayarlar bölümünde (Sayaç sekmesinde) Bilgi sağlayıcı seçeneği etkin olmalıdır. Bu seçenek devre dışıysa bunu etkinleştirdikten sonra yaptığınız değişiklikleri kaydedin ve site sayfalarındaki sayaç kodunu güncelleyin.

Bilgi sağlayıcının yerinde “Yandex.Metrica” yazısı görüntüleniyor

Bilgi sağlayıcının görüntülenmesi gereken sitenin sayaç ayarlarında ek alan adı olarak eklenmiş olup olmadığını kontrol edin. Bu ayar olmadan veriler görüntülenemez.