Temel ve gelişmiş sayaç ayarları

Sayaç ayarlarına Ayar sayfasında Sayaç sekmesinden ulaşılabilir.

 1. Temel sayaç ayarları
 2. Gelişmiş sayaç ayarları
 3. Bilgi sağlayıcı hakkında sorular

Temel sayaç ayarları

Sayaç adı
Belirtilen ad, Sayaçlarım sayfasında ve üstteki sayaçlar arası geçiş menüsünde görüntülenir. Özel bir ad belirtilmediği takdirde Site adresi alanındaki değer sayaç adı olarak kullanılır.
Site adresi

Sitesinin ana alan adı. Alanın doldurulması zorunludur. Префикс схемы/протокол (http://, https://) gibi şema/protokol göstergeleri belirtilmez.

Bu alanda site yolunu (URL yapısında path) belirtebilirsiniz. Örneğin: example.com/category/. Bu süreçte belirli bir dosya veya sayfa fragmanına (“#” karakterine) kadar adresi belirtmeyin: Bu, veri giriş alanında hataya neden olur. Ayrıca, URL'de aktarılan parametrelerin de (“?” simgesini takip eden adres kısmının) yok sayılacağını unutmayın.

URL yapısı hakkında ayrıntılı bilgi

https://<host>/<path>?<params>#<fragment>

 • <host>: Site alan adı.
 • <path>: Hiyerarşik yapıda olabilecek yol. Yapı, “/” işaretiyle belirlenir.
 • <params>: Yoldan “?” karakteriyle ayrılan parametreler bloğu.
 • <fragment>: Yoldan veya parametrelerden “#” karakteriyle ayrılan sayfa içerik fragmanı.
Sitelerin ek adresleri

Aşağıda sıralanan durumlarda ek adresin belirtilmesi yararlı olur:

 • Tek bir sayacın yüklü olduğu aynı site farklı adreslerden yanıt verdiğinde,
 • Birden fazla siteyle ilgili istatistikleri tek bir sayaç üzerinden almak istediğinizde,
 • Sitenin erişilebilirlik kontrolü bildirimlerini almak istediğinizde.

Belirlenen adresler arasında yapılan tüm geçişler iç geçiş sayılır.

Bu alanda site yolunu (URL yapısında path) belirtebilirsiniz. Örneğin: example.com/category/. Bu süreçte belirli bir dosya veya sayfa fragmanına (“#” karakterine) kadar adresi belirtmeyin: Bu, veri giriş alanında hataya neden olur. Ayrıca, URL'de aktarılan parametrelerin de (“?” simgesini takip eden adres kısmının) yok sayılacağını unutmayın.

Raporlar, site adreslerinize ait olmayan sayfalara yapılan ziyaretler hakkında ve ihtiyaç duymadığınız bilgiler içeriyorsa, Sadece belirtilen site adreslerinden gelen verileri kabul et seçeneğini çalıştırın.

Bu, genellikle şu durumlarda ortaya çıkar:

 • Numaranızı taşıyan sayacınız yanlışlıkla başka bir sitede etkinleştirmiş olabilir
 • Site sayfalarınız proxy sunucu kullanılarak bir başkası tarafından ziyaret edilmiş olabilir.
 • İnternette sitenizin kopyasını barındıran başka alan adları mevcut olabilir. Bilgiler kopyalanırken sayaç kodunuz da kopyalanmış olabilir.

Alt alan adları dahil seçeneği filtreleme sırasında hem ana sitenin hem de ek sitelerin alt alan adlarını (subdomain.example.com, other.subdomain.example.com, ...) hesaba katmayı sağlar.

Oturum kaydı, scroll haritası, form analizi
Bu seçenek aynı zamanda tıklama haritası ve bağlantı haritası özelliklerini etkinleştirir.

Oturum Kaydı hakkında daha fazla bilgi

Form analizi hakkında daha fazla bilgi

İçerik analizi

Sitenin metin materyalleri raporunu almak için bu opsiyonu etkinleştirin. Hangi içeriğin ziyaretçilerin daha çok hoşuna gittiğini ve hangi kaynakların en çok ziyaretçi etkileşimine neden olduğunu anlamanıza yardımcı olabilirler.

İçerik raporları hakkında daha fazla bilgi

Ayrıca şunları yapabilirsiniz:

“Site ziyaretçilerinin tam IP adreslerini kaydetme” seçeneğinin etkinleştirilmesi

Yandex.Metrica'da genellikle ziyaretçinin tam isimsiz IP adresi kaydedilir. Bu seçenek etkinleştirildiğinde, sisteme IP adresi eksik bir şekilde kaydedilir. Örneğin, 192.0.2.2 değeri 192.0.2.0 olarak değiştirilir. Bu, siteyi ziyaret edenlerin bulunduğu bölgelerin tam olarak tespit edilmesini güçleştirir. Ayrıntılı

Seçeneği etkinleştirmek için Ek veri işleme koşulları bloğunu açın.

Yandex.Metrica'da Veri İşleme Sözleşmesi'nin onaylanması

Şirketiniz AB veya İsviçre'de kayıtlıysa veya başka nedenlerden dolayı Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR: General Data Protection Regulation) kurallarına uymanız gerekiyorsa bu işlem zorunludur. Ayrıntılı

Sözleşmeyi kabul etmek için Ek veri işleme koşulları bölümünü açın.

Gelişmiş sayaç ayarları

Para birimi
ISO 4217'ye göre gelir görüntülemek için varsayılan olarak kullanılan döviz. Örneğin, hedefe göre gelir, reklam harcamaları veya e-ticaret verilerinde.
Ziyaretin zaman aşımı (dakika olarak)

Ziyaretçinin sitede eylemsiz kaldığı süredir. Dakika olarak belirtilen süre dolduğunda ziyaretin sona erdiği varsayılır. Ziyaret zaman aşımı 30 ile 360 arasında bir tam sayı ile belirlenir. Varsayılan olarak 30 dakikadır.

Tarayıcının adres satırında hash'in takip edilmesi
Bu seçenek AJAX siteleri için geçerlidir. Yeniden yükleme yapılmadan güncellenen sayfalarda görüntülenme sayısının doğru hesaplanmasını sağlar.
XML siteleri için
noscript öğesi XML dosyalarında kullanılmamalıdır.
Alternatif CDN
Bu seçenek, Yandex.Metrica'ya erişim sınırı getirilen bölgelerden gelen ziyaretleri doğru bir şekilde görmenizi sağlar. Bu seçeneği kullanmak, sayaç kodunun yüklenme hızını düşürebilir. Etkinleştirildiğinde dahi, sayaç kodu internet trafiğinden tasarruf etmek amacıyla mc.yandex.ru adresine önden sorgu yapabilir.
Sayacın kodunun eskimesi

Oturum Kaydı aracının 1.0 sürümünü destekleyen eski sayaç kodunun kullanılması.

Yandex.Metrica varsayılan olarak yeni sayaç kodunu ve Oturum Kaydı 2.0 ’ı kullanır. Eskiyen kodu yalnızca Oturum Kaydı 1.0 sürümüne ihtiyaç duyuyorsanız kullanın.

Eşzamansız kod

Sayaç kodu: Sitenizin sayfalarının yüklenmesini engellemez ve yükleme hızına etki etmez. Eski sayaç kodu seçeneği etkinse raporda gösterilir.

E-ticaret verilerini Yandex.Metrica'ya iletme
Bu seçenek Ecommerce arayüz üzerinden bağlanmanıza izin verir. Özellik etkin durumdayken JavaScript dizisi otomatik olarak dataLayer adını alır. Adını ise Veri taşıyıcı adı değiştirme alanında değiştirebilirsiniz.
Bilgi sağlayıcı

Bu seçenek sayacınız için görünmez ve sitenizin ziyaret istatistiklerinin görüntüleneceği bir buton olmak üzere iki farklı görüntüleme seçeneği seçmenizi sağlar. Bilgi sağlayıcının görünümünü özelleştirebilir ve türünü seçebilirsiniz:

 • Basit: Bilgi sağlayıcıya tıkladıktan sonra Yandex.Metrica'ya geçersiniz;
 • Gelişmiş: Bilgi sağlayıcıya tıklandığında sitenin bir haftalık istatistiklerinin olduğu bir widget görünecektir.

Geçerli gün için sayaç tarafından toplanan verileri görüntüler (bu süre kullanıcı tarafından yapılandırılamaz). İstatistikler sayaç ayarlarında belirtilen saat dilimine göre toplanır.

Sitede yalnızca bilgi sağlayıcı kodu kurulduysa (<!-- Yandex.Metrika informer -->) ve sayaç kodu yüklü değilse, o site için istatistikler toplanmaz.

Bilgi sağlayıcı hakkında sorular

Bilgi sağlayıcı veri görüntülemiyor

Bilgi sağlayıcının bağlı olduğundan emin olun: Ayarlar bölümünde (Sayaç sekmesinde) Bilgi sağlayıcı seçeneği etkin olmalıdır. Bu seçenek devre dışıysa bunu etkinleştirdikten sonra yaptığınız değişiklikleri kaydedin ve site sayfalarındaki sayaç kodunu güncelleyin.

Bilgi sağlayıcının yerinde “Yandex.Metrica” yazısı görüntüleniyor

Bilgi sağlayıcının görüntülenmesi gereken sitenin sayaç ayarlarında ek alan adı olarak eklenmiş olup olmadığını kontrol edin. Bu ayar olmadan veriler görüntülenemez.