Sayaç kontrolü

 1. 1. Adım: Sitede sayaç varlığının kontrolü
 2. 2. Adım: Veri toplama kontrolü
 3. 3. Adım: İstatistiklerin görüntülenmesinin kontrolü
 4. Tarayıcı konsolunda hangi veriler görüntülenebilir?
 5. Soru-Cevap

Siteye sayaç kodu oluşturup ekledikten sonra, site sayfalarında gerçekten mevcut olduğundan ve düzgün çalıştığından emin olabilirsiniz.

İpucu. Sitede değişiklikler olduğunda, örneğin yeni sayfalar veya bölümler oluştuğunda, sayaç kurulumu varlığını ve doğruluğunu kontrol edin.

1. Adım: Sitede sayaç varlığının kontrolü

 1. Metrica'ya gidin ve listede kontrol etmek istediğiniz sayacı bulun.
 2. Ayarlar sayfasında Sayaç kontrolü bloğuna gidin.
 3. Alanda, sayaç varlığını kontrol etmek istediğiniz sayfa adresini belirtin. Örneğin, https://example.com/page/. Varsayılan olarak alanda, Site adresi alanındaki sayaç ayarlarında belirtilen URL görüntülenir.

Metrica, ayarlarında bulunduğunuz sayacı belirlediğiniz sayfada aramaya başlar; sayfa yeni bir tarayıcı sekmesinde açılır. Sayaç bulunursa, sayfada bir sayaç bulunduğunu belirten bir mesaj görüntülenir.

Sayaç bulunamamasının yaygın nedenleri
Neden Öneri
Sayaç kodunun yüklenmesi ertelenmiş veya sayaç sitede belli bir eylemin gerçekleşmesinden sonra yükleniyor. Bir süre bekleyin veya sayacın yüklenmesi öncesi gerekli eylemi gerçekleştirin.
Sayaç; Adblock Plus uzantısı, başka komut dosyaları veya bir güvenlik duvarı tarafından engellendi. “Adblock Plus” uzantısının veya diğer komut dosyalarının varlığı tarayıcı konsolundan kontrol edilebilir.
Sayaç site sayfasında kurulmamış, yanlış kurulmuş veya sayfadan silinmiş. Sayaç kurulumunun doğruluğunu aşağıda 2. adımda _ym_debug=1 parametresi yardımıyla kontrol edin.

2. Adım: Veri toplama kontrolü

Eğitim videosu. Sayaç varlığının kontrolü ve sayacın kurulumu.

Videoyu izle
Sayacın hangi verileri topladığını görüntülemek için:
 1. Tarayıcınızın adres satırında sayfa adresine _ym_debug=1 parametresini ekledikten sonra sayfayı yenileyin.
  http://example.com/?_ym_debug=1
 2. Klavye kısayolunu kullanarak tarayıcı konsolunu açın Ctrl + Shift + J (Apple macOS işletim sistemi için + + J ).

  Konsolda sayaç numarası ve sayfadaki eylem hakkında bilgi görüntüleniyorsa (örneğin, PageView), sayaç düzgün çalışıyordur. Tarayıcı konsolunda başka hangi olayların görüntülenebileceğine göz atın.

Konsolda veri bulunmamasının nedenleri
Neden Öneri
Sayaç; Adblock Plus uzantısı, başka komut dosyaları veya bir güvenlik duvarı tarafından engellendi. “Adblock Plus” uzantısının veya diğer komut dosyalarının varlığı tarayıcı konsolundan kontrol edilebilir.
Sitede sayaç kurulmamış veya yanlış kurulmuş. Örneğin, CMS'in sayaç kodunda değişiklikler yaptığı durumda. Sayacı yeniden kurun veya CMS desteğine başvurun.
mc.yandex.ru alan adı, işletim sisteminizin hosts dosyasında bloke edildi. İşletim sistemi ayarlarını kontrol edin.

Sorunu çözmek için sitenizde size destek veren kullanıcıyla iletişime geçin.

3. Adım: İstatistiklerin görüntülenmesinin kontrolü

Sayaç varlığını kontrol ettiğiniz site sayfasını kaç ziyaretçinin ziyaret ettiğini kontrol etmek için, Metrica'da Ayarlar sayfasındaki Sayaç kontrolü bloğunda 3. adımı gerçekleştirin ve"Popüler" Raporu'nu açın. Raporda, belirttiğiniz URL'yi görüntülemek için yapılandırılmış bir segment bulunur.

Belirli bir site sayfasının seçili bir süre boyunca ziyaretçisi yoksa raporda bilgi olmayabilir. Konsolda veriler varsa ve sayfanın ziyaret edildiğinden eminseniz, ancak rapor görüntülenmiyorsa, Filtreler sekmesindeki sayaç ayarlarını kontrol edin:

 • Filtreler katı olarak uygulanmışsa gereksiz olanları silin,
 • Ziyaretlerim hesaba katılmasın şeklinde bir filtre ayarlanmışsa, siteyi tarayıcınızın “Gizli” modunda ziyaret etmeyi deneyin.

Tarayıcı konsolunda hangi veriler görüntülenebilir?

Sayaç kontrolü sırasında tarayıcı konsolunda aşağıdakiler gibi bir dizi veri görüntülenebilir:

Sayfa görüntüleme
Sayfa görüntüleme ile ilgili PageView dizesi bilgi verir.

İçerik verileri
Sitede içerik analitiği istatistikleri toplamak için işaretlenmiş içerik varlığı hakkında bir iletidir.

Hedefe ulaşma
Örneğin, eğer "JavaScript olayı" Hedefi yapılandırılmışsa, Reach goal dizesi reachGoal metodunun çağrıldığını bildirir. Diğer hedef olaylar hakkında daha fazla bilgi için bkz. Hedef kontrolü.

E-ticaret verileri
 • Ürün görüntüleme: Params. Counter <sayaç numarası> biçiminde bir dize görüntülenir. Params: {"__ym":{"ecommerce":[{"detail":{"products":[{"id":"111","name":"","price":,"category":""}]}}]}}. Örneğin:

 • Sepete ürün ekleme: Params. Counter <sayaç numarası> biçiminde bir dize görüntülenir. Params: {"__ym":{"ecommerce":[{"add":{"products":[{"id":"111","name":"","price":,"category":""}]}}]}}.
 • Satın alma: Params. Counter <sayaç numarası> biçiminde bir dize görüntülenir. Params: {"__ym":{"ecommerce":[{"purchase":{"products":[{"id":"111","name":"","price":,"category":""}]}}]}}.
 • Öğeyi çöp kutusundan kaldırma: Params. Counter <sayaç numarası> biçiminde bir dize görüntülenir. Params: {"__ym":{"ecommerce":[{"remove":{"products":[{"id":"111","name":"","price":,"category":""}]}}]}}.

Olayları yapılandırma ve istatistik görüntüleme hakkında daha fazla bilgi için bkz. E-ticaret nedir?

Dış bağlantıdan geçiş
Dış bağlantıdan geçiş hakkında bilgi Ext link. Counter <sayaç numarası> biçiminde bir dize görüntülenir. Url:. E-posta veya telefon numarası üzerinden tıklama verileri de aynı biçimde görüntülenir.

Dosya indirme
Ziyaretçinin web sitenizden bir dosya indirdiğini File. Counter <sayaç numarası> biçiminde bir dize bildirir. Url:.

Ziyaret parametreleri
Metrica'da aktarımları yapılandırılmışsa ziyaret parametreleritarayıcı konsolunda görüntülenebilir. Parametreler, raporlarda izlemek istediğiniz istatistiklere ait ek bilgileri Metrica'ya göndermenize yardımcı olur.

Soru-Cevap

Eğer göstergeler keskin bir şekilde düşerse, bu sayacın çalışmadığı anlamına mı gelir?
İstatistiklerdeki düşüşün nedenleri farklı olabilir. Sayacın çalıştığından emin olmak için, sayacı kontrol edin (sitenin ana sayfasında ve diğer sayfalarında). Göstergelerin neden düştüğünü öğrenmek için: