Veri aktarımı ve veri işleme

Veri aktarımı için API veya Yandex.Metrica sitesi kullanılabilir. API yardımıyla veri aktarımı hakkında ayrıntılı bilgi. Sitedeki çevrimdışı dönüşüm aktarımları aşağıda açıklanmıştır.

Uyarı. İlk önce çevrimdışı dönüşümlerin hesaplanması özelliğini etkinleştirin (Ayarlar → Veri yükleme).
 1. Ayarlar → Hedefler sayfasında JavaScript eylemi türünde bir hedef oluşturun. Hedef kimlik belirleyicisi olarak izlemek istediğiniz (örneğin sipariş doğrulama gibi: “order_confirmed”) bir eylem türü seçin. Bu kimlik belirleyiciyi CSV dosyasını oluşturmak için kullanacaksınız.

  Çevrimdışı dönüşümleri sitedeki dönüşümlerden ayrı olarak analiz etmek istiyorsanız İsim alanına “Ofiste satış”, “Çevrimdışı hedef” veya “Nakit ödeme” gibi kolay anlaşılır bir değer yazın. Bu şekilde istediğiniz değeri listede daha kolay bulabilirsiniz.

 2. Dönüşüm verilerini içerecek CSV dosyasını önerilere göre oluşturun.
  Uyarı. Dosya oluşturulurken Çevrimdışı dönüşümlerin hesaplanması seçeneğini etkinleştirdikten sonra ortaya çıkan dönüşümle ilgili verileri belirtin.
 3. Dosyayı Yandex.Metrica'ya yükleyin.

  Dosyayı yüklemeden önce bir süre bekleyin (bu süre genellikle ziyaretçilerin siteye gerçekleştirdikleri ziyaret ve onların çevrimdışı olarak dönüştürülmesi sırasında geçer). Örneğin sipariş edilen bir ürünün müşteri tarafından mal teslimi noktasından alınması için belirlediğiniz süre 10 gün ise verileri yüklemeden önce uzatılmış dönüşüm izleme süresini çalıştırıp en az 10 gün daha beklemek gerekecektir. Dönüşüm izleme süresi seçenek etkinleştirildikten sonra 21 güne kadar kademeli olarak arttığı için bu gereklidir.

CSV dosyasının hazırlanması

CSV formatı spesifikasyonu

CSV formatı açıklaması

Veri aktarım alanları
Alan adı Zorunlu Açıklama Örnek
ClientID | UserID | yclid Evet Site ziyaretçisinin veya Yandex.Direct reklam kampanyasının kimlik belirleyicisi. 12345
Target Evet Web arayüzünde hedefle birlikte belirlenen hedef kimlik belirleyicisi order_confirmed
DateTime Evet Unix Time Stamp formatında belirlenen dönüşüm gerçekleşme zamanı 1481718166
Price Hayır Hedefin değeri 1000
Currency Hayır

ISO 4217'ye göre para birimi kodu (3 harf).

Bunlardan başka döviz bilgileri aktarıldığında ilgili tutar ve para birimi değerleri 0 olarak aktarılacaktır.

RUB

Alanlar, hiyerarşik veri yapısını destekler.

Dosyanın yüklenmesi

Hazırladığınız veri dosyasını yüklemek için Ayarlar sayfasına (Veri yükleme sekmesine) geçin. Ardından Çevrimdışı dönüşüm verilerinin yüklenmesi bloğunda şu adımları gerçekleştirin:

 1. Veri yükle butonuna tıklayın.
 2. Açılan pencerede yüklemek istediğiniz kimlik belirleyicinin türüne uygun ilişkilendirme türünü seçin.
 3. Bilgisayarınızda gerekli dosyayı seçin ve gerektiğinde yükleme açıklamasını da ekleyin.
 4. Veri yükle butonuna tıklayın.

Verilerin yüklenmesi için kulanılan bir CSV dosyası örneği

Dosya yükleme hataları

Bazı durumlarda Yandex.Metrica çevrimdışı dönüşümleri ilgili ziyaretlerle ilişkilendiremeyebilir. Bu ilişkilendirme hatalarının en yaygın nedenleri aşağıda açıklanmıştır:

Hata nedeni Çözüm
Dosyada belirtilen hedef kimlik belirleyicileri Yandex.Metrica'da bulunamadı Dosyada belirtilen hedef kimlik belirleyicilerinin Yandex.Metrica'da belirtilenlerle aynı olduğundan emin olun. Hedef kimlik belirleyicisini kontrol etmek için sayaç ayarları sayfasına, Hedefler sekmesine gidin.
Dosyada belirtilen kimlik belirleyiciler Yandex.Metrica'da bulunamadı

Kimlik belirleyici aktarımının doğru ayarlandığından emin olun.

UserID'yi kullanıyorsanız ve veri aktarımı doğru ayarlanmışsa dosyayı daha sonra yükleyin. Dosyada belirtilen UserID'ye sahip kimi müşteriler sitenizi henüz ziyaret etmemiş ve dolayısıyla veritabanınızdaki UserID'leri ile Yandex.Metrica'daki dahili ClientID'leri arasında bağlantılar henüz kurulmamış olabilir.

Ziyaretlerin tarihleri 21 günlük maksimum dönüşüm izleme süresinin dışında kalır.

Bu durum, ziyaretçinin siteye son ziyaretinden ilgili dosya işlenene kadar 21 günden fazla bir süre geçtiği veya ilgili dönüşüm öncesindeki son ziyaretin tarihi, uzatılmış dönüşüm izleme süresinin geçerlilik kazandığı tarihten önce geldiği anlamına gelir.

Bu durumda çevrimdışı dönüşümler Yandex.Metrica'ya eklenemez. Uzatılmış dönüşüm izleme süresi hakkında daha fazla bilgi