Çevrimdışı dönüşümler

Müşteriler internetten verdikleri siparişleri herhangi bir satış noktasında ödeme yaparak da tamamlayabilir. Yandex.Metrica yardımıyla müşterilerin sitedeki eylemleri ile çevrimdışı eylemleri arasında bağlantı kurabilir ve çevrimdışı olarak gerçekleşen dönüşümlerin de hesaba katılmasını sağlayabilirsiniz.

Hedefler yardımıyla izlenebilen çevrimdışı dönüşümler daha sonra tüm Yandex.Metrica raporlarında ve segmentasyon işleminde de kullanılabilir. Çevrimdışı hedefler için dönüşüm oranı ve hedef ziyaret sayısı gibi özel hedef metrikleri hesaplanır. Bu şekilde elde edilen bilgiler sayesinde kullandığınız hedef kitle çekim kanallarının verimliliğini daha doğru analiz edebilir ve kullanıcıların dönüşüm aşamasına nasıl ulaştığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Veri aktarımı ve veri işleme

Yandex.Metrica'da çevrimdışı dönüşümlerin izlenmesi JavaScript eylemi türündeki hedef yardımıyla ayarlanır. Dönüşüm verileri Yandex.Metrica'ya CSV dosyasıyla aktarılır. Çevrimdışı veriler aktarılmadan önce özel kimlik belirleyicilerin (Client ID veya User ID'lerin) hazırlanması gerekir.

Veri aktarımı için Yandex.Metrica API'si veya web arayüzü kullanılabilir. API yardımıyla veri aktarımı hakkında ayrıntılı bilgi.

Verilerin web arayüzü aracılığıyla aktarıma hazırlanması ve gerekli işlemleri aşağıda açıklanmıştır.

 1. Ayarlar → Hedefler menüsünde JavaScript eylemi türünde bir hedef oluşturun. Hedef kimlik belirleyicisi olarak izlemek istediğiniz sipariş doğrulama (“order_confirmed”) gibi önemli bir eylem türü seçin. Bu kimlik belirleyiciyi CSV dosyasını oluşturmak için kullanacaksınız.

  Çevrimdışı dönüşümleri sitedeki eylemlerden ayrı olarak analiz etmeniz gerekiyorsa İsim alanına sizin için açık ve kolay anlaşılır olacak (“Ofisten satın alma”, “Çevrimdışı hedef” veya “Nakit ödeme” gibi) değerler yazabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz değeri listede daha kolay bulabilirsiniz.

 2. Veri yükleme sekmesindeki Çevrimdışı dönüşüm verilerinin yüklenmesi bloğunda dönüşümler için uzatılmış izleme süresini etkinleştirin.

  Not. Dosyayı yüklemeden önce kullanıcıların siteyi ziyaret ettikten sonra aradığınız eylemleri çevrimdışı olarak yapmaları için belirli bir süre tanıyın. Örneğin, sipariş edilen bir ürünün müşteri tarafından teslim noktasından alınması için belirlediğiniz süre 10 günse verileri yüklemeden önce uzatılmış dönüşüm izleme süresini çalıştırıp en az 10 gün daha beklemeniz gerekir. Böylece, çevrimdışı verileri Yandex.Metrica'ya tam olarak yüklemiş olursunuz.
 3. Dönüşüm verilerini içerecek CSV dosyasını önerilere göre oluşturun.

 4. Dosyayı Yandex.Metrica'ya yükleyin.

CSV dosyasının hazırlanması

CSV formatı spesifikasyonu

CSV formatı açıklaması

Veri aktarım alanlarıAlanlar, hiyerarşik veri yapısını destekler.
Alan adıZorunluAçıklamaÖrnek
ClientID | UserIDEvetSite ziyaretçisinin kimlik belirleyicisiP12345
HedefEvetWeb arayüzünde hedefle birlikte belirlenen hedef kimlik belirleyicisiorder_confirmed
DateTimeEvetUnix Time Stamp formatında belirlenen dönüşüm gerçekleşme zamanı1481718166
PriceHayırHedefin değeri1000
CurrencyHayır

ISO 4217'ye göre döviz kodu (3 harf).

Başka türlü döviz bilgileri aktarıldığında ilgili tutar ve para birimi değerleri 0 olarak aktarılacaktır.

RUB

Dosyanın yüklenmesi

Hazırladığınız veri dosyasını yüklemek için Ayarlar bölümüne (Veri yükleme sekmesine) geçin. Ardından Çevrimdışı dönüşüm verilerinin yüklenmesi bloğunda şu adımları gerçekleştirin:

 1. Veri yükle butonuna tıklayın.
 2. Açılan pencerede yükleyeceğiniz kimlik belirleyicinin türüne (UserID ya da ClientID) uygun dosya türünü seçin.
 3. Bilgisayarınızda gerekli dosyayı seçin ve gerektiğinde yükleme açıklaması da ekleyin.
 4. Veri yükle butonuna tıklayın.

Verilerin yüklenmesi için kullanılan bir CSV dosyası örneği