E-ticaret manuel olarak nasıl bağlanır?

İpucu. JavaScript API'siyle çalışmak için HTML ve JavaScript'le çalışma tecrübesine sahip olmak gerekir. Bu konuda tecrübeniz yoksa sitenizin geliştiricisine veya yöneticisine başvurmanızı öneririz.
Not. YML dosyası ile oluşturulmuş Turbo sayfalarınız varsa, ziyaretçilerin ürünlerle olan etkileşimi hakkındaki bilgi, ek bir ayar yapmaya gerek kalmadan Metrica raporlarında görüntülenebilir.
 1. E-ticareti bağlamak istediğiniz sayacı seçin.
 2. Sayaç ayarlarında E-ticaret seçeneğini etkinleştirin. Sayaç koduna veri toplamak için bir taşıyıcı eklenir: dataLayer (varsayılan).

 3. Ürün özellikleri, “Sepete ekle” butonu gibi, ürünler ve siparişler hakkında bilgi içeren site sayfalarındaki sayaç kodunu güncelleyin veya sayaç kodu eksikse bunu ekleyin.

  Bunu yapmak için sayaç kodunu kopyalayın. Sitedeki sayaç kodunun ecommerce:"dataLayer" satırını içerdiğinden emin olun:  Sitede zaten geliştirilmiş e-ticaret Google Analytics Enhanced Ecommerce veya E-ticaret (GA4) özellikle Global Site Tag üzerinden yapılandırılmışsa, veriler ek ayarlar olmadan otomatik olarak gelmeye başlayacaktır: Metrica, Google ile uyumlu bir veri aktarım biçimine sahiptir. Bu durumda 5. maddeyi atlayın.
 4. Sitenizde JavaScript API üzerinden veri aktarımını yapılandırın (alışveriş sepetinize ürün ekleme, satın alma vb. ile ilgili). Bilgileri aktarmak için belirli bir eylemden (örneğin, sipariş oluşturma) sorumlu olacak belirtilen biçimde bir komut dosyası oluşturmanız gerekir. Daha bütün veriler alabilmek için tüm veya yalnızca bazı eylemlerin iletilmesini ayarlayabilirsiniz.

  Google'dan geliştirilmiş e-ticaretiniz yoksa bu adımı izleyin. Her eylem için bir e-ticaret nesnesi oluşturun ve veri taşıyıcısına yerleştirin (varsayılan olarak dataLayer).

 5. E-ticaret ayarlarının doğru yapıldığını denetleyin.
 6. İlk veri aktarımından birkaç saat sonra Metrica'da istatistikler görüntülenecektir. Raporları görüntülemek için Metrica'da Raporlar → Standart raporlar → E-ticaret menüsünü açın. Raporlarla ilgili ayrıntılar.