Kaydırma haritası

Kaydırma haritası ziyaretçilerin dikkatlerinin site sayfalarının belirli bölümlerindeki dağılımını analiz etmeye yarayan bir araçtır. Haritanın sağladığı bilgi, site sahibinin en uygun sayfa uzunluklarını belirlemesine ve önemli bilgileri doğru şekilde yerleştirmesine yardımcı olur.

Harita, yer imlecinin üzerinde buulnduğu sayfa bölümü için ortalama görüntüleme süresini ve görüntülemelerin sayısını gösterir. Gerektiğinde birden fazla site sayfası için de bu bilgiyi yapılandırılmış şekilde (örneğin, belirli bir sayfa grubu için) alabilirsiniz.

Birçok harita görüntüleme modundan birini seçebilirsiniz.

 • “Isı haritası”: Sayfa bölümlerinin ne kadar süreyle görüntülendiği, farklı renkte alanlarla vurgulanır.
 • “Şeffaflık haritası”: Kullanıcının daha kısa süre görüntülediği sayfa bölümleri daha koyuyken, daha uzun süre görüntülenen yerler daha şeffaftır.

Minimum: Bir sayfanın seçtiğiniz raporlama dönemi içinde toplam görüntülenme sürelerinden en kısası.

Maksimum: Bir sayfanın seçtiğiniz raporlama dönemi içinde toplam görüntülenme sürelerinden en uzunu.

Not.
 • Veriler geçerli gün dahil olmak üzere 15 gün boyunca saklanır.
 • Harita sadece Yandex.Metrica sayacının kurulu olduğu sayfalarda ve sitede UTF-8 kodlaması kullanıldığı takdirde görüntülenir.
 • Harita oluşturulurken www, reklam etiketleri ve bağlantının # işaretinden (bu işaret dahil) sonraki kısmı gibi öğeler URL'nin dışında bırakılır ancak normal URL parametreleri dahil edilir. Bu nedenle, http://example.com?id=1 sayfasının ve http://example.com?id=2 sayfalarının tıklama haritaları farklı olur.
 • Internet Explorer 8.0 ve önceki sürümleri desteklenmez.

Birden fazla site sayfasıyla ilgili istatistiklerin görüntülenmesi

Birden fazla sayfanın istatistiğini görüntülemek için URL adresi giriş satırında ek simgeler kullanılabilir.

İstatistiklerin görüntülenmesi için kullanılan simgeler
SimgeAçıklamaÖrnek
*Herhangi bir sayıda öğeyi ifade eder

Bu sayfa dahil olmak üzere URL adresleri https://example.com/goods/ ile başlayan tüm sayfalarla ilgili verilerin görüntülenmesi: https://example.com/goods/*.

Adresi satıra ek simge olmadan girdiğinizde Yandex.Metrica size açılan ipucu olarak bu adresi * simgesiyle kullanmayı önerir.

~Koşul düzenli bir ifadedirURL'leri düzenli ifadeye (regexp) uygun olan web sayfalarıyla ilgili verilerin görüntülenmesi. Örneğin: ~http://example.com/.*

Bir örnek inceleyelim. https://example.com/goods/ kataloğundaki sayfalarla ilgili istatistik almamız gerektiğini düşünelim. Verilerin haritada görüntülenmesini sağlamak üzere satıra adresi https://example.com/goods/* şeklinde girelim (aynı adres açılan ipuçlarında da görüntülenir). Böylece, veriler otomatik yüklenir.

Harita, URL'si belirtilen koşula uygun olan en popüler site sayfasında görüntülenir. Görüntüleme sayısı ve ortalama görüntüleme süresi gibi sayısal göstergeler, koşula uygun olan tüm sayfaların toplu verilerini yansıtır.

Verilerin iframe'de görüntülenmesi

Web sitenizin iframe'de görüntülenmesinin engellenmesi (başka bir deyişle, sunucu ayarlarınızda X-Frame-Options başlığının kullanılması) halinde toplanan veriler görüntülenemez. Ziyaret verilerinin görüntülenebilmesi için sunucu ayarlarına webvisor.com alan adı, bunun alt alan adları ve web sitenizin alan adı için düzenli ifade aracılığıyla bir istisna uygulamanız gerekir.

^https?:\/\/([^\/]+\.)?(yourdomain\.com|webvisor\.com)\/

NGINX kullanıyorsanız konfigürasyona aşağıdaki istisnaları ekleyin:

location / {
    set $frame_options '';
    if ($http_referer !~ '^https?:\/\/([^\/]+\.)?(yourdomain\.com|webvisor\.com)\/'){
      set $frame_options 'SAMEORIGIN';
    }
    add_header X-Frame-Options $frame_options;
    ...
  }

Burada yourdomain\.com sitenizin alan adıdır. NOT: Sitenizin alan adı uzantısını kullanın (.com'dan farklı olabilir).

Sayfa boyutu kısıtlaması

Verilerin haritanın üzerinde görüntülenebilmesi için site sayfa boyutları için belirli kısıtlamalar uygulanmış olmalıdır. Haritanın farklı tarayıcılarda görüntülenebilmesi için gerekli kısıtlama değerleri aşağıdadır:

TarayıcıSayfanın piksel olarak maksimum yüksekliği/genişliğiMaksimum piksel sayısı
Mozilla Firefox32.767472.907.776 (22.528 × 20.992)
Chrome32.767268.435.456 (16.384 × 16.384)
Internet Explorer8.19267.108.864 (8.192 × 8.192)