Bağlantı haritası

Bağlantı haritası, sitenizdeki bağlantıların ziyaret edilme istatistiklerini ölçmeye yarayan araçtır. Haritadaki bağlantılar, popülerliklerine göre farklı renklerle işaretlenir.

Bağlantı tıklandığında şu bilgiler görüntülenir:

 • Bağlantı üzerinden geçişlerin sayısı
 • Sayfadaki diğer bağlantılara kıyasla geçişlerin oranı
Not.
 • Harita sadece Yandex.Metrica sayacının kurulu olduğu sayfalarda ve sitede UTF-8 kodlaması kullanıldığı takdirde görüntülenir.
 • İç yönlendirmeler de dahil, yönlendirmeli bağlantılar raporda renklerle işaretlenmez. Başka sitelere yönlendiren bağlantılar ise Yandex.Metrica'da trackLinks parametresi aracılığıyla haritaya yansıtılabilir.
 • Harita oluşturulurken www, reklam etiketleri ve bağlantının # işaretinden (bu işaret dahil) sonraki kısmı gibi öğeler URL'nin dışında bırakılır ancak normal URL parametreleri dahil edilir. Bu nedenle http://example.com?id=1 sayfasının ve http://example.com?id=2 sayfalarının tıklama haritaları farklı olur.
 • Internet Explorer 8.0 ve önceki sürümleri desteklenmez.

Birden fazla site sayfasıyla ilgili istatistiklerin görüntülenmesi

Birden fazla sayfanın istatistiğini görüntülemek için URL adresi giriş satırında ek simgeler kullanılabilir.

İstatistiklerin görüntülenmesi için kullanılan simgeler
SimgeAçıklamaÖrnek
*Herhangi bir sayıda öğeyi ifade eder

Bu sayfa dahil olmak üzere URL adresleri https://example.com/goods/ ile başlayan tüm sayfalarla ilgili verilerin görüntülenmesi: https://example.com/goods/*.

Adresi satıra ek simge olmadan girdiğinizde Yandex.Metrica size açılan ipucu olarak bu adresi * simgesiyle kullanmayı önerir.

~Koşul düzenli bir ifadedirURL'leri düzenli ifadeye (regexp) uygun olan web sayfalarıyla ilgili verilerin görüntülenmesi. Örneğin: ~http://example.com/.*

Bir örnek inceleyelim. https://example.com/goods/ kataloğundaki sayfalarla ilgili istatistik almamız gerektiğini düşünelim. Verilerin haritada görüntülenmesini sağlamak üzere satıra adresi https://example.com/goods/* şeklinde girelim (aynı adres açılan ipuçlarında da görüntülenir). Böylece, veriler otomatik yüklenir.

Harita, URL'si belirtilen koşula uygun olan en popüler site sayfasında görüntülenir. Bağlantı üzerinden yapılan geçişlerin sayısı ya da geçişlerin payı gibi sayısal göstergeler, koşula uygun olan tüm sayfaların toplu verilerini yansıtır.

Verilerin iframe'de görüntülenmesi

Web sitenizin iframe'de görüntülenmesinin engellenmesi (yani sunucu ayarlarınızda X-Frame-Options başlığının kullanılması) halinde toplanan veriler görüntülenemez. Siteyi ziyaret verilerinin görüntülenebilmesi için sunucu ayarlarına webvisor.com alan adı, bunun alt alan adları ve web sitenizin alan adı için düzenli ifade aracılığıyla bir istisna uygulamanız gerekir.

^https?:\/\/([^\/]+\.)?(yourdomain\.com|webvisor\.com)\/

NGINX kullanıyorsanız konfigürasyona aşağıdaki istisnaları ekleyin:

location / {
    set $frame_options '';
    if ($http_referer !~ '^https?:\/\/([^\/]+\.)?(yourdomain\.com|webvisor\.com)\/'){
      set $frame_options 'SAMEORIGIN';
    }
    add_header X-Frame-Options $frame_options;
    ...
  }

Burada yourdomain\.com sitenizin alan adıdır. NOT: Sitenizin alan adı uzantısını kullanın (.com'dan farklı olabilir).

Sayfa boyutu kısıtlaması

Verilerin haritanın üzerinde görüntülenebilmesi için site sayfa boyutları için belirli kısıtlamalar uygulanmış olmalıdır. Haritanın farklı tarayıcılarda görüntülenebilmesi için gerekli kısıtlama değerleri aşağıdadır:

TarayıcıSayfanın piksel olarak maksimum yüksekliği/genişliğiMaksimum piksel sayısı
Mozilla Firefox32.767472.907.776 (22.528 × 20.992)
Chrome32.767268.435.456 (16.384 × 16.384)
Internet Explorer8.19267.108.864 (8.192 × 8.192)