Tıklama haritası

Tıklama haritası, sitenizdeki tıklama istatistiklerini ölçmeye ve görüntülemeye yarayan bir araçtır. Bu haritada; bağlantı olmayanlar da dahil, sayfanın tüm öğelerinin üzerine yapılan tıklamalar görüntülenir. Bu şekilde, ziyaretçilerin sadece belirli bir sayfayla değil sitenin bir grup sayfasıyla (örneğin, sitenin belirli bir bölümüyle) etkileşimi hakkında toplanmış ve yapılandırılmış istatistiklere erişebilirsiniz.

Tıklama haritası; sitenin kullanılabilirliğini değerlendirmeye, daha çok tıklanan öğeleri ortaya çıkarmaya ve site ziyaretçilerine bağlantı gibi görünen ancak aslında öyle olmayan tasarım öğelerini belirlemeye yardımcı olur.

Haritadaki tıklamalar, sıklıklarına göre farklı renklerle vurgulanır. Haritada site sayfasının/sayfalarının toplam tıklama sayısı ve o anda sizin gördüğünüz alana düşen tıklamaların oranı belirtilir.

Birçok harita görüntüleme modundan birini seçebilirsiniz.

 • “Isı haritası”: Sıcak renkler sık tıklamaları, soğuk renkler ise seyrek tıklamaları gösterir.

 • “Monokrom haritası”: Renk yoğunluğu, belirli bir noktadaki tıklama sıklığına karşılık gelir.
 • “Bağlantılara ve tuşlara göre tıklamalar”: Bu modda, bağlantı ya da buton olmayan öğelerin tıklanması haritaya yansımaz.
 • “Şeffaflık haritası”: Bu modda tıklama haritası “sis örtüsü” gibi görünür; daha çok tıklanan öğeler bu “sisin” içinde daha net belli olur.

 • “Öğe haritası”: Bu modda site sayfasının tüm öğeleri haritaya yansır.
Not.
 • Harita sadece Yandex.Metrica sayacının kurulu olduğu sayfalarda ve sitede UTF-8 kodlaması kullanıldığı takdirde görüntülenir.
 • Harita oluşturulurken www, reklam etiketleri ve bağlantının # işaretinden (bu işaret dahil) sonraki kısmı gibi öğeler URL'nin dışında bırakılır ancak normal URL parametreleri dahil edilir. Bu nedenle http://example.com?id=1 sayfasının ve http://example.com?id=2 sayfasının tıklama haritaları farklı olur.
 • Internet Explorer 8.0 ve önceki sürümler desteklenmez.

Birden fazla site sayfasıyla ilgili istatistiklerin görüntülenmesi

Birden fazla sayfanın istatistiğini görüntülemek için URL adresi giriş satırında ek simgeler kullanılabilir.

İstatistiklerin görüntülenmesi için kullanılan simgeler
SimgeAçıklamaÖrnek
*Herhangi bir sayıda öğeyi ifade eder

Bu sayfa dahil olmak üzere URL adresleri https://example.com/goods/ ile başlayan tüm sayfalarla ilgili verilerin görüntülenmesi: https://example.com/goods/*.

Adresi satıra ek simge olmadan girdiğinizde Yandex.Metrica size açılan ipucu olarak bu adresi * simgesiyle kullanmayı önerir.

~Koşul düzenli bir ifadedirURL'leri düzenli ifadeye (regexp) uygun olan web sayfalarıyla ilgili verilerin görüntülenmesi. Örneğin: ~http://example.com/.*

Bir örnek inceleyelim. https://example.com/goods/ kataloğundaki sayfalarla ilgili istatistik almamız gerektiğini düşünelim. Verilerin haritada görüntülenmesini sağlamak üzere satıra adresi https://example.com/goods/* şeklinde girelim (aynı adres, açılan ipuçlarında da görüntülenir). Böylece, veriler otomatik yüklenir.

Harita, URL'si belirtilen koşula uygun olan en popüler site sayfasında görüntülenir. Görüntüleme ve tıklama sayısı ya da görüntülenen tıklama payı gibi sayısal göstergeler, koşula uygun olan tüm sayfaların toplu verilerini yansıtır.

Verilerin iframe'de görüntülenmesi

Web sitenizin iframe'de görüntülenmesinin engellenmesi (başka bir deyişle, sunucu ayarlarınızda X-Frame-Options başlığının kullanılması) halinde toplanan veriler görüntülenemez. Ziyaret verilerinin görüntülenebilmesi için sunucu ayarlarına webvisor.com alan adı, bunun alt alan adları ve web sitenizin alan adı için düzenli ifade aracılığıyla bir istisna uygulamanız gerekir.

^https?:\/\/([^\/]+\.)?(yourdomain\.com|webvisor\.com)\/

NGINX kullanıyorsanız konfigürasyona aşağıdaki istisnaları ekleyin:

location / {
    set $frame_options '';
    if ($http_referer !~ '^https?:\/\/([^\/]+\.)?(yourdomain\.com|webvisor\.com)\/'){
      set $frame_options 'SAMEORIGIN';
    }
    add_header X-Frame-Options $frame_options;
    ...
  }

Burada yourdomain\.com sitenizin alan adıdır. NOT: Sitenizin alan adı uzantısını kullanın (.com'dan farklı olabilir).

Sayfa boyutu kısıtlaması

Verilerin haritada görüntülenebilmesi için sitenin sayfa boyutları için belirli kısıtlamalar uygulanmış olmalıdır. Haritanın farklı tarayıcılarda görüntülenebilmesi için gerekli kısıtlama değerleri aşağıdadır:

TarayıcıSayfanın piksel olarak maksimum yüksekliği/genişliğiMaksimum piksel sayısı
Mozilla Firefox32.767472.907.776 (22.528 × 20.992)
Chrome32.767268.435.456 (16.384 × 16.384)
Internet Explorer8.19267.108.864 (8.192 × 8.192)