Yandex servislerinde kullanıcı yorumları ve açık sohbet mesajları için kurallar

Yandex servislerinin çoğunda, kullanıcıların fikir alışverişinde bulunmaları ve özel bir platform veya servis fonksiyonu aracılığıyla yorumlar yapmaları için olanak sağlanmıştır. Bu fikir alışverişinin katılımcılara yararlı olması için genel erişime açık olan mesaj ve yorumların aşağıdaki kurallara uygunluğu servis yetkililerince kontrol edilir.

Denetlenen mesaj ve yorum türleri

Yandex.Browser, Yandex.Video, Yandex.Koleksiyonlar ve Turbo sayfalardaki açık sohbetlerde, ve aynı zamanda Yandex.Sohbetler servisindeki diğer açık tartışmaların herhangi birinde bulunan yorumlar ve mesajlar.

Kurallara uygun olmayan yayınlar gizlenebilir veya silinebilir. İhlal tekrarlanırsa kullanıcı hesabı engellenebilir.

Not. Haber metni, görsel, video gibi yorumlarda ya da sohbetlerde değil de servisin kendisinde yayınlanan içerik, ilgili servisin kullanım koşulları ve Yandex servisleri Kullanıcı Sözleşmesi ile düzenlenir.

Açık sohbetler ve yorum platformlarında aşağıdaki içeriklere sahip iletiler yayınlamak yasaktır:

Zararlı içerik

Her Yandex kullanıcısı kendi görüşünü ifade etme hakkına sahiptir. Fakat, Yandex sayfalarında bir başkasını incitmek veya aşağılamak amacıyla mesaj yayınlanamaz. Her türlü kandırma, provokasyon ve alay etme eylemi de yasaktır.

Kullanıcıların birbirlerine saygı göstermesi beklenir. Başkalarının görüşlerini kabul etmeseniz bile kibar bir şekilde iletişim kurun. Küfür ve uygunsuz dil içermemesi dışında, mesajlarınızın genel anlamına da önem verin.

Zarar verme amaçlı, okuyuculara olumsuz duygular hissettiren, kendinize ve/veya sağlığınıza zarar verme isteği uyandıran yayın içeriklerinden kaçının.

Düşmanlık dili

Düşmanlık dili, herhangi bir dilsel veya sanatsal yöntemle nefret ifadesidir.

Irksal, etnik, cinsel, dini, sosyal ve diğer özelliklere göre nefret veya ayrımcılık propagandası yapan bilgileri yayınlamayın.

Muhataba veya üçüncü şahıslara maddi, manevi zarar vermeye veya şiddet kullanmaya teşvik eden, tehdit veya gözdağı içeren bilgileri yayınlamayın.

Uygunsuz dil

Müstehcen, "bayağı", kaba ve argo ifadeler kullanmayın. Bu tür içerikler birçok kişi tarafından itici bulunur.

Hatalı ve eksik metin

Doğru yazmaya özen gösterin. İletilerde sadece büyük harf veya çok sayıda özel karakter kullanmayın. Bu tür bir metni okumak daha zordur.

Rastgele karakterlerden oluşan, tutarsız ifadeler içeren, eksik mesajlar göndermeyin. Emojileri özellikle tematik tartışmalarda (örneğin, haber yorumlarında) kullanmaktan kaçının. İçeriğe anlam katmayacaklardır.

Sadece bağlantılardan oluşan paylaşımlar ve yorumlar yayınlamayın. Mesaj başka kaynaklara bakmadan anlaşılmalıdır.

Şüpheli bağlantı

Bu kurallara uygun olmayan içeriğe yönlendiren bağlantıları yayınlamayın.

Rahatsız edici içerik

Yaralanma, hastalık, sakatlık, ceset, kaza, afet, insanlara ve hayvanlara yönelik şiddet, doğum süreci ve benzeri içeriğin ayrıntılı açıklamaları ve görselleri insanlarda iğrenme ve şoka yol açabildiğinden kullanılmamalıdır.

Müstehcen içerik

Yetişkin içerik niteliğinde cinsel ilişki açıklayan ve/veya gösteren ya da açık bir şekilde müstehcenlik içeren bilgiler yayınlamayın.

Birinin dış görünüşü ve cinsel ilişki teklifleri de dahil olmak üzere uygunsuz yorumlar yayınlamayın.

Alıntı içerik

Üçüncü şahıslara ait içerikleri izinsiz olarak kullanmayın veya indirmeyin.

Oluşturduğunuz yayında görseller ve videolar bulunuyorsa bunların telif sahiplerini ya da ilk kaynağını belirtin. Başka birinden alıntı yapıyorsanız tırnak içine alın ve kime ait olduğunu bildirin.

Kasıtlı yalan bilgi

Sadece doğrulanmış, gerçeğe uygun bilgileri paylaşın. Kullanıcıları yanıltmayın.

Kendini başka bir kişi olarak tanıtma, bilgi dolandırıcılığı, tıklama tuzağı başlıkları vb. kasıtlı yalan bilgiler arasındadır.

Reklam ve spam

Yandex servislerinde, örneğin film veya program gibi konularda fikir alışverişinde bulunabilir, tartışma konuları hakkında yorum okuyabilir ya da yazabilirsiniz. Ürün ve hizmet empoze eden ve serbest tartışmayı engelleyen reklam mesajları burada uygun değildir.

Ürün, iş, hizmet ve/veya markalara dikkat çekmeye yönelik ticari mesajlar, ürün satışına ya da iş ve/veya hizmet tekliflerine yönelik ilanlar veya benzer teklifler içeren üçüncü taraf kaynaklara yönlendiren bağlantılar içeren ticari mesajlar yayınlamayın. Bir kullanıcı özellikle bu konuda sorduysa ya da kendiniz belli bir ürün ya da hizmetle ilgili deneyiminizi paylaşmak veya ilgili kuruluşa hitap etmek istiyorsanız, bir ürün veya hizmet hakkında tavsiyede bulunabilirsiniz.

Yayın içeriğiyle ilgilisiz ve en baştan onunla alakası olmayan kullanıcılar arasında yayılan spam bilgi göndermeyin. Bir sohbette ard arda çok sayıda çıkartma/etiket göndermeyin, bu da spam olarak kabul edilebilir.

Servis sayfalarında dilencilik ve şantaj da kabul edilemez.

Kişisel bilgiler

Yayınlarda ve yorumlarda kendiniz veya başkaları hakkında kişisel bilgiler yaymayın. Kişisel bilgiler:

  • Kimliğin serisi ve numarası, diğer belge numaraları.
  • Telefon numarası, adres, e-posta adresi de dahil olmak üzere iletişim bilgileri.
  • Banka kartı bilgileri.
  • Kullanıcı ad ve şifreleri.

Tehlikeli ve yasadışı içerik

Yayılması yasalarca yasaklanan, üçüncü şahısların ve Yandex'in haklarını ve çıkarlarını tehdit eden bilgileri yayınlamayın.

Yasadışı ve tehlikeli bilgiler:

  • yasadışı veya potansiyel olarak tehlikeli eylemlere çağrı içerir, aşırılığa yönlendirir, toplumsal ayaklanmalara katılmaya teşvik eder;
  • kullanıcıların ve üçüncü şahısların haklarını ihlal eder veya bu tür ihlal tehdidi oluşturur;
  • yasalara aykırıdır;
  • servisin güvenliğini ve normal çalışmasını tehdit eder.

Kuralları ihlal eden bir yayın veya yorum fark ettiyseniz veya mesajınızın yanlışlıkla silindiğini düşünüyorsanız destek ekibine yazın.