Market

Yandex.Market’te Yer Almak İsteyen Mağazalar için Uyulması Gereken Kriterler

Yandex.Market’in amacı kullanıcılarına kaliteli ve güvenilir bir servis sunmaktır. Bunu sağlayan kriterlerin başında ise Yandex.Market’te teklifler sunan mağazaların performansı yer almaktadır. Mağazanızın Yandex.Market’te yer alabilmesi için öncelikli olarak sağlamanız gereken kriterler şu şekildedir:

1. Web siteniz aktif ve çalışır durumda olmalıdır

Web sitenizin 7/24 kesintisiz çalışması, müşterilerinize kaliteli hizmet sunabilmenizin en temel şartıdır. Bu durum aynı zamanda satış adetlerinizi ve müşteri memnuniyetini etkilemektedir. Web sitenizin tarafımızca değerlendirilebilmesi için aktif ve çalışır durumda olması gerekmektedir.

2. Web sitenizde firmanız hakkında detaylı bilgilendirme bulunmalıdır

Yandex.Market’te yer alarak Yandex’in iş ortağı olacağınız için müşterileriniz kadar bizlerin de sizi yakından tanıması önemlidir. Web sitenizde firmanıza ait detaylı bilgiler paylaşmanız size duyulan güveni de artıracaktır.

Bu kapsamda web sitenizde aşağıdaki bilgiler detaylı olarak yer almalıdır.

  • Firmanızın ticari ünvanı

  • Firmanızın ticaret sicil numarası

  • Firmanızın açık adresi ve telefon numarası

  • Müşteri hizmetlerinizin iletişim numarası ve e-posta adresi

  • Firmanızın faaliyetleriyle ilgili bilgi veren “Hakkımızda” sayfası

3. Web sitenizde ödeme yöntemleri ve teslimat süreçlerine dair detaylı bilgi yer almalıdır

Online alışveriş yapan kullanıcıların web sitenizden alışveriş yaparken kendilerini güvende hissetmeleri için çok önemli 2 kriter bulunmaktadır: Güvenli ödeme ve sorunsuz teslimat. Bu yüzden web sitenizde ödeme yöntemleri ve teslimat süreçlerine dair detaylı bir bilgilendirme yer almalıdır.

4. Web sitenizdeki ürünlere ait bilgiler eksiksiz ve doğru olmalıdır

Web sitenizde, satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlere ait özellikler, fiyat bilgileri, kargo ücretleri vb. tüm bilgiler müşteri şikayetine sebebiyet vermeyecek şekilde eksiksiz, açık ve doğru olarak belirtilmelidir.

5. Web sitenizde iade ve garanti şartları açıkça belirtilmelidir

Alışveriş yapan kullanıcıların, satın aldıkları üründe yaşayacakları olası bir sorunda yasalar kapsamındaki iade ve garanti şartlarını bilmeleri gerekmektedir. Web sitenizde iade ve garanti şartlarına dair detaylı bilgilendirme yer alması hem müşteri şikayetlerini azaltacak hem de siz duyulan güveni artıracaktır.

6. Web sitenizde yasadışı ürün satışı gerçekleştirilmemelidir

Web sitenizde sadece Türkiye Cumhuriyeti kanunları doğrultusunda satışına izin verilen ürünler yer almalıdır.

7. Web sitenizde ürün ve kategori çeşitliliği olmalıdır

Yandex.Market olarak amacımız aynı zamanda online alışveriş yapmak isteyen kullanıcılara zengin bir kategori içerisinden tercihlerine en uygun ürüne ve fiyata ulaşmalarını sağlamaktır. Yandex.Market’te yer almak mağazalardan beklentimiz, zengin bir ürün kataloğuna sahip olmalarıdır.

8. Web siteniz günümüz tasarım ve kullanılabilirlik kriterlerine uygun olmalıdır

Kullanıcıların web sitenizde daha fazla zaman geçirmesini ve sitenizi daha sonra tekrar ziyaret etmelerini sağlamak için web sitenizin günümüz tasarım ve kullanılabilirlik kriterlerine uygun olması önemlidir. İyi tasarıma sahip bir web sitesi satışlarınızı olumlu yönde etkileyeceği gibi müşterilerinizin firmanıza güven duymasını da sağlayacaktır.