Harita paylaşımı

Haritada açık olan bir bölümü ve içerdiği sonuçları (örneğin, bulunan bir objeyi veya oluşturulmuş bir rotayı) birkaç yöntemle paylaşabilirsiniz:
 • Tarayıcı satırında adresi kopyalayın; başka bir kullanıcı bu bağlantıyı kullanarak haritanın aynı bölümünü görecektir.
 • Başka bir kullanıcıya göndermek için bağlantıyı alın.
 • Sitenize veya bloğunuza widget eklemek için widget ekleme kodunu alın.
 • Kendi haritanızı oluşturduysanız ve bunun bağlantısını kopyalayıp arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsanız, bkz. Haritalarım (Harita Sihirbazı) bölümü.
Diğer durumlarda Yandex.Haritalar API'sini kullanın.

Bağlantı alma

 • Paylaş butonuna tıklayın(haritadaki obje kartında veya panoramalarda).

  Açılan pencerede bağlantıyı otomatik olarak paylaşmak için istediğiniz sosyal medya sitesinin simgesine tıklayabilir veya başka bir kullanıcıya göndermek için harita bağlantısını kopyalayabilirsiniz.

 • Paylaş bloğundaki bağlantıyı kopyalayamıyor veya kopyalamak istemiyorsanız (örneğin, Yandex.Haritalar bağlantılarını kullanıcının konum bilgilerini ekleyerek otomatik oluşturmak istiyorsanız) Yandex.Haritalar URL şemasını kullanarak istediğiniz bağlantıyı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Harita widget'ının siteye veya bloğa eklenmesi

Harita widget'ını sitede veya blogda yayınlayabilirsiniz.

Bu amaçla widget'ın siteye veya bloğa eklenmesini sağlayacak olan otomatik oluşturulmuş özel kodu kullanabilirsiniz:

 1. Butona tıklayın .

 2. Açılan menüde Paylaş butonuna tıklayın..

 3. Haritayı, bulunan objeyi veya oluşturulan rotayı sitenizde kullanmak için, açılan pencerede Siteye eklenecek kod alanından ilgili kodu Harita widget'ı alanına kopyalayın.

  Önizleme butonuna tıklayınca açılan pencerede haritanın sitenizde nasıl görüneceğini görebilirsiniz:

 4. Sitenizdeki haritanın yerelleşmesi (başka bir deyişle, yer isimlerinin, düzenleme araçlarının ve ölçü birimlerinin istediğiniz dilde görüntülenmesi) için kopyalama kodunu özelleştirin.

  Bunu yapmak için kopyalanan koda lang parametresini ekleyin. Bu parametre sitede gösterilecek harita arayüzü için bölgeyi ve uygun dili belirler. Parametrenin değeri ISO 639-1 formatında dil kodu komutu (ör., tr: Türkçe, ru: Rusça) ve ISO 3166-1 formatında bölge kodu (ör., TR: Türkiye, RU: Rusya) olarak belirtilir. Böylece, lang="tr_TR" ile Türkiye'de Türkçe'nin kullanılması belirtilir.

  Örneğin;

  • parametre belirtilmedi:

   <iframe src = "https://api-maps.yandex.ru/frame/v1/-/CVh7YBYg?" width="560" height="400" frameborder="0"></iframe>

  • parametre belirtildi (Rusya için İngilizce):

   <iframe src="https://api-maps.yandex.ru/frame/v1/-/CVh7YBYg?lang=en_RU" width="560" height="400" frameborder="0"></iframe>

  https://api-maps.yandex.ru/frame/v1/-/CVh7YBYg?lang=en_RU

  lang parametresi belirtilmediyse harita görüntülenirken bölge ve dil, haritanın kod alındığındaki ayarlarına göre belirlenir.

  Rusya ve Ukrayna için, harita görüntülenirken bölge ve dil kullanıcının Yandex.Pasaport. ayarları dikkate alınarak belirlenir. Örneğin, kullanıcı pasaportunda dil olarak Rusça seçildiyse ve Kiev'deyken RU veya UA bölgelerinde oluşturulan haritayı görüntülediğinde her zaman Ukrayna için uyarlanmış Rusça haritayı görmüş olur.

  Parametre lang belirtildiyse bölge, haritanın oluşturulduğu alan adına rağmen girilen değer ile belirlenir.

  Desteklenen parametre değerleri:

  • ru_RU: Rusça, Rusya

  • en_US: İngilizce, ABD

  • en_RU: İngilizce, Rusya

  • ru_UA: Rusça, Ukrayna

  • uk_UA: Ukraynaca, Ukrayna

  • tr_TR: Türkçe, Türkiye

  'de kullanılan lang parametresine benzer bir parametredir.

Not.

Mesafe ölçüsü RU, UA ve TR için kilometre, US için mildir.