Bağlantı paylaşma

Bağlantının gönderilmesi

Haritada açık olan bir bölümü ve içerdiği sonuçları (örneğin bulunan bir objeyi veya oluşturulmuş bir rotayı) iki yöntemle paylaşabilirsiniz:

 • Tarayıcı satırında adresi kopyalayın; başka bir kullanıcı bu bağlantıyla haritanın aynı bölümünü görecektir.

 • Harita üzerinde, obje bilgi kartında veya sokak panoramasında veya şeklindeki Paylaş butonuna tıklayın.

  Açılan formda bağlantıyı otomatik olarak paylaşmak için istediğiniz sosyal medya sitesinin simgesine tıklayabilir veya başka bir kullanıcıya göndermek için harita bağlantısını kopyalayabilirsiniz.

Kendi haritanızı oluşturduysanız bağlantıyı nasıl kopyalayıp arkadaşlarınızla paylaşacağınız hakkında bilgi için Haritalarım (Harita Sihirbazı) bölümüne gidin.

Harita veya panoramanın siteye veya bloğa eklenmesi

Yandex.Haritalar API'si yardımıyla harita bölümü sitede veya blogda yayınlanabilir.

Yandex.Haritalar API'si, Yandex.Haritalar'ın şehir haritaları veya uydu çekimleri gibi içeriğinin tamamına erişim sağlar. Böylelikle gerektiğinde kendi haritanızı oluşturup üzerine istediğiniz objeleri ve yorumları yerleştirebilirsiniz. Ayrıntılar için Haritalarım (Harita Sihirbazı) bölümüne gidin.

Haritanın bir bölümünün eklenmesi
 1. butonuna tıklayın.

 2. Açılan menüde Paylaş butonuna tıklayın.

 3. Açılan formdan ilgili kodu kopyalayarak haritayı, bulunan objeyi veya oluşturulan rotayı sitenizde kullanabilirsiniz.

  Önizleme butonuna tıklayınca açılan pencerede haritanın sitenizde nasıl gösterileceğini görebilirsiniz:

 4. Sitenizdeki haritanın lokalize olmasını (başka bir deyişle, yer isimlerinin, düzenleme araçlarının ve ölçü birimlerinin istediğiniz dilde görüntülenmesini) sağlamak için kopyalama kodunu özelleştirin.

  Bunu yapmak için kopyalanan koda lang parametresi ekleyin. Bu parametre sitede gösterilecek harita arayüzü için bölgeyi ve uygun dili belirler. Parametrenin değeri ISO 639-1 formatında dil kodu komutu (ör., tr: Türkçe, ru: Rusça) ve ISO 3166-1 formatında bölge kodu (ör., TR: Türkiye, RU: Rusya) olarak belirtilir. Böylece, lang="tr_TR" ile Türkiye'de Türkçe'nin kullanılması belirtilir.

  Örneğin;

  • parametre belirtilmedi:

   <iframe src = "https://api-maps.yandex.ru/frame/v1/-/CVh7YBYg?" width="560" height="400" frameborder="0"></iframe>

  • parametre belirtildi (Rusya için İngilizce) —

   <iframe src="https://api-maps.yandex.ru/frame/v1/-/CVh7YBYg?lang=en_RU" width="560" height="400" frameborder="0"></iframe>

  https://api-maps.yandex.ru/frame/v1/-/CVh7YBYg?lang=en_RU

  lang parametresi belirtilmediyse harita görüntülenirken bölge ve dil, haritanın kod alındığındaki ayarlarına göre belirlenir.

  Rusya ve Ukrayna için bölge ve dil harita görüntülenirken kullanıcı pasaportu ayarlarıyla belirlenir. Örneğin, kullanıcı pasaportunda dil olarak Rusça seçildiyse ve Kiev'deyken RU veya UA bölgelerinde oluşturulan haritayı görüntülediğinde her zaman Ukrayna için uyarlanmış Rusça haritayı görmüş olur.

  Parametre lang belirtildiyse bölge, haritanın oluşturulduğu alan adına rağmen girilen değer ile belirlenir.

  Desteklenen parametre değerleri:

  • ru_RU: Rusça, Rusya

  • en_US: İngilizce, ABD

  • en_RU: İngilizce, Rusya

  • ru_UA: Rusça, Ukrayna

  • uk_UA: Ukraynaca, Ukrayna

  • tr_TR: Türkçe, Türkiye

Not.

Mesafe ölçüsü RU, UA ve TR için kilometre, US için mildir.

Yandex.Haritalar API'de kullanılan lang parametresine benzer bir parametredir.

Kendi haritanızın eklenmesi

Kendi oluşturduğunuz haritayı web sitenizde kullanabilirsiniz. Ayrıntılar için Haritalarım (Harita Sihirbazı) bölümünü okuyun.

Sokak panoramasının bir bölümünün eklenmesi

Paylaş butonuna tıklayın (Panoramada).

Açılan formdan panorama bağlantısını (başka bir kullanıcıya göndermek için) veya kopyalama kodunu (panoramayı kendi sitenizde kullanmak için) kopyalayın. Siteye kopyalama kodunu kopyalarken kodun sağındaki formda panorama boyutunu piksel olarak belirtin.