Harita objelerinin aktarılması

Haritanızın objelerini birkaç yöntemle Yandex.Disk'e dosya olarak kaydedebilirsiniz.

Bu dosyalar, gerekli noktaları Yandex.Haritalar API'si ile birlikte kullanmak, GPS koordinatlarının aktarımını destekleyen navigasyon programlarına aktarmak ve Google Earth gibi diğer programlarda görüntülemek ve kaydetmek için kullanılabilir.

Uyarı.

Dışa aktarım sırasında sadece haritanızın objeleri hakkında bilgiler kaydedilir.

Dışa aktarım için:

  1. Dışa aktar paneli bağlantısına gidin:

  2. Açılan Harita objelerinin dışa aktarılması formunda dosya türünü seçin:

    Geçerli seçenekler:

  3. Yandex.Disk'e kaydet butonuna tıklayın.

    Haritanızın objeleri Yandex.Disk'te Harita Sihirbazı / Dışa aktarım klasörüne [Harita adı + Tarih + Saat] adlı dosya olarak, seçilen formatta kaydedilir.

KML

KML (İngilizce Keyhole Markup Language: Keyhole İşaretleme Dili) XML tabanlı bir formattır. Yandex Haritalar API'sinde veya Google Earth'te oluşturulan haritalara obje aktarmaya olanak tanır.

Dosyada, etiketler (koordinatlar, açıklama, imza, renk), çizgiler ve çokgenler saklanır.

Yandex Haritalar API'sindeki KML dosya formatının örnek kullanımını, Yandex Haritalar API dokümantasyonunun GPX ve KML Görüntülenmesi bölümünde bulabilirsiniz.

Dosya bu tür dosyaların görüntülenmesinde kullanılan bir programla açıldığında (örneğin, Google Earth) haritanızdaki objeleri görebilirsiniz:XLSX

XLSX (Microsoft Excel tablosu).

Etiketler (koordinatlar, açıklama, imza) dosyaya kaydedilir. Sütunlara göre: enlem, boylam, açıklama, imza:

CSV

CSV (İngilizce Comma-Separated Values: Virgülle ayrılan değerler): Tablo verilerinin görüntülenmesi için kullanılan metin formatıdır. Bu formattaki dosyalar metin ve tablo düzenleme programlarında açılabilir.

Metin, özel bölme karakterleriyle sütunlara ayrılır. Bölücü seçmek için gerekli Bölücü butonuna tıklayın: Virgül, Noktalı virgül veya Tab tuşu.

Etiketler (koordinatlar, açıklama, imza, sayı) dosyaya kaydedilir.

Koordinatlar [enlem, boylam] sırasıyla kaydedilir.

Dosya bu tür dosyaları görüntülemek için kullanılan bir programla açıldığında haritanızın objeleri görüntülenir:

GPX

GPX (İngilizce GPS eXchange Format): GPS verilerini saklayan ve değiştiren, XML tabanlı bir metin formatıdır. GPS uygulamalarında ve Yandex.Haritalar API'sinde (örnek) kullanılabilir. Örneğin, rota belirlemek için tercih edilebilir.

Etiketler (sadece koordinatlar) ve çizgiler (sadece koordinatlar) dosyaya kaydedilir.

GeoJSON

GeoJSON: JSON tabanlı coğrafi veri formatı.

Yandex Haritalar API'si, OpenLayers, Leaflet, Bing Maps, Yahoo! Maps ve diğer haritalama hizmetleri tarafından desteklenmektedir (örnek).

Dosya, etiketler (koordinatlar, açıklama, imza, sayı, renk), çizgiler (koordinatlar, açıklama, renk) ve çokgenler (koordinatlar, açıklama, renk) içerir.

Koordinatlar [boylam, enlem] sırasıyla kaydedilir.