Harita objelerinin aktarılması

Birkaç formatlardan birini kullanarak haritanızın objelerini Yandex.Disk'e dosya olarak kaydedebilirsiniz.

Bu dosyalar, gerekli noktaları Yandex.Haritalar API ile birlikte kullanmak, verileri Google Earth gibi diğer programlarda görüntülemek ve kaydetmek için GPS koordinatlarının aktarımını destekleyen navigasyon programlarına aktarmak için kullanılabilir.

Uyarı.

Dışa aktarım sırasında sadece haritanızın objeleri hakkında bilgiler kaydedilir.

Dışa aktarım için:

  1. Harita türü panelinde Dışa aktar bağlantısına gidin:

  2. Açılan Harita objelerinin dışa aktarılması formunda dosya türünü seçin:

    Geçerli seçenekler:

  3. Yandex.Disk'e kaydet butonuna tıklayın.

    Haritanızın objeleri Yandex.Disk'te Harita Sihirbazı / Dışa aktarım klasörüne seçilen formattaki [Harita adı + Tarih + Saat] adlı dosya olarak kaydedilir.

KML

KML (İng. Keyhole Markup Language, Keyhole işaretleme dili) : XML bazında bir formattır. Yandex.Haritalar API veya Google Earth'te oluşturulan haritalara objeleri aktarmak için uygundur.

Dosyada, etiketler (koordinatlar, açıklama, imza, renk), çizgiler ve çokgenler saklanır.

Yandex.Haritalar API'sindeki KML dosya formatının örnek kullanımını, Yandex.Haritalar API dokümantasyonunun GPX ve KML Görüntülenmesi bölümünde bulabilirsiniz.

Dosya bu tip dosyaların görüntülenmesi için kullanılan program tarafından açıldığında (örneğin Google Earth) haritanızdaki objeleri görebilirsiniz:CSV

CSV (İng. Comma-Separated Values  Virgülle ayrılan değerler): tablo verilerinin görüntülenmesi için kullanılan metin formattır. Bu formatta bir dosya MS Excel ve diğer tablo editör programlarında açılabilir.

Metin özel bölme karakterlerin yardımıyla sütunlara ayrılır. Bölme karakterini seçmek için istediğiniz Bölme karakteri butonuna tıklayın (Virgül, Noktalı Virgül veya Sekme).

Etiketler (koordinatlar, açıklama, imza, sayı) dosyaya kaydedilir.

Koordinatlar [enlem, boylam] sırasıyla kaydedilir.

Dosya, bu tip dosyaları görüntülemek için bir program tarafından açıldığında (örneğin MS Excel) haritanızın objelerini göreceksiniz:

GPX

GPX (İng. GPS eXchange Format) : GPS verilerini saklayan ve değiştiren, XML bazında olan metin formatıdır. GPS uygulamalarında ve Yandex.Haritalar API'sinde (örnek)kullanabilirsiniz. Örneğin rotayı belirlemek için kullanılabilir.

Etiketler (sadece koordinatlar) ve çizgiler (sadece koordinatlar) dosyaya kaydedilir.

GeoJSON

GeoJSON: JSON bazında coğrafi verilerin formatı.

Yandex.Haritalar API'si, OpenLayers, Leaflet, Bing Maps, Yahoo! Maps ve diğer haritalama hizmetleri tarafından desteklenmektedir (örnek).

Dosya, etiketler (koordinatlar, açıklama, imza, sayı, renk), çizgiler (koordinatlar, açıklama, renk) ve çokgenler (koordinatlar, açıklama, renk) içerir.

Koordinatlar [boylam, enlem] sırasıyla kaydedilir.

______________________________________________________________

Harita sihirbazı'na gidin.