Harita Sihirbazı

Harita türünün seçimi

Harita türü panelinde:

 1. Gerekli butona tıklayın:

  • İnteraktif: Siteye, bloğa veya mobil uygulamaya haritanızı eklemek için kod alırsınız; böylece haritayla etkileşimde bulunabilirsiniz (taşıyabilirsiniz, ölçüsünü değiştirebilirsiniz, rota oluşturabilirsiniz).

   Böyle bir haritada obje için Açıklama belirtildiyse üzerine tıklandığında açıklama metni açılır.

   Harita Sihirbazı API sayesinde script kodu düzenlenebilir.

  • Statik: Haritanızı görsel olarak eklemek için kod alırsınız (interaktif olmayan harita resmi); böyle haritalar JavaScript desteği olmadan sitelere eklenebilir.

   Statik haritalarda obje sayısı için sınırlama mevcuttur.

  • Yazdırılabilir: Yüksek çözünürlükte ve yazdırılabilir haritanın görselini, PNG veya JPG formatında dosyayı Yandex.Disk'e kaydedebilirsiniz.

   • Sadece Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Abhazya, Güney Osetya, Ermenistan, Azerbaycan, Moldova, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Latvia, Estonya ve Türkiye sınırlarındaki bölgeler için oluşturulabilir.

   • Sadece Harita türünde olan haritalar için oluşturulabilir (Uydu ve Hibrid harita türleri için yazdırılabilir harita oluşturulamaz).

   • Sadece büyük ölçülü haritalar için oluşturulabilir (küçük ölçülü haritalar için yazdırılabilir harita oluşturulamaz).

   • Sadece masaüstü Firefox, Chrome, Yandex.Browser, Edge, Safari ve Opera tarayıcılarının son sürümlerinde oluşturulabilir.

   Haritanın çözünürlüğü önemli değilse Standart yazdırma özelliğini kullan bağlantısına gidip bahsedilen koşullar aranmadan haritayı yazdırabilirsiniz.

 2. Harita parametreleri belirtin:

  • Harita ölçüsü (tüm harita türleri için). Harita boyutlarını ister “Harita boyutları” alanında değerleri, ister haritadaki işaretli alanının büyüklüğünü değiştirerek ayarlayabilirsiniz (ayrıntılı bilgi için Harita boyutları bölümüne geçin).

   İnteraktif ve statik haritalar için ölçüler px (piksel) olarak belirtilir, yazdırılabilir haritalar için şu ölçü birimlerinden seçim yapabilirsiniz: piksel (px), inç (in) veya santimetre (cm).

  • Tam genişliğine göre ayarla özelliği (interaktif haritalar için). Bu özellik etkinleştirildiğinde haritanız için width = %100 parametre değeri belirtilir (parametreler hakkında ayrıntılı bilgi için İnteraktif harita bölümüne bakın.). Bu durumda siteye yüklenmiş haritanızın blok öğesi, tam genişliğini (%100) kaplar.

  • Dosya biçimi (yazdırılabilir haritalar için). Haritanızın kaydedileceği dosya biçimini seçin (PNG veya JPG).

  • Kalite (yazdırılabilir harita için). Haritanızın görünümünün çözünürlüğü için değer seçin: 96 DPI (WEB'de görüntülemek için) veya yazdırmak için 300 DPI .

 3. Seçtiğiniz harita türüne göre:

  • Harita kodunu al butonuna tıklayın (interaktif ve statik haritalar için).

   Açılan Site için HTML kodu formunda haritanızı sitede, blogda veya mobil uygulamada gösterilmesini sağlayacak kodu kopyalayabilirsiniz.

  • Yandex.Disk'e kaydet butonuna tıklayın (yazdırılabilir haritalar için); harita dosyasının Yandex.Disk'inize kaydetme işlemini başlatın. İşlem bittikten sonra bilgilendirme mesajını içeren pencere açılacaktır:

   Dosya, Yandex.Disk'inizin Yandex.Haritalar Sihirbazı klasörüne haritaya verdiğiniz isimle kaydedilecek.