1.3.2. Nasıl moderatör olabilirim?

Gönüllü moderatörler bir yandan çizim ve düzenleme yaparken diğer yandan da belli bir alanın moderasyonunu sağlayan aktif kullanıcılardır.

Bu alanlar genellikle moderatörün yaşadığı veya iyi bildiği yerlerdir. Bazen birden fazla moderatör aynı alandan sorumlu olabilir.

Deneyiminize bağlı olarak ister tüm kategorilerdeki objeler isterseniz bir veya birkaç kategorideki objeler için moderasyon yetkisi talep edebilirsiniz.

Örneğin, bina ve adres düzenlemede deneyimliyseniz, ancak henüz yol ve benzeri objeler çizmediyseniz, sadece bina ve adreslerle ilgili gönüllü moderatörlük yapabilirsiniz.

Diğer kategorilerdeki objeleri çizmeyi öğrenerek yeni kategoriler ve yeni alanlar için moderasyon yetkisi talep edebilirsiniz.

Talebinizi Geri Bildirim Formunu doldurarak iletebilirsiniz. Moderasyon yetkisi istediğiniz bölgeyi ve obje kategorilerini belirtmeyi unutmayın.

1.3.2.1. Moderatörler nasıl seçilir?

Moderatör seçiminde kesin ve katı kurallar yoktur. Her adayın farklı özellikleri dikkate alınabilir.

Değerlendirmede önemli olan bazı istatistikler mevcuttur. Bunlardan bazıları için ortalama rakamlar kabul edilmiştir (ortalama rakamın yeterli olmaması durumunda başka faktörler de değerlendirmeye alınabilir).

Bu koşullar, kullanıcının Yandex Map Editor'de çalışma deneyimini temel alır:

 1. Serviste düzenli çizim yapması.

  Moderatör, harita ile çalışırken en fazla bir ay ara verebilir (aksi takdirde, bölgedeki moderasyonu “riske” girebilir).

 2. Serviste aktif çizim ve düzeleme yapma süresi.

  Bu süre en az bir ay olmalıdır. Bir kullanıcı ne kadar düzenleme yaparsa yapsın, kayıt yaptırıp birkaç ay boyunca servisi hiç kullanmazsa moderatör olamaz.

 3. Düzenleme sayısı. Moderasyon yapabilmek için deneyimli olmak gerekir. Kuralları çok dikkatli okusanız bile yeterli olmayabilir.

  Düzenlemelerinizin sayısı en az 2000, bölge ve büyük şehirlerin moderasyonu için en az 4000 olmalıdır.

 4. Belli bir kategorideki objeler için moderasyon yetkisi istediğinizde bu kategorideki objeler ile ilgili olarak yaptığınız düzenlemelerin sayısı yollar için en az 800, diğer kategorilerdeki objeler için en az 300 olmalıdır.

 5. Moderasyon yetkisi talep ettiğiniz bölgede obje çizme ve özellik ekleme deneyiminiz olmalıdır.

  Moderatör “sorumlu olduğu” alanını çok iyi bilmelidir.

 6. Oluşturulan ve düzenlenen obje çeşitliliği.

  Moderatör, tüm kategori ve şekillerdeki objelerle çalışma deneyimine sahip olmalıdır.

 7. Moderatör obje yorumları ve Kullanıcı Kulübü gibi alanlarda etkili ve nazik bir iletişim sergilemelidir.

  Moderatör diğer kullanıcılarla etkin iletişim kurmalı, onlara hatalarını gösterirken veya açıklama yaparken kaba ya da kırıcı olmamalıdır.

 8. Moderatörün düzenlemeleri doğru olmalıdır.

  Yeni kullanıcıların tipik olarak yaptığı aşağıdaki hataların moderatör tarafından yapılmaması önemlidir:

Gönüllü moderatör olmak istiyorsanız düzenlemelerinizin yukarıdaki koşulları sağladığından emin olun ve danışmana ihtiyacı olan kullanıcılara yardımcı olmaya hazır olun.