1.1. Yandex Map Editor'de nasıl harita oluşturabilirim?

Yandex Map Editor'de isteyen her kullanıcı harita oluşturabilir. Bunun için:

 1. Yandex Map Editor servisine giriş yapın.

  Servise giriş yaptığınızda Yandex Map Editor kullanıcı profiliniz otomatik olarak oluşturulur.

 2. Düzenlemek istediğiniz alanı seçin. Çok iyi bildiğiniz bir alanla başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bilmediğiniz bir alanın haritasını da oluşturabilirsiniz.

  Yandex Map Editor'de harita çizimi için Dünya'nın uydu çekimleri esas alınır.

 3. Haritada çizeceğiniz objeleri seçin ve çizim sırasını belirleyin.

  Harita çizim sırası önerilerini okuyarak aşağıdaki konularda bilgi edinebilirsiniz:

  • Yandex Map Editor'de çizilebilen objeler
  • Haritanın seçilen bölümünde çizilmemiş objeler
  • Haritaya eklenebilen bilgiler ve bilgi ekleme sırası
 4. Haritada obje oluşturma yöntemlerini inceleyin, objelerle çalışma kurallarını okuyun.

 5. Çizime başlayın.

  Çizim işlemi birbiriyle bağlantılı iki süreçten oluşur;

  Çizim sürecinde aklınıza sorular gelirse Kullanıcılar Kulübündeki notlara bakınız. Sorularınızın cevaplarını bu bölümlerde bulabilirsiniz.

  Yandex Map Editor'de çizdiğiniz objeler belli bir süre içinde yapılacak olan moderasyondan geçtikten sonra Yandex.Haritalar'a eklenir.

Harita oluşturmak büyük bir sorumluluktur çünkü çizdiğiniz yollardan geçen rotalar oluşturulacak, eklediğiniz kurumlar arama sonuçlarında gösterilecek, eklediğiniz bina, yapı ve diğer objeler ise navigasyon için referans noktaları olacaktır.

Olası hata ve uyuşmazlıkları önlemek için Yandex Map Editor Kullanma Kılavuzu'nu ve Yandex Map Editor'de kartografın uyması gereken kuralları inceleyin.

Kılavuz ve kurallar, tüm alanların haritalarının aynı şekilde oluşturulması için düzenlenmiştir. Aksi takdirde, harita doğru bir şekilde kullanılamaz. Rotalar yanlış oluşturulur, referans noktaları ise kullancıları doğru yönlendirmez.

Not.

Kullanıcı hesabı oluşturulduktan sonra bu kullanıcı yedi gün boyunca yeni kullanıcı olarak kabul edilir ve yetkileri deneyimli kullanıcıların yetkilerine kıyasla kısıtlıdır. Örneğin, yeni kullanıcılar için obje oluşturmada daha sıkı teknik kısıtlamalar uygulanır.

Uyarı.

Yandex Map Editor'de (kullanıcı adında, profil bilgilerinde, yorumlarda vb.) küfürlü kelimeler kullanmak yasaktır.

Bununla birlikte, küfürlü veya argo kelimeler tamamen veya kısmen yıldız (*) veya başka sembollerle değiştirildiyse ve bu kelimeler okuyucular tarafından yine de küfür olarak algılanıyorsa kullanılmaları yasaktır.

Ayrıca, nefret ve düşmanlığı teşvik eden ya da bir kişiyi cinsiyeti, ırkı, uyruğu, dili, kökeni, dini veya herhangi bir toplumsal gruba üyeliği nedeniyle aşağılamak amacıyla kullanılan ifadeler yasaktır.

Bunun dışında, kullanıcı adı da dahil olmak üzere, kullanıcı profilinde Yandex Map Editor kullancılarını yanıltabilecek bilgilerin yazılması yasaktır. Örneğin, moderatör, admin gibi görevlere tamamen veya kısmen benzeyen kullanıcı adları kullanmak yasaktır.