2.3.3. Sokak panoramaları

Şehir sokaklarının görüntülerini içeren panoramalar da Yandex Map Editor'de bir veri kaynağı olarak kullanılabilir.

“Panorama” modunu etkinleştirmek için haritada şu butona tıklayın:(Yandex.Panoramalar).

Ekranınızda cadde ve sokaklar boyunca mavi çizgilerin görüntülendiği bir harita görüntülenir: Panoramik görüntüleri olan cadde ve sokaklar bu mavi çizgilerle işaretlenir.

Mavi çizginin üzerinde istediğiniz yere tıkladığınızda seçilen yerin panoraması açılır.

Not.

Panoramayı görüntülemek için mavi çizginin kenarına (onun yol çizgisiyle örtüşmediği parçasına) veya harita üzerinde çizginin yanında bulunan ve üzerinde başka objelerin bulunmadığı alana tıklayın, aksi takdirde panoramayı değil obje özellikleri menüsünü açarsınız.

Panoramanın çekim tarihi, panoramanın alt kısmında ortada görüntülenir:

Sokak panoramaları hakkında ayrıntılı bilgiye Yandex Haritalar Yardım sayfalarının Panoramalar bölümünde ulaşabilirsiniz.

Yandex.Panoramalar servisi hakkında genel bilgi için tıklayın. Yandex Map Editor'de bu özelliklerin harita düzenleme için nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır.

Panorama görüntülerinde kullanılan çekimlerin büyük bölümü cadde ve sokaklar gezilerek yapıldığından bu veriler genellikle yolların, kavşakların ve binaların çiziminde kullanılır.

Çekimler yapıldıktan sonra panoramaların hazırlanıp yayınlanması uzun sürdüğü için, binalarda bulunan kurumlarla ilgili bilgiler gibi bazı veriler güncelliğini kaybedebilir. Dolayısıyla, panoramaların güncelliğini sağlamak üzere panorama bilgilerini uydu görüntüleriyle ve yerleri gezerken bizzat gördüklerinizle karşılaştırmanız gerekir.

2.3.3.1. Panoramalarda cadde ve sokaklar

Bazı durumlarda sadece uydu görüntüleri ile çok zor anlaşılan yol veya sokak ayrıntıları panorama görüntüleri sayesinde kolayca anlaşılabilir.

2.3.3.1.1. Yol yapıları ve işaretleri: Kavşaklar

Çok düzeyli kavşaklar gibi karmaşık objelerin tüm ayrıntılarının görüldüğü panoramalar bu tür objelerin haritaya aktarılmasını büyük ölçüde kolaylaştırır.

Moskova Çevre Yolu'nun Yeni Riga Otoyolu'yla kesişimindeki 4 seviyeli kavşak söz konusu karmaşık objelerden biridir:

Soldaki uydu görüntüsünden ve sağdaki harita çiziminden anlaşıldığı gibi, sadece üstten bakıldığında bu yapının bazı ayrıntıları tam olarak görülemeyebilir:

Daha fazla bilgi için 3.3.1.5. Kavşak çizim kuralları ve Kavşaklarda yol bölümlerinin seviyelerinin gösterilmesi örnekleri bölümlerine gidin.

2.3.3.1.2. Yol yapıları ve işaretleri: Yol yapıları

Köprüler, tüneller ya da basamaklar gibi, yol üzerindeki yapıların sınırları ve diğer ayrıntılarının çizilmesi de panoramalar sayesinde büyük ölçüde kolaylaşır.

Örneğin, Moskova'daki Andreyevski Köprüsü'ne giden yaya merdiveni gibi büyük yapıların tüm detayları panoramalarda açıkça görülebilir:

Soldaki uydu görüntüsünden ve sağdaki harita çiziminden anlaşıldığı gibi, uydu görüntülerinde bu detaylar ağaç dallarıyla gizlenebilir ya da fark edilemeyecek kadar ufak görünebilir:

Daha fazla bilgi için 3.3.2.6. Yapı türü bölümüne gidin.

2.3.3.1.3. Trafik koşulları

Yol üzerindeki trafik işaretlerinin görüldüğü panoramalar, belirli bir yol bölümünde veya kavşakta uygulanan U dönüşü yasağı gibi geçerli trafik koşullarını haritaya doğru aktarmayı sağlar.

Soldaki uydu görüntüsünden ve sağdaki harita çiziminden anlaşıldığı gibi,

Moskova'da Udaltsova Caddesi'nden kuzeybatı yönünde Vernadskogo Caddesi kesişimine doğru ilerlediğinizde trafik işaretlerinin izin verilen hareket yönlerini belirlediği ve sola dönüşü yasakladığı anlaşılıyor:

Daha fazla bilgi için 3.3.4. Trafik durumu bölümüne gidin.

2.3.3.1.4. Yol yapıları: Park yerleri ve otoparklar

Park yerlerini/otoparkları (yol yapıları ve işaretleri objelerini) çizerken panoramalara bakarak “ücretli otopark” işaretinin konumunu görüp otoparkın konumunu haritaya doğru şekilde aktarabilir ve ilgili özelliği “Ücretli” olarak belirtebilirsiniz:

Daha fazla bilgi için 3.8.2. Park yerleri ve otoparklar. Çizim ve özellik ekleme kuralları bölümüne gidin.

2.3.3.1.5. Yol yapıları: Trafik ışıkları ve izleme kameraları

Trafik ışıklarını ve hız kameralarını (yol yapıları ve işaretleri objelerini) çizerken panoramalara bakarak konumlarını ve kontrol alanlarını haritaya doğru aktarabilirsiniz:

Daha fazla bilgi için 3.8.4. Trafik ışıkları ve 3.8.3. Trafik izleme kameraları bölümlerine gidin.

2.3.3.1.6. Hız limitleri

Geçerli yol bölümündeki hız limitini öğrenmek için

sokak panoramalarında genellikle çok iyi görülen trafik işaretlerinden faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için 3.3.2.8. Hız sınırları bölümüne gidin.

2.3.3.2. Panoramalarda binalar

Bazı durumlarda uydu görüntülerinde hiç görünmeyen bina ayrıntıları panoramalarda çok iyi görülebilir.

2.3.3.2.1. Binaların kat sayısı

Uydu görüntüsünde kat sayısı görünmeyen birleşik binalar (А) için panorama görüntülerini (B) analiz ederek farklı bloklarının kat sayısını açıkça görüp haritaya (C) aktarabilirsiniz:

А)

B)

C)

Daha fazla bilgi için 3.4.1. Bina çizim kuralları bölümüne gidin.

2.3.3.2.2. Binaların tasarım özellikleri

Uydu görüntüsünde tasarım özellikleri görünmeyen birleşik binalar (А) için panorama görüntülerini (B) analiz ederek farklı yapıları açıkça görüp haritaya aktarabilirsiniz (C):

А)

B)

C)

Daha fazla bilgi için 3.4.1. Bina çizim kuralları bölümüne gidin.

2.3.3.2.3. Adresler ve kurumlar

Bazı panorama görüntülerinde binaların adreslerini ve içinde bulunan kurumların adlarını da görmek mümkündür:

Ancak, kurum bilgileri siz kullanana kadar güncelliğini yitirebilir. Dolayısıyla, panorama verilerini haritaya aktarmadan önce güncelliklerini uydu görüntüleriyle karşılaştırarak ve o yere bizzat giderek kontrol etmeniz önerilir.