1.3.4. Düzenlemeleri geri alma kuralları

Kullanıcı düzenlemeleri geri alınırken işlemin nedeni olarak standart seçeneklerden birini işaretlemek (veya “Diğer”'i seçmek) gerekir. Standart seçenek yapılan hatayı yeterince net açıklamıyorsa geri almanın nedenlerini kullanıcıya özel bildirim göndererek açıklamak gerekir.

Aynı kullanıcıya ait ve aynı türden hatalar içeren düzenlemeler geri alınırken kullanıcıya ayrıntılı açıklamayı içeren bir adet bildirim göndermeniz ve ardından aynı türden diğer hatalı düzenlemeleri geri alırken sadece uygun saydığınız standart neden seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir.

Düzenlemelerin geri alınması için aşağıdaki standart neden seçenekleri kullanılır (ayrıntılar için ayrıca Moderasyon bölümünü de okuyun):

 • Mevcut objenin bir kopyasının oluşturulması: Bunun aynısı olan bir obje haritada zaten mevcut, bunun gereksiz tekrarı olan bu obje silindi.

  Not.

  Yeni objeyi silmeden önce bunun eskisinden daha çok bilgi içermediğinden lütfen emin olun. Bu durumda yeni bilgileri ya eski objeye aktarmanız ya da eski objeyi silip yenisini onaylamanız gerekebilir.

 • Kurgusal objenin oluşturulması: Obje gerçekte mevcut olmadığından düzenleme kabul edilemez.

  Not. Genellikle bu tür objeler servis araçları test etmek için oluşturulur.
 • Henüz mevcut olmayan objenin oluşturulması: Obje henüz gerçekte mevcut olmadığından an itibarıyla kabul edilemez. Yapımı başladığında obje haritaya eklenebilir.

 • Görüntülenmesi yasaklanan objenin kurulması: Mevcut kurallara göre bazı objelerin haritaya çizilmesi yasaktır (ayrıntılar için 3.1.4. Yasaklı objeler bölümünü okuyun).

 • Obje kategorisi hatalı: Obje oluşturulurken yanlış bir kategori seçildiği için yapılan değişiklikler kabul edilemez.

 • Özellik düzenleme girişimi hatalı: Yapılan özellik düzenlemeleri mevcut çizim kurallarına aykırı olup kabul edilemez.

 • Şekil değişikliği hatalı: Yapılan şekil düzenlemeleri mevcut çizim kurallarına aykırı olup kabul edilemez.

 • Obje haritaya eklenemez: Yandex Map Editor verilerini kullanan uygulamaların doğru çalışmasını engellememek için özel evlere ait bahçe duvarları, özel mülkiyette olan toprak parçalarındaki iç yollar, bazı küçük park yerlerinin parçaları veya çocuk oyun sahaları gibi bazı objeler haritaya çizilemez.

 • Diğer: Yukarıda sıralananların haricindeki diğer hatalar. “Yollar” veya “Yerler” türündeki objelerin özelliklerinde yapılan çoklu hatalı değişiklikler bunun örnekleridir.

 • Vandalist eylemler: Mevcut objeleri bozmak amacıyla kasıtlı olarak yapılan düzenlemeler geri alınır.

  Not.

  Lütfen vandalca düzenlemeden sonra objeyle ilgili yeni bilgiler içeren (ve vandalca düzenleme yapılmadan önce mevcut olmayan) yeni bir düzenlemenin yapılmadığından emin olun. Böyle bir düzenleme yapılmışsa bu yeni bilgilerin korunmasına özen gösterin.

Vandalca düzenlemeden sonra düzeltici düzenlemenin yapılmadığından emin olmak için Bu obje ile ilgili tüm görevleri göster butonuna tıklayın (ayrıca Görev moderasyonu bölümünü de okuyun):