Yaygın hatalar

Aşağıda kullanıcıların, Yandex Map Editor yardımıyla haritaya obje eklerken yaptığı en yaygın hatalar gösterilmiştir. Her bir durum için objelerin doğru çizilmesi ve işaretlemesi kuralları belirtilmiştir. Yeni kullanıcıların bu listeyi incelemeleri çok faydalı olur:

Çizim hataları

 • Binaların geometrisi. Binaların konturları, temeline göre çizilmelidir. Binanın çatısından ve/veya duvarlarını kapsayan kontur çizilmemelidir. Bu konturlar uydu görüntüsünün açısı nedeniyle binanın gerçek konumuna göre planda kaymış oluyorlar.

  En uygun yöntem şudur; ilk önce binanın çatısına göre kontur yapılır, daha sonra temele taşınır:

  Yanlış Doğru
  Ayrıntılı bilgi için 3.4.1. Bina çizim kuralları.

 • Çizimin doğruluğu. Nehirleri ve yolları çizerken çizginin obje sınırlarından (su alanı veya yolun trafiğe açık kısmından) taşmamasına dikkat etmek gerekir.

  Eğri çizgileri (nehirler, yollar, sınırlar) veya konturları (ormanların, göllerin vs. konturları) çizerken:

 • Çizimin Titizlikle Yapılması. Binanın konturu dikdörtgen şeklinde olmuyorsa, açıyı seçerek bağlam menüsünde “Açıyı Düzelt” komutunu çalıştırmak gerekir. Bu komut, 90°’ye yakın açıları dik açılara dönüştürür:

  Yanlış (komutu çalıştırmadan önce) Doğru (komutu çalıştırdıktan sonra)
  Ayrıntılı bilgi için 3.4.1. Bina çizim kuralları.

 • Nesnelerin tekrarlanması.

  Mevcut objelerin üzerine yeni objeler (özellikle binalar ve yollar) çizmek yasaktır. Nesne yanlış veya tamamlanmamış şekilde çizilmişse veya işaretlenmişse, yeni objeyi çizmek yerine, mevcut objeyi düzeltmek gerekir.

  Bununla birlikte herhangi bir nesneyi (düzenlenmesi yasak olanlar dışında ki, onların sayısı çok azdır) kendiniz düzenleyebilirsiniz, yöneticilere düzeltme veya bilgi ekleme hakkında şikayet göndermenize gerek yoktur.

Genel kısıtlamalar

Yandex Map Editor’le çalışırken aşağıdakiler yapılamaz:
 • Reklam, ajitasyon veya propagandaya yönelik bilgiler, kişisel nitelikte olan bilgiler (“Teyzem burada oturuyor”, “Dün burada akşam yemeği yedim” gibi yazılar) yerleştirilmez.
 • Yasaklı obje çokgenleri ve/veya özellikleri.