2.2.5. Harita görünümünü değiştirme

Diğer elektronik harita servisleri gibi Yandex Map Editor de her biri belirli tür objeler hakkında bilgi içeren birden fazla katmandan oluşur. Haritadaki katmanları istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

2.2.5.1. Zemin seçimi

Zemini seçmek için:

 • Harita veya
 • Uydu öğesini seçin.

Böylece, Harita veya Uydu olan geçerli zemin seçeneğiniz diğeriyle değiştirilir.

Uydu seçildiğinde ilgili bölgenin uzaydan çekilmiş uydu görüntüsü gösterilir:

Harita seçildiğinde ise henüz moderasyondan geçirilmeyenler de dahil, Yandex Map Editor haritasının, an itibarıyla yapılmış tüm düzenlemeleri içeren (gerçek zamanlı) hali görüntülenir:

Not.

HaritaUydu zemin seçenekleri arasında geçiş yapıldığında katman görüntüleme ayarları kaydedilmeyerek geçerli seçeneğe göre farklı olabilir (ayrıntılar için aşağıdaki ilgili bölümü okuyun).

2.2.5.2. Katman seçimi

Obje katmanı seçip ayarlamak için:

 1. Katmanlar butonuna tıklayın..

 2. Açılan menüde, haritada görüntülemek istediğiniz katmanları seçin. Bir katmanı açmak veya kapatmak için adına tıklayın (açılan ana katman adları renkli vurgulanır, kapalı olanlar ise renksiz görünür).

  Tümünü aç/Tümünü kapat butonuna tıklayarak (ya da Shift + Ctrl + H kısayol tuşlarını kullanarak) tüm katmanları birlikte açabilir veya kapatabilirsiniz.

 3. Haritada görüntülemek istediğiniz katman bileşenlerini işaretleyin. Bunları birbirinden bağımsız olarak açılıp kapatabilirsiniz. Katman bileşeni açmak veya kapatmak için:

  1. Şu butona tıklayın:(Katman ayarları) butonuna tıklayın.
  2. Listede istediğiniz bileşen adına sol tıklayın.

  Etkin durumda olan ana katmanların adları renkli, devre dışı olanların isimleri ise siyah beyaz görüntilenir:

  Not. Ana katman kapatıldığında onun tüm bileşenleri devre dışı bırakılır.
 4. Katman bileşeni için adının yanındaki açılır listeden istediğiniz görüntüleme seçeneğini seçin:

  Not. Katman bileşeni adının yanında hiçbir açılır liste olmaması, katman bileşeni için tek bir görüntüleme seçeneği olduğunu gösterir.
 5. Üzerine fare getirildiğinde objelerinin işaretlenmesini istemediğiniz katmanlar veya katman bileşenleri için etkileşimliliği devre dışı bırakın. Etkileşimliliği etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için:

  1. İmleci etkin durumda olan katman bileşeninin adına getirin.
  2. Adının ve görüntüleme seçeneğinin sağında görüntülenen(Katman etkileşimliliği) butonuna tıklayın.

  Etkileşimlilik özelliği etkin durumdayken katmanın veya katman bileşeninin objeleri düzenlenebilir. Özellik devre dışıyken objeler haritada görüntülenir fakat düzenlenemez.

2.2.5.3. Katmanları görüntüleme seçenekleri

2.2.5.4. Ek katmanlar