2.2.1. Obje arama

2.2.1.1. Obje ismiyle arama

Objeyi haritada ismiyle aramak için:

  1. İsmi arama satırına yazın.

  2. İsimleri sorgunuza uygun olan objelerin listesi arama kutusunun altında otomatik olarak açılır. Listelenen objeler mevcut haritanın merkezine yakınlıklarına göre sıralanır:

    Listede istediğiniz objeyi seçin. Haritanız seçilen objeyi otomatik olarak merkeze alır, obje görsel olarak vurgulanır, harita ölçeği obje boyutuna göre otomatik ayarlanır ve objeye ait bilgi kartı açılır:

2.2.1.2. Coğrafi koordinatlarla obje arama

Haritada coğrafi koordinatlarla obje aramak için ilgili koordinatları arama satırına girin.

  • Koordinat değerleri, ondalık kısmı noktadan sonra olmak üzere, derece cinsinden belirtilir.

    Örneğin: 55.777044. Ondalık kısmında maksimum basamak sayısı 7 olup bu hassasiyet derecesiyle sağlanan konumlandırma toleransı 1 cm civarındadır.

  • Koordinat değerleri virgül veya boşluk ile ayrılır. Örneğin:

Koordinat değerleri ister “enlem, boylam” ister “boylam, enlem” olarak belirtilebilir: sıra ne olursa olsun sorgunuz olası yanıtların ikisiyle de (hem “enlem-boylam” hem de “boylam-enlem” olarak) yanıtlanır. Varsayılan olarak önerilecek koordinat seçenekleri “kuzey enlemi, doğu boylamı” olacak şekilde ayarlanmıştır.

Varsayılan yarımküre seçeneğini değiştirmek için ilgili koordinat değerinin önüne “eksi” işareti (tire) koymanız gerekir.

Koordinatların ikisini de düzenlemek için her iki değerin önüne “eksi” işareti (tire) koyun.

Not.

Nokta koordinatları Yandex Map Editor haritasında görüntülenir.

2.2.1.3. Kimlik belirleyiciyle obje arama

Yandex Map Editor haritalarındaki her bir obje kendine özgü bir sayısal kimlik belirleyiciye (ID'ye) sahiptir. Bu kimlik belirleyiciyi ilgili objeyi haritada bulmak ve obje hakkında bilgi aktarmak için kullanabilirsiniz.

Objenin kimlik belirleyicisini öğrenmek için objenin üzerine tıklayarak onu haritada seçin.

Seçilen objenin URL adresinde “/object/NNNNN?z =” şeklinde bir kod göreceksiniz. Burada “NNNNN” değeri objenin kimlik belirleyicisidir (örnek görselde 1552603006).

Objenin kimlik belirleyici değerini obje hakkında bilgilerin kaydedilmesi ve aktarılması için de kullanabilirsiniz: Arama satırına girildiğinde ilgili değer objeyi tanımlayan kimlik belirleyici olarak otomatik tanınır. Böylelikle obje ve (bununla ilgili tüm bilgiler) harita üzerinde otomatik bulunacak:

2.2.1.4. Hatalı sorguların otomatik düzeltilmesi

Bir sorgu hatalı girildiğinde mevcut verilere uygun şekilde otomatik olarak düzeltilir veya “Obje bulunamadı” bildirimi görüntülenir.

Sorgu olarak mevcut olmayan bir adres girildiğinde buna en yakın doğru adres gösterilir. Örneğin, “Daye Kadin Sokak No:65şeklindeki adres yerine arama sonuçlarınızda doğru olan “Daye Kadin Sokak No:63 adresi gösterilir: