2.1. Yandex Map Editor arayüzü

Yandex Map Editor'ün kullanıcı arayüzü haritadan ve harita düzenleme araçlarından oluşur. Haritaya yeni obje eklemeye veya haritadaki bir objeyi düzenlemeye başlamak için Oluştur butonuna tıklayın:

Yandex Map Editor'de yapabilecekleriniz:

 1. Basit çokgen veya nokta türü objeleri kopyalamak.
 2. Objede yapılan değişiklikleri geri almak veya obje hakkında moderasyona hata bildirimi göndererek bunu haritadan sildirmek.
 3. Objeyle ilgili yorumları okumak ve yorum eklemek.
 4. Objenin düzenleme geçmişine erişmek.
 5. Haritada yaptığınız işlemlerin geçmişini görüntülemek. Bildirimler listesini görüntülemek için Bildirimler butonuna tıklayın..
 6. Servis penceresinde Yararlı bağlantılar butonuna tıklayınve açılan menüde geçiş için bağlantı seçin (bağlantı seti dile, bölgeye ve Yandex Map Editor'deki statünüze göre -kullanıcı, uzman ve Yandex Map Editor moderatörü- değişebilir). Örneğin:
  • Haritada obje oluşturma hakkında kısa yönergeler.
  • Yandex Map Editor sohbeti. Sohbet ve mesajlaşmanın işleyişi hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. Yandex.Yardım: Bilgisayarda Sohbetler.
  • Yandex Map Editor'de an itibarıyla yapılmakta olan düzenlemelerin gösterildiği "Canlı Yayın" bölümüne.
  • Yandex Map Editor Yardımı için bkz.: 1. Yandex Map Editor nedir?.
   Not.

   Aynı zamanda, Map Editor ile ilgili kısa talimatları ve ayrıntılı kılavuzu okuyabilirsiniz.

   Bunun için özellik ekleme panelindeki tuşa tıklayın:Böylece kısa yönerge açılır; daha sonraki tıklamalarla ayrıntılı yardım sayfası (sadece o objeyle yapılan çalışmanın kurallar sayfasında) açarsınız.

  • Bize ulaşın: Yandex Map Editor Destek Ekibi'ne soru sormak için formu doldurun.
 7. Geçerli konumunuzu belirlemek. Bunun için özellik ekleme panelindeki tuşa tıklayın:(Konumum). haritanız, konumunuz haritanın ortasına gelecek şekilde otomatik hizalanır.
 8. Haritanın sağ alt kısmında mavi okla gösterildiği gibi, haritanın orta noktasının koordinatlarını veya görselde yeşil okla gösterildiği gibi, istediğiniz başka bir noktanın coğrafi koordinatlarını öğrenmek (bir noktaya sağ tıkladığınızda görülen Panoya kopyala butonunu da içeren bilgi penceresi açılır):

  Koordinat değerleri, ondalık kısmı noktadan sonra belirtilmek üzere, derece cinsinden ve “enlem-boylam” formatında gösterilir. Kuzey enlemi ile doğu boylamı değerleri pozitif, güney enlemi ile batı boylamı değerleri ise önüne “eksi” işareti getirilerek negatif sayılar olarak gösterilir.

  Koordinatlar, haritada obje aramak veya objenin konum bilgilerini aktarmak için kullanılır.

 9. Haritada gösterilen uydu görüntüsünün çekim tarihini görebilirsiniz:

 10. Görüntülenmekte olma haritanın ölçeğini, haritanın sağ alt köşesindeki ilgili bölümün uzunluğunun gösterildiği ölçek cetveline göre değerlendirebilirsiniz:

  Harita ölçeği hakkında daha fazla bilgi için 2.2.3. Haritayı yakınlaştırma ve uzaklaştırma bölümünü okuyun.

 11. Yandex Map Editor'de görüntülediğiniz bölgeyi Yandex.Haritalar'da görüntülemek. Şu butona tıklayın:(Yandex.Haritalar'a git).
 12. Sokak panoramaları görüntüleme. Şu butona tıklayın:(Yandex.Panoramalar). Ekranınızda cadde ve sokaklar boyunca mavi çizgilerin görüntülendiği bir harita görüntülenerek panoramik görüntüleri olan cadde ve sokaklar mavi çizgilerle işaretlenir. Mavi çizginin üzerinde istediğiniz yere tıkladığınızda seçilen yerin panoraması açılır. Panoramanın çekim tarihi, panoramanın alt kısmında ortada görüntülenir.

  Üzerinde çalıştığınız bölge için henüz panoramalar yok ise ilgili buton kullanılamaz. Daha fazla bilgi için bkz.: Panoramalar.

 13. Araç kameralarının veya Yandex Map Editor mobil uygulamasının görüntülerine erişmek. Şu butona tıklayın:(Arazi görüntüleri). Daha fazla bilgi için 2.2.7. Kullanıcı düzenlemelerini görüntüleme bölümünü okuyun.
 14. Yakınlarınızda haritayı düzenleyen kullanıcıları veya haritadaki son değişiklikleri görüntüleme.

  Şu butona tıklayın:(Kullanıcı düzenlemeleri).

 15. Haritaya girdiğinizde henüz Yandex'e giriş yapmamışsanız arayüz dili seçmeniz önerilecektir:

  Oturum açtıktan sonra kullanıcı adına tıkladığınızda görünen menü çubuğunda arayüz dilini değiştirebilirsiniz:

 16. Yandex Messenger'ı aç. Şu butona tıklayın:(Messenger).

  Messenger'ın kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi için Yandex.Yardım'daki Bilgisayarda sohbetler bölümüne göz atın.

  Messenger üzerinden yaptığınız düzenlemeler ile ilgili özel mesajlar ve yorumlar alabilirsiniz. Bir mesaj aldığınızda, bununla ilgili bilgi ekranda görüntülenir:

 17. Haritadaki hatalar ve hata varsayımlarıyla çalışma moduna giriş. Yandex kullanıcılarının bildirdiği hataları düzelt butonuna tıklayın..

  Hata görüntüleme filtrelerini düzenlemek için Hata bildirimlerini ayarla butonuna tıklayın..

 18. Ek araçlara erişim moduna girmek için Ek araçlar butonuna tıklayın..

  Ek araçlar sayesinde sürekli harita düzenleme modunu etkinleştirebilir ve harita objeleri üzerinde çoklu işlemler yapabilirsiniz (bu işlemler tüm kullanıcılar için değil, sadece ilgili harita katmanlarıyla çalışan uzman kullanıcılar ve moderatörler için açıktır). Daha fazla bilgi için 2.10.3. Objeler: Ek araçlar bölümüne gidin.