3.13.3. Hızlı geçiş yolları

Uyarı.

Hızlı ulaşım rota türlerinin oluşturulması ve bunlara özellik eklenmesi Yandex Map Editor'ün tüm kullanıcılarına açık değildir.

Toplu taşıma rotası oluşturulması sırasında kullanılan ulaşım hatlarıyla ilgili bilgi eklemek için, hızlı ulaşım hatlarına; rota, hızlı ulaşım istasyonları arasındaki aktarmalar ve istasuonlardan ve girişlerden hızlı ulaşıma giden çıkış yolları eklenir:

3.13.3.1. Hızlı ulaşım için rota seçenekleri oluşturma

Not.

Benzer hızlı ulaşım rotaları için (ör: nehirler ve yollar) çizgi türü bileşik objelerin düzenlenmesi ve oluşturulması teknikleri 2.6.2. Çizgi türü birleşik objeler bölümünde açıklanmaktadır.

Her rota, taşıtın istasyona ulaşma süresinin aralıklarını, istasyonda bekleme sürelerini ve istasyonlar arasında harcanan süreleri gösteren bir dizi istasyonlar bütünüdür.

Genellikle hızlı ulaşım rotaları, tek bir hızlı ulaşım hattından geçer fakat bu hızlı ulaşım rotaları başka hatlara ait yol bölümlerini içerebilir. Örneğin, Nijniy Novgorod'daki Park Kultur'dan geçen metro treni, sırayla, farklı metro hatlarında bulunan Burevestnik ve Gorkovskaya metro istasyonlarına yönlendirilir.

Her rota, birkaç seyir alternatifiyle sunulur: rota seçenekleri. En basit durumda bile iki rota seçeneği sunulur; bunlar gidiş ve geliş yönlerinde olur ve böylece farklı yönlerde seyrin bulunduğu her hızlı ulaşım hattı için en az iki rota seçeneği oluşturulmuş olur: her seyir yönü için (A'dan B'ye ve B'den A'ya) farklı seçenek oluşturmak gerekir.

Uyarı.

Rotaya göre demiryolu araçlarının hareket aralığı, istasyonlar arası hareket süresi ve demiryolu araçlarının istasyonlardaki bekleme süreleri, saniye cinsinden verilir ve yerel saat 12.00 itibariyle gösterilir (ulaşım sisteminin bulunduğu yer için geçerli olan yerel saat).

Hareket aralıklarını, istasyonlar arası seyirleri ve istanyonlardaki beklemeleri göstermeksizin rota seçenekleri oluşturmaya izin verilmez!

Rota seçenekleri, daha önce oluşturulmuş olan hızlı ulaşım hatları bölümleri ve hızlı ulaşım istasyonlarının seçeneklere sırayla eklenmesiyle oluşturulur.

Hızlı ulaşım rota seçeneği oluşturmak için:

 1. Hızlı ulaşım hatlarının düzenleme menüsünü açın ve Rota seçenekleri alanındaki Ekle bağlantısına tıklayın:

  Hızl ulaşım rota seçenekleri menüsü açılacaktır.

 2. Açılan paneldekiRota seçenekleri:

  1. Rota türü alanında rotanın türünü seçin: Çizgi türü veya ring hattı.

   Not.

   Ring hatları, yalnızca o hattaki ilk ve son duraklar aynıysa ring hattı sayılır. İlk ve son durakları aynı hat üzerinde farklı olan rota seçenekleri çizgi türü rota türüne aittir (ring hattı gibi görünseler dahi çizgi türü rota sayılırlar).

  2. Zaman aralığı menüsünde, taşıtın art arda durduğu her durak arasındaki zaman aralığını saniye cinsinden gösterin:

 3. Durak sekmesinde rota seçeneklerindeki durakların bir listesini oluşturun (duraklar listeye, rotada devam ettikleri sırayla girer):

  Bir durak eklemek için butonuna, bir durak silmek için butonuna tıklayın.

 4. İstasyonu seçin ve butonuna tıklayın (Gelişmiş çalışma modu). Açılan menülerde şunları girebilirsiniz:

  • Yolculuk süresi: seçili istasyon ile bir sonraki istasyon arasında yolculuk süresini saniye cinsinden girin.

  • Bekleme süresi: Söz konusu duraktaki bekleme süresini saniye cinsinden girin.

  • Binilmez: Seçili istasyonda yolcu bindirme işlemi yapılamıyorsa kutuyu işaretleyin.

  • İnilmez: Seçili istasyonda yolcu indirme işlemi yapılamıyorsa kutuyu işaretleyin.

 5. Bölümler sekmesine gidin ve rota seçeneklerinde yer alan hızlı ulaşım hattı bölümlerinin listesini girin.

  Hızlı ulaşım hattı bölümünü rota seçeneklerine eklemek için üzerine tıklayın. İkinci kere tıklanması, o bölümün rota seçeneklerine dahil edilmemesini sağlar.

  Bölümler sekmesinde, rota seçeneklerinin içeriğinde yer alan bölümlere ait bir sayaç gösterilir:

 6. Rota seçeneğinin oluşturulmasını tamamlamak için Kaydet butonuna tıklayın.

  Oluşturulan seçenek ilk ve son durağın isimleri göz önüne alınarak otomatik olarak isimlendirilir. Hızlı ulaşım hattı menüsünde Rota seçenekleri alanında isim, bağlantı olarak görüntülenecektir; bu bağlantıya tıklamak rota seçenekleri menüsünü açacaktır.

3.13.3.2. Aktarma noktası oluşturma

Aktarma objeleri, yalnızca kendi aralarında ayrı bir geçişe sahip olan istasyonlar arasında oluşturulur: Hızlı ulaşım sisteminin sınırlarından çıkmadan istasyonlar arası geçiş (turnikelere girmeden) ve hızlı ulaşım sistemi içerisindeki başka bir istasyonu kullanmadan yapılan geçişleri kapsar.

Uyarı.

İstasyonlar arası geçişlerde harcanan süre gösterilmeden geçiş noktaları oluşturulmamalıdır!

Geçiş noktaları, hızlı ulaşımda önceden oluşturulmuş istasyonlar baz alınarak oluşturulur.

Hızlı ulaşım istasyonları arasında geçiş noktaları oluşturmak için:

 1. Hızlı ulaşım hatlarının düzenleme menüsünü açın (İstasyon A geçiş noktası) ve Geçiş Noktaları alanında Ekle bağlantısına tıklayın.

  Aktarma menüsü açılacaktır (seçilmiş istasyon aktarmanın başlangıç istasyonu olarak girilir: İstasyon A):

 2. (Harita üzerinde ikinci aktarma istasyonunu seçinİstasyon B); İstasyon B alanı menüsünde bunun adı görüntülenecektir:

  İki istasyon arasında aktarma yönünü değiştirmeyen birkaç çeşit geçit varsa, bu durumda istayonlar arası geçişte harcanan süreyi (mümkün olan en kısa olmak üzere) gösteren bir Aktarma objesi oluşturulur.

 3. Süre alanında aktarma için harcanan süreyi saniye cinsinden belirtin.

 4. Aktarma yalnızca tek yönlü (A → B) olarak yapılabiliyorsa Tek yön (A'dan B'ye) alanındaki kutuyu işaretleyin.

 5. Aktarmanın oluşturulmasını tamamlamak için Kaydet butonuna tıklayın.

  Oluşturulmuş olan aktarma otomatik olarak istasyon A ve B'nin adlarına göre isimlendirilecektir. Hızlı ulaşım istasyonu menüsünün Geçiş noktaları alanında bu ad, geçiş noktalarının düzenleme menüsünde bağlantı olarak görüntülenecektir:

3.13.3.2. Çıkış yolları oluşturma

Çıkış yolları objesi yalnızca metro, monoray, hızlı otobüs ve hafif raylı sistem (hafif metro, tramvay) istasyonları için oluşturulur. Teleferik ve fünikülerler için çıkış yolları oluşturulmaz.

Çıkış yolları, önceden oluşturulmuş hızlı ulaşım istasyonları ve hızlı ulaşım istasyonlarındaki çıkışlar baz alınarak oluşturulur.

Uyarı.

Çıkış yollarının kopyası oluşturulmamalıdır. Her bir “istasyon-çıkış” ikilisi, yalnızca bir Çıkış yolu ile ilişkilendirilmedir.

Hızlı ulaşım çıkış istasyonu çıkış yolu oluşturmak için:

 1. İstenilen hızlı ulaşım istasyonunun düzenleme menüsünü açın ve Çıkış yolu alanında Ekle bağlantısına tıklayın.

  Çıkış yolu menüsü açılacaktır (seçili istasyon, İstasyon şeklinde görünecektir):

 2. Haritada istasyon çıkışını seçin;Çıkış alanında bunun adı görüntülenecektir:

 3. Çıkış yolu menüsünde:

  1. Süre alanında, istasyonun ortasından yüzeydeki gerçek çıkışa kadar harcanan yürüme süresini saniye cinsinden gösterin.

  2. Hareket yönü alanında hareketin yönüne uygun olan butona basın (yalnızca istasyona giriş, istasyondan çıkış, her iki yön)

 4. Aktarmanın oluşturulmasını tamamlamak için Kaydet butonuna tıklayın.

  Oluşturulan çıkış yolu otomatik olarak istasyon ve çıkış yolunun adı dikkate alınarak isimlendirilecektir. Çıkış yolları alanında (Hızlı ulaşım istasyonu menüsünde) oluşturulan çıkış yolunun adı bağlantı olarak görüntülenir; bu bağlantıya tıklamak çıkış yolları düzenleme menüsünü açar.