Raporu görüntüleme

1. Aşama Dosya analizi

Tarama sonrası tarama raporu analiz işlemi:

 1. Kayıt Denetleyicisini çalıştırın.
 2. Açılan sayfada Dosyayı yükle butonuna tıklayarak görüntülemek istediğiniz raporu (ZIP arşivi olarak) seçin.

Aradığınız bilgiyi Dosya listesi sayfasında bir tablo şeklinde bulacaksınız. Bu veriler aşağıda sıralanan kriterlere göre filtrelenebilir:

 • Bayrak işareti, beyaz listeye göre veri kontrolü yapıldıktan sonra konur. (Türleri:Temiz, dosya zararlı bir kod içermiyor;Şüpheli, dosya şüpheli bir kod içeriyor fakat bu kod zararsız olabilir;Zararlı, dosya, programın kayıtlarında bulunan en az bir virüsle uyumlu bir kod içeriyor.)
 • Zaman aralığı: yüklenen dosyanın kayıtlarını seçilen zaman aralığına göre filtreler.
 • Dosya yolu: dosyaları, bir ismin bölümüne veya yola göre filtreler (sadece girilen değerin bulunduğu dosyaları görüntüler).
 • Tablo alanları: tablonun sadece istenen alanlarının görüntülenmesini sağlar.
Not.

Sitenin analizi sırasında, farklı CMS sürümlerine ait güvenilir dosyalardan oluşan beyaz listeler (whitelist) ve bu dosyalar hakkındaki bilgiler kullanılır.

Kayıt denetleyicisi, CMS modelini ve versiyonunu otomatik olarak tespit eder ve rapor için ilgili beyaz listeyi uygular. Bu özellik, antivirüsün hatalı işlem sayısının azalmasını sağlar.

Beyaz listeyi yüklemek için Dosyadan filtre butonuna tıklayın. Dosyadan filtre butonuyla gerektiğinde bir önceki tarama işleminin kayıt dosyasını yükleyebilir ve bunu Kayıt Denetleyicisi yardımıyla mevcut kayıt dosyasıyla karşılaştırabilirsiniz.

2. Aşama Virüs ayıklayıcı komut dosyasının oluşturulması

Virüslü dosyalar için bir eylem seçin:

 • Karantinaya al: dosya sunucudan tamamen silinmeden, daha sonra incelenmek üzere karantina arşivine eklenir. Bu işlem sırasında dosyanın adı ve ad uzantısı silinir. Dosyanın hash'i yeni bir isim kullanılarak değiştirilir. Ayrıca dosya ile ilgili yardımcı ek bilgi içeren bir metadosya oluşturulur.
 • Dosyayı sil: dosya sunucudan silinir.

Seçilen eylemlere göre virüs ayıklayıcı komut dosyası oluşur.

<?xml version="1.0"?>

      <recipe>
      <quarantine>./file1.php</quarantine>
      <delete>./file2.php</delete>
      </recipe>

Bu komut dosyasının öğeleri:

 • quarantine: dosyayı sunucudan silmeden karantina arşivine ekler. Bu arşivi daha sonra incelenmesi için uzmanlara gönderebilirsiniz.
 • delete: dosyayı sunucudan siler.
 • ./file1.php ve./file2.php: eylemin uygulanacağı dosyaya yol belirtir.

Oluşturduğunuz talimatları uygulamak için Kopyala butonuna tıklayarak kodu kopyalayın. Ardından program sayfasında ( Virüslerden arındırma sekmesinde)bu kodu ilgili alana yapıştırın.