Spamla Mücadele

Spam, e-posta adresinize gelen istenmeyen toplu gönderim mesajlarıdır. Bunlar reklam teklifleri, “mutluluk e-postaları”, bilgisayar virüsleri içirebilir veya aldatma amacını taşıyabilir. Adres veritabanını oluşturmak için spam gönderen kişiler, özel sözlük yardımıyla adres seçen veya kullanıcıların herkese açık olan sitelerde yayınladıkları adresleri toplayan özel yazılım kullanmaktadır.

İstenmeyen mesajları gerçek mesajlardan ayırmak gerekir. Dürüst iletilerin özelliklerini Dürüst ileti gönderimiyle ilgili Yandex'in önerileri belgesinde bulabilirsiniz.

 1. Spam Algılama
 2. Şüpheli e-postalar
 3. Kendi adresimden spam alıyorum
 4. Abonelik iletileri Yandex'teki alıcılara ulaşamıyor
 5. “Spam olarak göründüğü için iletiniz gönderilemiyor” mesajı alıyorum
 6. Spam olmayan e-postalar “Spam” klasörüne düşüyor
 7. Abonelik Nasıl İptal Edilir?
 8. Benim sorum listede yok

Spam Algılama

Spam algılamak için Yandex.Mail “Spamdan Koruma” servisini kullanır. Bu servis, çok sayıda adrese gönderilen ve spam belirtisi taşıdığı tespit edilen şüpheli e-postaları Spam klasörüne atar.

Yandex.Mail'de hem gelen hem de gönderilen e-postalar filtrelenir. Her e-posta Dr.Web antivirüs programı tarafından kontrol edilmektedir. Eğer e-postada virüs tespit edilirse bu e-posta sunucu tarafından reddedilir ve gönderene bir rapor gönderilir.

Gelen Kutusu klasörüne spam içeren bir e-posta aldığınızı düşünüyorsanız bu e-postayı seçip Spam! butonuna tıklayın. E-posta Spam klasörüne taşınacak, gerekli bilgiler ise Spamdan Koruma servisine gönderilecektir. İstenmeyen mesaj gönderimlerinin incelemenmesi yeni spam çeşitleri için filtreleme algoritmalarını iyileştirmemize yardım eder.

Eğer bir e-postanın yanlışlıkla Spam klasörüne geldiğini düşünüyorsanız Spam değil! butonuna tıklayın. Aboneliğin yeni e-postaları Gelen Kutusu klasörüne gelecektir.

Spamdan Koruma hem genel hem de ayrı bir e-posta kutusu için geçerli olan “kişisel” filtreleme kurallarını hesaba katar. Toplu gönderim mesajlarının gereksiz olduğunu düşündüğünüz halde başka bir kullanıcı bu iletileri faydalı buluyorsa e-posta kutunuzda bu iletiler Spam klasörüne düşecek, başka kullanıcının kutusunda ise Gelen Kutusu klasörüne gelecektir.

Şüpheli e-postalar

E-posta kutunuza çoğu zaman spam olmayan şüpheli e-postalar gelebilir. Örneğin, e-posta başlığında Alıcı veya Bilgi alanında adresinizi göremiyorsanız muhtemelen gönderen adresinizi gizli kopyaya eklemiştir. Başka bir e-posta hesabından adresinize yönlendirme ayarlandığında bu durum meydana gelebilir. Eğer yönlendirme sizin tarafınızdan yapılmadıysa, iletileri yönlendiren e-posta kutusunun bulunduğu sunucunun yöneticisine başvurun ve özellikleriyle birlikte iletinin kopyasını gönderin.

Uyarı. Spam gönderen kişiler alıcı adreslerini sık sık gizli kopyada belirtirler. Bu tür e-postaları aldığınızda dikkat edin.

Eğer kayıt sırasında alice.the.girl@yandex.ru adresini aldıysanız, ancak size gönderilen iletideki Kime alanında alice-the-girl@yandex.ru, alice.the.girl@ya.ru, alice.the.girl@yandex.com adreslerinden biri ya da buna benzer bir adres bulunuyorsa, ileti sizin e-posta rumuzlarınızdan birine gönderilmiş demektir.

Eğer aldığınız e-posta metni sizin için yazılmadıysa muhtemelen gönderici e-postayı gönderirken veya siteye kaydolurken yanlış adres girmiş olabilir. Gönderenle irtibata geçin veya hatayı bildirmek için site yönetimine başvurun.

Kendi adresimden spam alıyorum

Adresinizden spam içeren e-postanın gönderildiği size bildirildiyse veya kendi adresinizden spam içeren e-postaları alıyorsanız bunun nedenleri şunlar olabilir:

Bilgisayarınıza zararlı programın bulaşması
Bilgisayarınıza virüs bulaştıysa Yandex.Mail hesabınız ele geçirilmiş olabilir. Dr.Web CureIt! ve “Kaspersky Labs”Virus Removal Tool gibi ücretsiz antivirüs programlarıyla bilgisayarınızda virüs olup olmadığını kontrol edin.Ardından şifre değiştirin.
Sahte e-posta başlıkları

Bu e-postanın Gönderilmiş Postalar'da yer alıp almadığını kontrol edin. Bu e-posta Gönderilmiş Postalar'da yoksa biri, adresinizin gönderen adres olarak belirtildiği toplu ileti gönderimi gerçekleşmiş anlamına gelir.

“Mailer-Daemon” servisinden hiçbir şeyi göndermediğiniz adrese e-posta teslim edememe otomatik raporunu alabilirsiniz.

Bu durum genelde sahte e-posta başlıklarından kaynaklanır. Sahte e-posta başlıkları, istenmeyen reklam (spam) gönderimi şeklinde bilgi dağıtımını amaçlayan internet dolandırıcılığı çeşididir. Spam gönderen kişiler, ileti özelliklerinde gerçek (örneğin Kimden ve Reply-To) adresler gösterir. Bununla birlikte bu kişiler e-posta kutunuza erişemezler fakat adresiniz gönderenin gerçek adresi yerinde kullanılır.

Bu tür bir e-posta aldıysanız spam filtreleme kurallarına dahil etmek için e-postayı seçip Spam! butonuna tıklayın.

Sizden başka birinin e-posta kutunuzdan e-posta göndermediğine emin olmak istiyorsanız ziyaret günlüğünü kontrol edin.

Abonelik iletileri Yandex'teki alıcılara ulaşamıyor

Yandex e-posta kutularına toplu e-posta gönderimini yapıyorsanız ve bu e-postalar Yandex e-posta sunucusu tarafından reddedildiyse e-postayı reddeden sunucunun isminin ve teslim edememe nedenlerinin belirtildiği “Mailer-Daemon” servisinden otomatik yanıt alırsınız.

İstenmeyen mesajları gerçek mesajlardan ayırmak gerekir. Dürüst iletilerin özelliklerini Dürüst ileti gönderimiyle ilgili Yandex'in önerileri belgesinde bulabilirsiniz. Yandex.Mail, bu belgenin zorunlu maddelerine uygun olmayan abonelik e-postalarını Spam klasörüne gönderme veya bu e-postaları kabul etmeme hakkını saklı tutar. Zorunlu olmayan koşulları yerine getirerek e-postalarınızın Spam klasörüne düşme ihtimalini önemli ölçüde azaltmış olacaksınız.

“Spam olarak göründüğü için iletiniz gönderilemiyor” mesajı alıyorum

"Spam olarak göründüğü için iletiniz gönderilemiyor" (“Spam limit exceeded”) şeklinde bir hata mesajı aldıysanız ya da sizden kontrol numaranızı girmeniz talep edildiyse, bu durum şu sebeplerden kaynaklanıyor olabilir:

  Ticari amaçlı e-postalar gönderiliyor

  Hesabınızdan çok sayıda aynı türde, şablon, ticari amaçlı veya reklam içeren e-postalar gönderiliyor. Yandex.Mail'de bunun gibi e-postaların gönderilmesi yasaktır; servisin amacı kişiler arasında canlı iletişim sağlamaktır.

  İpucu. İş ortaklarınıza veya müşterilerinize toplu e-posta göndermek istiyorsanız bu amaç için özel toplu e-posta servislerini kullanın.

  Eğer sürekli aynı tip iletiler gönderiyorsanız, e-posta kutunuzdan ileti gönderimi engellenecektir. Bloke edilen sadece ileti gönderme olacaktır, Mail'e girebilir ve ileti almaya devam edebilirsiniz. Engelleme, 24 saat boyunca ileti göndermeyi denemediğiniz takdirde, bu süre sonunda otomatik olarak kalkacaktır; aksi durumda engelleme 24 saat daha uzatılacaktır.

  Son günlerde çok sayıda e-posta göndermediğinizden eminseniz Dr.Web'in CureIt! ve “Kaspersky Labs”'in Virus Removal Tool gibi ücretsiz antivirüs programlarıyla bilgisayarınızda virüs olup olmadığını kontrol edin. Ardından şifrenizi değiştirin.

  Günlük e-posta gönderim sınırlaması aşıldı

  Hesabınızdan her gün çok sayıda e-posta gönderimi gerçekleşebilir, bu da spam olarak nitelendirilebilir. E-postalar bilginizin dahilinde ve haricinde gönderilebilir.

  Bunu önlemek için Yandex.Mail servisinde günlük e-posta gönderimi için sınırlama mevcutur. İki tür sınırlama mevcut: gönderilen e-posta sayısı için ve gönderilen e-postaların alıcılarının sayısı için.

  Bu kısıtlamalardan biriyle karşılaştıysanız, e-posta kutunuzdan ileti gönderimi engellenecektir. Bloke edilen sadece ileti gönderme olacaktır, Mail'e girebilir ve ileti almaya devam edebilirsiniz. Engelleme, 24 saat boyunca ileti göndermeyi denemediğiniz takdirde, bu süre sonunda otomatik olarak kalkacaktır; aksi durumda engelleme 24 saat daha uzatılacaktır.

  Bir hesaptan günde en fazla 500 e-posta gönderilebilir. E-postada birkaç alıcı varsa her alıcıya giden e-posta tek tek sayılır.

  Alıcı sayısı için belirlenen sınırlamalar şöyledir:

  Alıcı sayısıSınırlama
  Tüm e-postalarda günde toplam500
  Site aracılığıyla gönderilen e-posta50
  E-posta programının aracılığıyla gönderilen e-posta35

  Son günlerde çok sayıda e-posta göndermediğinizden eminseniz Dr.Web'in CureIt! ve “Kaspersky Labs”'in Virus Removal Tool gibi ücretsiz antivirüs programlarıyla bilgisayarınızda virüs olup olmadığını kontrol edin. Ardından şifrenizi değiştirin.

  Hesabınız şüphe uyandırıyor

  Güvenlik sistemimiz hesabınızı şüphe uyandırıcı buldu. Bu durum genel olarak telefon numaranızın e-posta kutunuzla bağlı olmadığı ya da Kimlik'e hayalî ad ve soyadlar girildiği için meydana gelir.

  Eğer hesabınız bizde şüphe uyandırdıysa, e-posta kutunuzdan ileti gönderimi engellenecektir. Bloke edilen sadece ileti gönderme olacaktır, Mail'e girebilir ve ileti almaya devam edebilirsiniz. Engelleme, 24 saat boyunca ileti göndermeyi denemediğiniz takdirde, bu süre sonunda otomatik olarak kalkacaktır; aksi durumda engelleme 24 saat daha uzatılacaktır.

  Sorunu gidermek için Pasaport sayfasına gerçek kişisel bilgilerinizi girin ve Telefon numaraları sayfasında hesabınıza telefon numaranızı bağlayın.

  İletiler mevcut olmayan adreslere gönderiiliyor

  Hesabınızdan varolmayan alıcılara çok sayıda e-posta gönderildi. Alıcıların e-posta adreslerinin hesabınızda doğru yazıldığına ve güncel olmalarına emin olun.

  Bu durumda, e-posta kutunuzdan ileti gönderimi engellenecektir. Bloke edilen sadece ileti gönderme olacaktır, Mail'e girebilir ve ileti almaya devam edebilirsiniz. Engelleme, 24 saat boyunca ileti göndermeyi denemediğiniz takdirde, bu süre sonunda otomatik olarak kalkacaktır; aksi durumda engelleme 24 saat daha uzatılacaktır.

  Son günlerde çok sayıda e-posta göndermediğinizden eminseniz Dr.Web'in CureIt! ve “Kaspersky Labs”'in Virus Removal Tool gibi ücretsiz antivirüs programlarıyla bilgisayarınızda virüs olup olmadığını kontrol edin. Ardından şifrenizi değiştirin.

  Hesabınızdan toplu e-posta gönderiminin yapıldığına dair şikayet aldık

  E-posta adresinizden yapılan spam gönderimiyle ilgili kullanıcılardan birkaç şikayet aldık. Alıcılarınızın tümü e-postalarınıza kendi isteğiyle onay verdiklerine emin olun.

  Bu durumda, e-posta kutunuzdan ileti gönderimi engellenecektir. Bloke edilen sadece ileti gönderme olacaktır, Mail'e girebilir ve ileti almaya devam edebilirsiniz. Engelleme, 24 saat boyunca ileti göndermeyi denemediğiniz takdirde, bu süre sonunda otomatik olarak kalkacaktır; aksi durumda engelleme 24 saat daha uzatılacaktır.

  Son günlerde çok sayıda e-posta göndermediğinizden eminseniz Dr.Web'in CureIt! ve “Kaspersky Labs”'in Virus Removal Tool gibi ücretsiz antivirüs programlarıyla bilgisayarınızda virüs olup olmadığını kontrol edin. Ardından şifrenizi değiştirin.

  Spam olmayan e-postalar “Spam” klasörüne düşüyor

  Önemli e-posta yanlışlıkla Spam klasörüne düştüyse e-postayı seçip Spam değil! butonuna tıklayın. E-posta Gelen Kutusu'na taşınacaktır. Bir süre sonra bu adresten gelen tüm e-postalar yeniden Gelen Kutusu'na gelmeye başlar.

  Spam değildir! butonu çalışmıyor

  Yandex.Mail ile çalışmak için bir mail programı kullanıyorsanız da (örneğin bilgisayar için Microsoft Outlook, The Bat!, Thunderbird ya da akıllı telefon ve tabletler için Mail.Ru, Gmail, Mailbox) iletiler Spam klasörüne düşebilir. Bu tür uygulamaların bazılarında bulunan ve gelen iletileri Spam kutusuna gönderebilen bir anti-spam filtresi bu duruma neden olabilir.

  Spam değildir! butonu Yandex.Mail sitesinde çalışmıyorsa bunu kullandığınız e-posta programı veya uygulamasında tıklamayı deneyin (NOT: farklı uygulamalarda bu butonun adları farklı olabilir). Ayrıca gelen postalarınızın otomatik Spama gönderilmesini önlemek için e-posta uygulamasının ayarlarında otomatik spam kontrolünü devre dışı bırakabilirsiniz.

  Eğer programda ileti spam kontrolü bulunmuyorsa, Yandex e-posta kutunuzun şifresini değiştirin. Daha önce ayarlayıp da şu an kullanmadığınız e-posta programı kendi kendine çalışmaya devam ederek gelen e-postalarınızı Spama göndermeye devam ettiği takdirde şifreyi değiştirmeniz yararlı olur.

  Abonelik Nasıl İptal Edilir?

  Tematik bir sitenin veya servisin toplu gönderilerine abone olup e-postalarını artık almak istemiyorsanız aboneliği doğrudan e-posta kutusundan iptal edebilirsiniz. Bunun için aboneliğe ait herhangi bir e-postayı açın ve Abonelikten ayrıl butonuna tıklayın:

  Butona tıkladıktan sonra seçtiğiniz e-posta Çöp Kutusu'na taşınacaktır. Bu aboneliğe ait e-postalar kutunuza bir daha gelmeyecektir.

  Uyarı. Abonelik iptal olmadıysa (örneğin, e-postada abonelik iptali için belirtilmiş bağlantı hatalı olduğunda veya sorgu site veya servis tarafından yanlış işlendiğinde) aboneliğe ait e-postalar kutunuza gelmeye devam edecek fakat e-postalar Spam kutusuna gelecektir.

  Benim sorum listede yok

  Tüm öneri adımlarını geçmenize rağmen sorun hala devam ediyorsa ya da sorunuz listede yoksa, aşağıdaki formu doldurarak destek hizmetine yazın.