E-posta kutunuzu nasıl koruyabilirsiniz?

Hesabınızı korsanlığa veya hırsızlığa karşı korumak için hesaba telefon numarasını bağlayın veya kalıcı şifre ile tek kullanımlık şifre kombinasyonu ile giriş özelliğini etkinleştirin. Bundan sonra hesabınızın güvenliği sadece şifreye bağlı kalmaz ve erişim sorunları daha kolay çözülebilir.

Kalıcı şifre ve tek kullanımlık şifre kombinasyonu ile girişi etkinleştirmek istemiyorsanız şifrenizi korumaya çalışın.

  1. Zor bir şifre oluşturun
  2. Şifrenizi kimseye söylemeyin
  3. Diğer servislerde şifrenizi kullanmayın
  4. Erişim kurtarma araçlarınızı koruyun
  5. E-postaların yedeğini saklayın

Zor bir şifre oluşturun

Tahmin edilmesi veya bulunması zor bir şifre oluşturmak için önerilerimize göz atabilirsiniz.

Şifrenizi kimseye söylemeyin

Kayıt işleminden hemen sonra şifrenizi sizden başka kimse bilmez. Yanlışlıkla kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için şifrenizi kimseye söylemeyin ve şüpheli sitelerde şifrenizi girmeyin.

E-posta istemcileri gibi programlar ve uygulamalar için özel şifrelerin oluşturulması daha güvenlidir.

Diğer servislerde şifrenizi kullanmayın

Bir serviste şifrenizi öğrenen bilgisayar korsanı, bu şifrenin diğer popüler siteler, sosyal ağlar ve oyunlar için uygun olup olmadığını kontrol edecektir.

Birçok serviste kayıtlıysanız tüm şifreleri hatırlamak zor olabilir. Bu durumda şifre yöneticisini kullanmayı deneyin ancak verilerinizi güvenmeden önce seçilen program veya uzantı için yorumları incelemeyi unutmayın.

Erişim kurtarma araçlarınızı koruyun

Bilgisayar korsanının hesabınıza erişimi kurtarmasını önleyin:

  • Doğruladığınız telefon numaranızın güncel olmasına dikkat edin. Numaranızı değiştirdiğinizde Telefon numaraları sayfasında hemen güncelleyin.

  • Kurtarmak için ek e-posta adresleri kullanıyorsanız ek adreslerinizin her birini Yandex hesabı gibi koruyun: giriş yapmak için karmaşık bir şifre oluşturun ve telefon numaranızı doğrulayın

  • Erişim kurtarma için sadece güvenlik sorusunu kullanıyorsanız güvenlik sorusunun daha güvenilir hale getirilmesi hakkındaki önerilerimizi okuyun.

E-postaların yedeğini saklayın

Silinen e-postaları saklama özelliğini etkinleştirin veya yedek kopya oluşturun; bu, hesabınızın dolandırıcıların eline geçmesi veya yanlışlıkla önemli bir şeyi kendiniz silmeniz durumunda e-postalarınızın güvende olmasını garanti eder.