E-posta kutunuzu nasıl koruyabilirsiniz?

Hesabınızı korsanlığa veya hırsızlığa karşı korumak için mümkünse hesaba telefon numarasını bağlayın veya iki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirin. Bundan sonra hesabınızın güvenliği sadece şifreye bağlı kalmaz ve erişim sorunları daha kolay çözülebilir.

İki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirmek istemiyorsanız şifrenizi korumaya çalışın:

  1. Zor bir şifre oluşturun
  2. Şifrenizi kimseye söylemeyin
  3. Diğer servislerde şifrenizi kullanmayın
  4. Erişim kurtarma araçlarınızı koruyun

Zor bir şifre oluşturun

Tahmin etmek veya bulmak zor olacak şifre, bizim önerilerimize göre oluşturulabilir.

Şifrenizi kimseye söylemeyin

Kayıt işleminden hemen sonra şifrenizi sizden başka kimse bilmez. Yanlışlıkla kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için şifrenizi kimseye söylemeyin ve şüpheli sitelerde şifrenizi girmeyin.

E-posta istemcileri gibi programlar ve uygulamalar için özel şifrelerin oluşturulması daha güvenlidir.

Diğer servislerde şifrenizi kullanmayın

Bir serviste şifrenizi öğrenen bilgisayar korsanı, bu şifrenin diğer popüler siteler, sosyal ağlar ve oyunlar için uygun olup olmadığını kontrol edecektir.

Birçok serviste kayıtlıysanız tüm şifreleri hatırlamak zor olabilir. Bu durumda şifre yöneticisini kullanmayı deneyin ancak verilerinizi güvenmeden önce seçilen program veya uzantı için yorumları incelemeyi unutmayın.

Erişim kurtarma araçlarınızı koruyun

Bilgisayar korsanının hesabınıza erişimi kurtarmasını önleyin:

  • Telefon numaranızı doğruladıysanız onun güncel kalmasını takip edin. Numarayı değiştirdiğinizde onu Telefon numaraları sayfasında da hemen değiştirin.

  • Kurtarma gerekecek durumlar için ek e-posta adresleri kullanıyorsanız ek adreslerinizin her birini Yandex hesabı gibi koruyun: Tahmin edilmesi zor bir şifre oluşturun, mümkünse telefon numaranızı doğrulayın.

  • Erişim kurtarma için sadece güvenlik sorusunu kullanıyorsanız güvenlik sorusunun daha güvenilir hale getirilmesi hakkındaki önerilerimizi okuyun.