Görünüm Seçenekleri

E-posta hesabınızın görünümünü, istediğiniz arayüz tasarımını seçerek veya önerilen temalardan birini kurarak düzenleyebilirsiniz.

 1. Arayüz Tipi
 2. Mail penceresi boyutu
 3. Temalar
 4. İleti görüntüleme seçenekleri
 5. Yandex.Mail'de Dil Nasıl Değiştirilir?
 6. Tasarım sorunları

Arayüz Tipi

Çift panelli (genel) arayüz

Varsayılan olarak Mail'de iki panelli arayüz kullanılmaktadır. E-posta görüntüleme kısmı ayrı bir sayfada klasör listesinin sağında yüklenir. Bunun yanı sıra bu arayüzde e-postayı e-posta listesinde görüntüleyebilirsiniz (e-posta listenin üstünde yüklenir).

Üç panelli arayüze geçiş yaptıysanız ve çift panelli arayüze geri dönmek istiyorsanız, şu adımları izleyin:

 1. (Sağ üst köşedeki) Görünüm tuşuna basın.
 2. Arayüz görünümünü seçin:

Üç panelli arayüz

Hem e-posta listesini, hem de e-posta içeriğini aynı anda görüntülemek istiyorsanız üç panelli arayüz seçip e-postaları e-posta listesinin sağında veya altında açabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. (Sağ üst köşedeki) Görünüm tuşuna basın.
 2. Arayüz görünümünü seçin:

Üç panelli arayüz, iletilerle daha rahat çalışabilmeniz için oluşturulmuştur; burada ayrıca iletileri seçmenin başka bir yöntemi kullanılmaktadır.

Kompakt görünüm

Ekranın tamamının e-posta listesinin kaplamasını ve aşağı kaydırmadan mümkün olduğunca çok e-posta görmek istiyorsanız şu adımları uygulayın:

 1. Görünüm → E-postalar için kompakt görünüm özelliğini etkinleştirin (ekranın sağ üst köşesinde); böylece listedeki e-postalar birbirine daha yakın gösterilir.
 2. Görünüm → Kompakt menü özelliğini etkinleştirin (ekranın sağ üst köşesinde); böylece menünün üst satırının alanı da e-postalar ile kaplanır.
 3. simgesine tıklayın: Klasör listesi simgeler şeklinde gösterilir ve burada sadece sistem klasörleri ve okunmamış e-postaları içeren klasörler gösterilir.
  Not. Daraltılmış listede tüm klasörler gösterilsin istiyorsanız:
  1. Ayarlar  → Diğer menüsünü açın.
  2. Mail arayüzü bloğunda sadece okunmamış e-postaları içeren klasörler gösterilsin özelliğini devre dışı bırakın.

  Klasör listesinin genişliğini manuel olarak ayarlayabilirsiniz; imleci listenin sağ kenara getirin (imleç ←||→ görünümünü alır) ve ardından sol tıklayarak istediğiniz yöne taşıyın.

Hafif Arayüz

İnternet hızınız düşük, tarayıcınız Javascript'i desteklemiyor veya sayfaların metinlerini tanıyan görme engelli kişiler için tasarlanmış özel bir tarayıcı kullanıyorsanız, Mail arayüzünü hafif sürüme çevirebilirsiniz. Bunu yapmak için sayfanın alt kısmında Hafif sürüm bağlantısına tıklayın.

Hafif sürüm, e-posta oluşturma, okuma, ekleri görüntüleme, etiketleme gibi basit işlemler için öngörülmüştür. Bu sürümde temalı görünüm desteklenmediği gibi kişiselleştirme butonları veya e-postaların işlenme kurallarını ayarlayamazsınız.

Standart görünüme dönüp Mail'in tüm özelliklerinden faydalanmak için sayfanın alt kısmında Tam sürüm butonuna tıklayın.

Mail penceresi boyutu

Yandex.Mail'de e-posta kutusu sınırları değiştirilebilir. Bunun için imleci sağ kenara getirdiğinizde simge görünümü ←||→ olarak değişecektir. Daha sonra farenin sol tuşuna basılı tutarak mail kutusunun sınırını sağa ya da sola çekin.

Temalar

Mail için genel veya özel görünüm seçebilirsiniz. Tema seçmek için sağ üst köşede butonuna, ardından istediğiniz temaya sol tıklayın.

Standart Yandex.Mail teması. “Renkli”, listedeki ilk tema. Tasarımı varsayılana geri almak için:
 1. Sağ üst köşedeki butona tıklayın.
 2. Renkli temasına tıklayın.
 3. Tasarım için bir renk seçin.

İleti görüntüleme seçenekleri

Çift panelli arayüzde ileti metnini ortak ileti listesinde ya da ayrı bir sayfada okuyabilirsiniz. E-posta'yı listede okumak için:

 1. Ayarlar  → Diğer menüsünü açın.
 2. Postayı, postalar listesinde aç seçeneğini etkinleştirin.
 3. Değişiklikleri kaydedin.

Yandex.Mail'de Dil Nasıl Değiştirilir?

Mail'deki arayüz dilini birkaç farklı yöntemle değiştirmek mümkündür:

İletilerin olduğu sayfada

Sayfanın sağ alt köşesindeki dil anahtarını kullanın:

Mail ayarlarında

Tüm ayarlar bölümüne geçin ve sol kolondan ihtiyacınız olan dili seçin.

Tasarım sorunları

Tasarım teması kurulmuyorsa, butonlar çalışmıyorsa veya arayüzün görünümü değiştirmiyorsa, Ctrl+F5 tuş kombinasyonuna basarak sayfayı yenileyin. Bundan sonra tarayıcı önbelleğini temizleyin ve çerez ayarlarını yapın, daha sonra gerekli olan işlemi bir kez daha tekrarlamayı deneyin.

Tarayıcıdaki eklenti ve uzantılar sık sık Mail'in hatalı çalışmasına sebep olabiliyor; eklenti ve uzantıları geçici olarak devre dışı bırakın. Eğer Mail reklam engelleyici ya da anti virüs uzantısından dolayı düzgün çalışmıyorsa, Mail sayfasını bu uzantıdaki istisnalara ekleyin.

Süresi geçmiş bir tarayıcı kullanıyor da olabilirsiniz. Tarayıcınızın en son versiyonunu yükleyin.