E-posta kutusu tasarımı

Uygun arayüz görünümünü seçerek ve mevcut temalardan birini yükleyerek, e-posta kutunuzun tasarımını değiştirebilirsiniz.

 1. Arayüz Tipi
 2. Temalar
 3. Mail penceresi boyutu
 4. İleti görüntüleme seçenekleri
 5. Yandex.Mail'de Dil Nasıl Değiştirilir?
 6. Tasarım sorunları

Arayüz Tipi

Çift panelli (genel) arayüz

Varsayılan olarak Mail'de iki panelli arayüz kullanılmaktadır. E-posta görüntüleme kısmı ayrı bir sayfada klasör listesinin sağında yüklenir. Bunun yanı sıra bu arayüzde e-postayı e-posta listesinde görüntüleyebilirsiniz (e-posta listenin üstünde yüklenir).

Üç panelli arayüze geçiş yaptıysanız ve çift panelli arayüze geri dönmek istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. (Sağ üst köşedeki) Görünüm tuşuna basın.
 2. Arayüz görünümünü seçin:

Üç panelli arayüz

Hem e-posta listesini hem de e-posta içeriğini aynı anda görmek istiyorsanız üç panelli arayüzü seçip e-postaları listenin sağında veya altında açabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. (Sağ üst köşedeki) Görünüm tuşuna basın.
 2. Arayüz görünümünü seçin:

Üç panelli arayüz, iletilerle daha rahat çalışabilmeniz için oluşturulmuştur; burada ayrıca iletileri seçmenin başka bir yöntemi kullanılmaktadır.

Kompakt görünüm

Ekranın tamamının e-posta listesinin kaplamasını ve aşağı kaydırmadan mümkün olduğunca çok e-posta görmek istiyorsanız:

 1. Görünüm → E-postalar için kompakt görünüm özelliğini etkinleştirin (ekranın sağ üst köşesinde); böylece listedeki e-postalar birbirine daha yakın gösterilir.
 2. Görünüm → Kompakt menü özelliğini etkinleştirin (ekranın sağ üst köşesinde); böylece menünün üst satırının alanı da e-postalar ile kaplanır.
 3. simgesine tıklayın; klasör listesi sadece simgeler şeklinde gösterilir ve burada sadece sistem klasörleri görüntülenir.
 4. Klasör listesinin genişliğini ayarlayın; imleci sağ kenara getirin ((imleç ←||→ görünümünü alır), ardından farenin sol tuşuna basın ve listenin kenarından tutup sağa veya sola taşıyın.

 5. Görünümü daha kompakt hale getirmek için sadece okunmamış e-postaları içeren klasörleri göster seçeneğini etkinleştirin (sağ üst köşede Diğer'i tıklayın).

Hafif Arayüz

İnternet hızınız düşük, tarayıcınız Javascript'i desteklemiyor veya sayfaların metinlerini tanıyan görme engelli kişiler için tasarlanmış özel bir tarayıcı kullanıyorsanız, Mail arayüzünü hafif sürüme çevirebilirsiniz. Bunu yapmak için sayfanın alt kısmında Hafif sürüm bağlantısına tıklayın.

Hafif sürüm, e-posta oluşturma, okuma, ekleri görüntüleme, etiketleme gibi basit işlemler için öngörülmüştür. Tasarım temaları bu sürümde desteklenmiyor. Kişisel butonlar ve e-posta işleme kuralları da bu sürümde ayarlanamaz.

Standart görünüme dönüp Mail'in tüm özelliklerinden faydalanmak için sayfanın alt kısmında Tam sürüm butonuna tıklayın.

Temalar

Not. Bir kurum üyesiyseniz temalar seçmeniz mümkün olmaz.

Mail için genel veya özel görünüm seçebilirsiniz. Tema seçmek için sağ üst köşede butonuna tıklayın ve istediğiniz temanın üzerine tıklayın.

Listede birinci olan “Renkli” tema, Yandex.Mail'in standart tasarım temasıdır. Varsayılan görünümü geri getirmek için:
 1. Sağ üst köşede butonuna tıklayın.
 2. Renkli temaya tıklayın.
 3. Tasarım rengini seçin.

Mail penceresi boyutu

Yandex.Mail'de e-posta kutusu sınırları değiştirilebilir. Bunun için fare simgesini sağ sınıra getirin, simge görünümü ←||→ şeklinde değişecektir. Daha sonra farenin sol tuşunu basılı tutarak ileti kutusunun sınırını sağa ya da sola çekin.

İleti görüntüleme seçenekleri

Çift panelli arayüzde ileti metnini ortak ileti listesinde ya da ayrı bir sayfada okuyabilirsiniz. E-postayı listede okumak için:

 1. Sağ üst köşedeki simgesine tıklayın.
 2. Diğer öğesini seçin.
 3. Postayı, postalar listesinde aç seçeneğini etkinleştirin.
 4. Değişiklikleri kaydedin.

Yandex.Mail'de Dil Nasıl Değiştirilir?

Mail'deki arayüz dilini birkaç farklı yöntemle değiştirmek mümkündür:

İletilerin olduğu sayfada

Sayfanın sağ alt köşesindeki dil anahtarını kullanın:

Mail ayarlarında

Tüm ayarlar bölümüne geçin ve sol kolondan istediğiniz dili seçin.

Tasarım sorunları

Tasarım teması kurulmuyorsa, butonlar çalışmıyorsa veya arayüzün görünümü değiştirmiyorsa, Ctrl+F5 tuş kombinasyonuna tıklayarak sayfayı yenileyin. Sorun çözülmezse, tarayıcı önbelleğini temizleyin ve tüm çerez dosyalarını silin. Ardından gerekli işlemi tekrarlayın.

Tarayıcıdaki eklenti ve uzantılar Mail'in hatalı çalışmasına sebep olabilir. Eklenti ve uzantıları geçici olarak devre dışı bırakın. Mail, reklam engelleyici veya antivirüs uzantısından dolayı düzgün çalışmıyorsa, Mail sayfasını bu uzantıdaki istisnalara ekleyin.

Ayrıca eski bir tarayıcı kullanıyor olabilirsiniz. Tarayıcınızın son sürümünü yükleyin.