Beyaz ve kara liste

Kara Liste

İstemediğiniz bir kişiden e-posta gelmesini engellemek için onun e-posta adresini kara listeye ekleyin:

 1. Sağ üst köşede  → Tüm ayarlar'a tıklayın.
 2. E-postaların işlenme kurallarını seçin.
 3. Soldaki Kara Liste bölümünde alanı doldurun ve Ekle butonuna tıklayın.

Kara liste kısıtlamaları:

 • Kara listeye sadece tamamı yazılan e-posta adresi eklenebilir. Örneğin, “ads-spam@example.com.tr”. “*spam@example.com.tr” ya da “@example.com.tr” gibi eksik kayıtlar görmezden gelinecektir. Bu nedenle, aynı alan adına sahip tüm adresleri kara listeye ekleyemezsiniz, ancak Kimden alanında söz konusu alan adı belirtildiğinde e-postaları silen e-postaların işlenme kuralını ayarlayabilirsiniz.
 • İstenmeyen kişinin e-posta adresini kara listeye eklediğinizde bu kişiden yeni e-posta almazsınız. Eski e-postalar silinmez ve e-posta hesabınızda kalır.
 • Kara liste, yönlendirilen veya başka bir e-posta hesabınızdan toplanan e-postalar için çalışmaz. Bu tür e-postaları engellemek için e-postaların iletildiği veya toplandığı e-posta hesabına gidin ve orada kara liste ayarlayın.
 • Kara listeye en fazla 1000 adres eklenebilir. Yenileri eklemek için bazı adresleri kara listeden silin.

Adresi kara listeden silmek için işaretleyin ve listeden sil butonuna tıklayın.

Uyarı. Kimden alanı kolayca taklit edilebildiği için kara liste spamdan sizi korumaz. Kara listenin kullanımı ancak gerçek gönderen söz konusu olduğunda etkilidir. Spam ve aboneliklerle nasıl başa çıkılacağı hakkında ayrıntılı bilgiyi Spam'le mücadele makalesine göz atın.

Beyaz Liste

Belirli bir adresten gelen e-postaların hiçbir zaman Spam klasörüne düşmemesini istiyorsanız lütfen bu adresi beyaz listeye ekleyin:

 1. Sağ üst köşede  → Tüm ayarlar'a tıklayın.
 2. E-postaların işlenme kurallarını seçin.
 3. Sağdaki Beyaz Liste bölümünde alanı doldurun ve Ekle butonuna tıklayın.

Beyaz liste kısıtlamaları:

 • Beyaz listeye sadece tamamı yazılan e-posta adresi eklenebilir. Örneğin, “expert.news@example.com.tr”. “*news@example.com.tr” ya da “@example.com.tr” gibi eksik kayıtlar görmezden gelinecektir. Bu nedenle aynı alan adından gelen tüm e-posta adresleri toplu olarak beyaz listeye eklenemez.
 • Beyaz listeye eklenen önemli adresten gelen yeni e-postalar Gelen Kutusu'na gelir. Bu adresten gelen eski e-postalar geri alınamaz veya diğer klasörlerden Gelen Kutusu'na taşınmaz.
 • Beyaz liste, yönlendirilen veya başka bir e-posta hesabınızdan toplanan e-postalar için çalışmaz. Bu tür e-postaları kesin olarak Gelen Kutusu'na almak için, e-postaların iletildiği veya toplandığı e-posta hesabına gidin ve orada beyaz liste ayarlayın.
 • Beyaz listeye en fazla 1000 adres eklenebilir. Yenileri eklemek için bazı adresleri beyaz listeden silin.

Beyaz listeden silmek için adresi işaretleyin ve listeden sil butonuna tıklayın.

Kara listedeki adreslerden e-postalar geliyor

Hatalı e-posta, gönderenin adresini kara listeye eklemeden önce gelmiş olabilir. Adresi kara listeye ne zaman eklediğinizi hatırlamaya çalışın ve bu tarihi e-postanın alındığı tarihi ile karşılaştırın.

Öneriler işe yaramadıysa ve kara liste hatalı çalışıyorsa sayfanın altında bulunan İletişim Formu'nu kullanarak Destek Ekibi'ne başvurun. Kara listedeki hangi adresten iletiler aldığınızı belirtin ve bu göndericiden aldığınız en son iletinin özellikleriyle birlikte dosyayı ekleyin.

Beyaz listedeki adreslerden gelen iletiler “Spam'a” düşüyor.

Yandex Mail ile çalışmak için bir mail programı kullanıyorsanız da (örneğin, Microsoft Outlook, The Bat!, Thunderbird ya da akıllı telefon ve tabletler için Mail.Ru, Gmail, Mailbox) iletiler Spam klasörüne düşebilir. Bu tür uygulamaların bazılarında bulunan ve gelen iletileri Spam kutusuna gönderebilen bir anti-spam filtresi bu duruma neden olabilir. Kullandığınız mail programının ayarlarından ileti spam kontrolünü devre dışı bırakın.

Eğer programda ileti spam kontrolü bulunmuyorsa, Yandex e-posta kutunuzun şifresini değiştirin. Daha önce ayarlayıp da şu an kullanmadığınız e-posta programı kendi kendine çalışmaya devam ederek gelen e-postalarınızı Spama göndermeye devam ettiği takdirde şifreyi değiştirmeniz yararlı olur.

Eğer bir mail programı kullanmıyorsanız, Mail programları sayfasındaki tüm seçeneklerin devre dışı bırakıldığından emin olun.

Öneriler faydalı olmadıysa aşağıdaki form yoluyla teknik desteğe başvurun. Başvurunuza, yanlışlıkla Spam klasörüne düşen iletinin özelliklerini ekleyin.

Listeye Kiril alfabeli adres ekleyemiyorum

Kiril alfabesi içeren bir adresi beyaz veya kara listeye eklemek isterseniz, Kiril alfabesi adresleri için özel bir işaretleme olan Punycode şeklinde ekleyin. Çevrimiçi dönüştürücüler kullanarak adresi Punycode'a aktarabilirsiniz.