Filtre oluşturma ve ayarlama

Filtre oluşturma

Uyarı. Belirlenmiş filtreler sadece yeni e-postalara uygulanacaktır. E-posta kutusunda bulunan e-postalar otomatik olarak işlenmez. Kuralı varolan e-postalar için uygulamak istiyorsanız Varolan e-postalar için uygula butonuna tıklayın.
 1. Ayarlar  → E-postaların işlenme kuralları menüsünü açın ve Filtre oluştur butonuna tıklayın.
 2. Şunlara uygula bloğunda listelerden filtrenin uygulanmasını istediğiniz e-posta türünü seçin:

 3. Eğer bloğunda işlenme koşullarını belirleyin:

  Parametreler ve değerler hakkında daha fazla bilgi için “E-postaların işlenme kuralları” bölümü için rehber bölümüne bakın.

 4. Bir filtre için ayrı ayrı veya birlikte uygulanacak birkaç koşul belirlemek mümkündür:
  1. Eğer bloğunda Koşul ekle butonuna tıklayın ve parametre ile değerini seçin.
  2. Belirtilen koşulların aynı anda uygulanması gerekip gerekmediğini netleştirin:

 5. Yapılacak işlem bloğunda e-posta ile ne yapmak istiyorsanız onu seçin: silmek, okundu olarak işaretlemek, klasöre aktarmak ya da etiketlemek.
 6. Gerekirse Diğer filtreleri uygulama seçeneğini açın(Kural uygulama sırası bağlantısına bakın).
 7. Filtreye isim atamak istiyorsanız "Ayrıca filtre listesinde görüntülenecek başlığı da belirtebilirsiniz" bağlantısına tıklayın.

 8. Filtreyi kaydetmek için Filtre oluştur butonuna tıklayın.

Filtreyi kontrol et

Mevcut e-postalardan hangilerinin filtrelerin etki alanına dahil olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için filtreyi açın ve Filtreyi kontrol et butonuna tıklayın.

Filtreyi Düzenleme

Filtreyi düzenlemek, kapatmak veya silmek için Gelen e-posta filtreleri sayfasında yer alan söz konusu filtrenin sağındaki bağlantıları kullanın.

Kural uygulama sırası

Kuralları uygulama sırası Mail işleme kuralları sayfasındaki listedeki konumlarına bağlıdır; kural ne kadar üstteyse o kadar önce uygulanır. Filtrenin önceliğini arttırmak istiyorsanız filtreyi üst konuma taşıyın.

Not. Eğer, aynı şartlara sahip birkaç kural için aynı anda gerçekleştirilemeyen işlem komutu verildiyse, bu kurallardan sadece bir tanesi (listenin en üstündeki) çalışacaktır. Örneğin “ cheshire-katze@yandex.ru'dan gelen e-postaları ‘Kediden’ klasörüne taşı ” kuralı, “cheshire-katze@yandex.ru'dan gelen e-postaları ‘Önemli’ klasörüne taşı” kuralının üstünde yer alıyorsa, e-postalar “Kediden” klasörüne taşınacaktır.

Eğer aynı şartlara sahip birkaç kuraldan birinde Diğer kuralları uygulama seçeneğini etkinleştirirseniz, o zaman seçilen kuralın altındaki kurallar uygulanmaz, üstündeki kurallar ise çalışır.

Örnek 1
E-posta üç filtenin koşullarına uygun. İlk filtre için Diğer filtreleri uygulama seçeneği etkin:

Örnek 2
E-posta üç filtenin koşullarına uygun. İkinci filtre için Diğer filtreleri uygulama seçeneği etkin:

Kural çalışmıyor

Olası nedenler:

Kural ayarlandıktan sonra yeterince zaman geçmemiş olabilir
Otomatik filtreleme kuralı oluşturduktan sonra birkaç dakika bekleyin. Filtrenin etkinleştirilmesi zaman alabilir.
Kuraldaki koşullar yanlış belirtilmiş olabilir
Koşulun özelliklerini ve parametrelerini kontrol edin.
Kural listesinde daha öncelikli bir kural olabilir
Yukarıdaki listede aynı koşullara sahip kurallar varsa veya kurallardan birinde Diğer kurallar uygulanmasın seçeneği işaretliyse, bu durum kuralın uygulanmasını etkileyebilir. Daha fazla bilgiyi Kural uygulama sırası bölümünde bulabilirsiniz.

Birkaç dakika geçmiş olmasına rağmen kural hala çalışmıyorsa ve ayar değişiklikleri işe yaramıyorsa, lütfen, sayfanın altındaki formu kullanarak Yandex.Mail Destek Ekibi'ne yazın.