Ek Adresler

Yandex'teki ana e-posta adresiniz, kullandığınız eş e-posta adreslerinden biri veya başka bir e-posta servisindeki adresiniz (örneğin, Gmail, Mail.Ru vb.) gibi farklı gönderen adreslerinden iletiler göndererek yazışabilirsiniz.

 1. Eş e-posta adresleri
 2. Özel e-posta adresi
 3. Diğer servislerde e-posta adresleri
 4. E-postaların hangi adresten gönderileceğini seç

Eş e-posta adresleri

Yandex’e kaydolduğunuzda aşağıdaki e-posta adreslerini alırsınız:

 • ülkenizin alan adında ana adres, örneğin, alice.the.girl@yandex.com.tr;
 • com alan adında ek adres.
Not. Ek adreslerin tam listesi Yandex ID’de belirtilen ülkeye göre değişiklik gösterir.

Ek Adres, ana e-posta adresinizin eş adresleridir.

Eş adresler kullanıcı adınızın benzersiz olması için gereklidir. Yandex’e Türkiye’de kaydolduysanız ABD veya İngiltere’deki başka bir kullanıcı aynı kullanıcı adıyla e-posta kutunuzun bir kopyasını oluşturamaz.

Not. Eğer e-posta kutusunu alice.the.girl gibi nokta işareti içeren bir kullanıcı adıyla oluşturduysanız bu kutu için alan adı aliaslarının yanı sıra alice-the-girl görünümündeki bir kullanıcı adı aliası da oluşturulacaktır.

Ayrıca telefon numaranızı eş e-posta olarak kullanabilirsiniz.

Özel e-posta adresi

Abone olarak Yandex 360 Premium tarifesini kullanıyorsanız özel bir e-posta adresi kullanma olanağınız vardır. Özel e-posta adresi kolay akılda kalır ve kolayca paylaşılır. Örneğin, inbox@aliornek.ru veya ugur@mutfaktasarimi.ru şeklindeki adresler, bu tür özel e-posta adreslerine örnektir.

Özel e-posta adresi açtığınızda, bu, Yandex'teki ana e-posta adresinizin eş adresi (alias) olarak kullanılır. Bu özel adres, tüm e-postalarınız için varsayılan olarak kullanılır.

Yandex 360 Premium aboneliği sona erdiğinde özel adresinizi 30 gün daha kullanılabilirsiniz; bu süre içinde Premium aboneliğinizi yenileyebilirsiniz. 30 günlük ek süre dolduğunda özel adres devre dışı bırakılır.

Özel e-posta adresini şu anda sadece .ru ile bitecek şekilde alabilirsiniz.

Yandex, seçilen alan adını yalnızca e-posta adresiniz için kullanılmak üzere sağlar. Bu alan adında bir web sitesi barındırmanız, ona diğer e-posta adresleri bağlamanız veya onu kurum alan adınız olarak kullanmanız mümkün olmaz. Bu alan adını Premium aboneliğinizin süresi boyunca veya özel e-posta adresinizi devre dışı bırakmaya kendiniz karar verene kadar kullanabilirsiniz. Bu, siz özel e-posta adresi kullandığınız sürece kimsenin o alan adını kullanamayacağı anlamına gelir.

Özel alan adı üzerindeki kurumsal e-posta kutusu oluşturup kullanmak için Kurumlar için Yandex 360 abonesi olmalısınız. Özel e-posta kullanım şartları hakkında daha fazla bilgi için yasal belge setine gidin.

 1. Nasıl bağlanır?
 2. Nasıl devre dışı bırakılır?

Nasıl bağlanır?

 1. Sağ üst köşede simgesine tıklayın ve özel adres etkinleştirmeyi seçin.
 2. Size önerilen e-posta adreslerinden birini seçin veya kendiniz bir e-posta adresi girin ve bunun müsait olduğundan emin olun.
  Not. Seçilen adres, kamu yararına, insan haklarına ve ahlaka aykırı sözcükler içermemelidir. Ahlaka mugayir ifadeler, insanlık dışı eylemlere çağrılar, aşağılayıcı ya da dini inançlara hakaret eden sözcükler vb. buna dahildir.
 3. Seç butonuna tıklayın. Yandex 360 Premium abonesi değilseniz, e-posta adresini seçtikten sonra Premium tarifelerinden birini seçip etkinleştirmeniz gerekir.

Bir kullanıcı sadece bir özel e-posta adresi kullanabilir.

Nasıl devre dışı bırakılır?

Uyarı. Özel e-posta adresi devre dışı bırakıldıktan sonra bu adresi kullanarak e-posta gönderilemez, e-postalar alınamaz ve bu adresi e-posta kutunuza giriş için kullanamazsınız. İlgili alan adı başka kullanıcıların kullanımına açık hale gelir.
 1. Sağ üst köşede  → Tüm ayarlar'a tıklayın.
 2. Özel e-posta adresi seçin.
 3. Devre dışı bırak adımlarını izleyin ve eylemi onaylayın.

Onaydan sonra yandex.ru alan adının kullanıldığı ana e-posta adresiniz e-posta göndermek için kullanılmaya başlar.

Tekrar özel e-posta adresi alabilmek için minimum 6 ay beklemeniz gerekir. Daha sonra aynı alan adında özel e-posta adresi kullanmak isterseniz, bu alan adının müsait olması (başka bir kullanıcı tarafından kullanılmıyor olması) gerekir.

Özel e-posta adresi hakkında yanıtlanmasını istediğiniz sorularınız varsa lütfen sayfanın alt kısmındaki form üzerinden bize ulaşın.

Diğer servislerde e-posta adresleri

E-postanızın farklı e-posta servisinde (örneğin Gmail veya Mail.ru) kullandığınız hesaptan alıcıya ulaşmasını istiyorsanız, bu adresi E-posta adresleri sayfasında ekleyin ve erişimi doğrulayın. Erişimi doğruladıktan sonra Kimden alanına Yandex'teki adresinizin aliası dışında diğer servisteki e-posta adresinizi de ekleyebilirsiniz.

Uyarı. Farklı e-posta servisindeki hesabınızı ekliyorsanız, bu hesaptan Yandex hesabınıza e-postaların toplanmasını ayarlayın. Toplayıcı ayarlanmadan bu adresten ileti gönderilemez. Toplayıcıyı ayarlarken kullanıcı adı yerine adresi tam olarak belirtin, örneğin cheshire.katze@forestmail.com.

Toplayıcının doğru ayarlanmış olmasına rağmen başka bir e-posta servisindeki adresten ileti gönderemiyorsanız, bu, o servisin güvenlik kurallarının, Yandex Mail üzerinden de dahil olmak üzere başka e-posta servisleri üzerinden ileti göndermeyi engellediği anlamına gelir.

E-postaların hangi adresten gönderileceğini seç

Tüm e-postalar için

Ayarlardaki Kişisel veriler bölümüne gidip iletilerin gönderileceği gönderen adresini seçebilirsiniz. Bu adres tüm e-postalar için varsayılan olarak kullanılır. Ayrıca bu adres, kullanıcı adı ve profil resmine tıklandığında Yandex Mail sayfalarının sağ üst köşesinde de görüntülenir.

Belirli e-posta iletisi için

E-posta oluşturma sayfasında gönderici adresi seçilebilir. Bu durumda seçilen adres sadece bu e-posta iletisi için kullanılır.

 1. Sağ üst köşedeki Kopya, Gönderen ˅ butonuna tıklayın.
 2. Gönderen alanındaki isme tıklayın.