Posta listesiyle çalışma

 1. E-posta Seçimi
 2. E-postaları gruplandır ve sırala
 3. Postanın metnini postalar listesinde oku
 4. E-postaları kategorilere göre görüntüleme
 5. Postayı listenin en üstüne sabitle
 6. Postayı okunmuş ya da okunmamış olarak işaretle
 7. Sayfa ögeleri yanlış görünüyor

Varsayılan olarak geçerli klasörde en son 30 e-posta görüntülenir. Önceki postaları görmek için (posta listesinin altındaki) Daha fazla posta tuşuna basın.

Sayfada görüntülenen e-posta sayısını ayarlarda değiştirebilirsiniz:

 1. Ayarlar  → Diğer butonuna tıklayın.
 2. E-posta listesinde istediğiniz e-posta sayısını belirtin.

Üç panelli arayüzde geçerli klasörde tüm e-postalar gösterilir. Daha önce gelen e-postaları okumak için listeyi aşağıya kaydırın.

E-postaları gruplandır ve sırala

Konuya göre

Eğer aktif şekilde yazışmalar yapıyorsanız, Görünüm → konuya göre gruplandır seçeneğini etkinleştirebilirsiniz (iletiler listesinin altında, sağda). İletileriniz iletiler zincirinde gruplandırılacaktır. Dizideki e-posta listesini açmak için e-posta konusunu içeren satıra tıklayın.

Bazıları diğer klasörlerde bulunsalar ve farklı alıcılara gönderilmiş olsalar bile, seçilen konuyu içeren tüm e-postalar zincirde gösterilir.

Not. Spam, Çöp Kutusu ve Taslak klasöründe e-postalar gruplandırılmaz.

E-posta dizisinde, e-postalar arasında e-posta sayfasında da geçiş yapabilirsiniz.

Gruplandırmayı kaldırmak için (posta listesinin üstende, sağdaki) Görünüm  → konuya göre gruplandır seçeneğini kapatın.

Gönderene göre

Yandex.Mail, farklı zamanlarda gelmiş olsa dahi her zaman gönderenden gelen tüm e-postları gösterir. Gönderenden gelen tüm e-postaları görmek için, gönderenin e-posta listesindeki profil resmine tıklayın. Eğer gönderenin profil resmine tıkladıysanız ve gönderenin e-posta listesi çıkmadıysa:

 1. Söz konusu göndericinin herhangi bir e-postasını açın.
 2. E-postanın üzerinde, gönderenin ismine tıklayın.
 3. Açılan pencerede Yazışma butonuna tıklayın.
Not. Bu gönderenden gelen tüm e-postaları görmek için posta kutusuna göre aramayı kullanabilirsiniz. Bunun için arama satırına (üstte sağda) gönderenin ismini girin.

Zamana göre

Belirli bir ayın veya yılın e-postalarını görüntülemek için Aya göre e-postalar butonunu kullanabilirsiniz (e-posta listesinin altında sağdadır).

Aya veya yıla göre filtreleme özelliği sadece geçerli klasörün içinde kullanılabilir. Belirttiğiniz zaman aralığında listede e-posta yoksa işlemi doğru bir klasörde yapmaya çalıştığınızdan emin olun.

Not. Üç panelli arayüzde aya göre e-posta görüntüleme özelliği kullanılamaz.

Belirttiğiniz zaman aralığında hiçbir klasörde e-posta bulamadıysanız bu, e-posta kutusunda böyle bir e-postanın olmadığı anlamına gelir. Bu sorunun sebebi ve çözüm yöntemleri hakkında daha fazla bilgi almak için İletiler e-posta kutusundan kayboldu bölümüne göz atın.

Postanın metnini postalar listesinde oku

Posta metnini doğrudan postalar listesinde görüntüleyebilirsiniz.

 1. Ayarlar  → Diğer menüsünü açın.
 2. Postayı, postalar listesinde aç seçeneğini etkinleştirin.
 3. Değişiklikleri kaydedin.
Not. Üç panelli arayüzde posta metni listede görüntülenemez.

E-postaları kategorilere göre görüntüleme

Yandex.Mail, çeşitli kategorilerde e-postalar ile çalışmanızı kolaylaştırır. Sosyal medya bildirimleri içeren e-postalarını, internet mağazalarından verilen siparişleri veya uçak biletlerinin rezervasyon onaylarını görüntülemek için ilgili sekmeyi açın:

Gerçek kişilerden gelen e-postalar Yazışma sekmesinde gösterilir.

Kategori sekmelerini devre dışı bırakmak için:
 1. Ayarlar  → Diğer menüsünü açın.
 2. E-posta kategorilerini göster özelliğini kapatın.
 3. Değişiklikleri kaydedin.
Not. Üç panelli arayüzde kategoriye göre e-posta görüntüleme özelliği kullanılamaz.

Postayı listenin en üstüne sabitle

Önemli e-postaların göz önünde olması için bunları listenin üst tarafına sabitleyin. Bunun için e-postayı işaretleyin ve Sabitle butonuna tıklayın.

Sabitlenen e-posta sol tarafta sarı şeritle işaretlenir ve tüm klasörler içerisinde ilk gösterilir. Örneğin gelen e-posta Gönderilmiş Postalar klasöründe gösterilecektir. Yeni e-postalar sabitlenmiş e-postanın altında gösterilecektir.

Not. Eğer Gelen kutusu klasöründe yeni e-postalar yerine gönderilmiş ya da eski e-postaları görüyorsanız, bu klasöre sabitlenmiş e-posta olup olmadığını kontrol edin.

İletiyi sabitlemeyi kaldırmak için onu seçin ve Sabitlemeyi kaldır tuşuna basın.

Tüm e-postaların sabitlemesi kaldırıldığında, sol taraflarında yer alan sarı şerit kaybolacaktır. Sabitlemesi kaldırılmış e-postalar otomatik olarak alınma tarihine göre sıralanır.

Postayı okunmuş ya da okunmamış olarak işaretle

Postayı okunmuş olarak işaretlemek için posta konusunun solundaki simgeye tıklayın.

Postayı okunmamış olarak işaretlemek için posta konusunun solundaki simgeye tıklayın.

Klasördeki tüm iletileri okunmuş olarak işaretlemek için, klasörün adının sağında yer alan işaretine basın ve işlemi onaylayın:

Sayfa ögeleri yanlış görünüyor

Listedeki eski postalar yeni postaların üzerinde görünüyor

Bu tür iletiler listenin üstüne sabitlendiler. Sabitlenmiş postalar, posta satırının solunda sarı şerit ile işaretleniyor.

İletiyi sabitlemeyi kaldırmak için onu seçin ve Sabitlemeyi kaldır tuşuna basın.

Tüm e-postaların sabitlemesi kaldırıldığında, sol taraflarında yer alan sarı şerit kaybolacaktır. Sabitlemesi kaldırılmış e-postalar otomatik olarak alınma tarihine göre sıralanır.

Posta listesinin üzerindeki tuşlar yok

Tuşlar, siz belirli iletilerle çalışmaya başladığınız zaman görünecektir. Listeden en az bir tane postayı seçin, tuşlar ortaya çıkacaktır.

“Kişiler”, “Takvim”, “Disk” tuşları yok

Büyük ihtimalle kompakt mod açık. Tam moda geri dönmek için:

 1. (Sağ üst köşedeki) Görünüm tuşuna basın.
 2. Kompakt görünüm seçeneğini kapatın.

Sayaç okunmamış postalar gösteriyor, ancak listede posta yok

Bu uyumsuzluk tarayıcıdaki eklenti ve uzantılar yüzünden ortaya çıkabilir. Bunu kontrol etmek için onları geçici olarak kapatın. Eğer Mail reklam engelleyici ya da anti virüs uzantısından dolayı düzgün çalışmıyorsa, Mail sayfasını bu uzantıdaki istisnalara ekleyin.

Klasörlerdeki posta sayısı görünmüyor

Klasördeki toplam posta sayısını öğrenmek için, imleci klasörün isminin üzerine götürün. Eğer klasörde okunmamış e-postalar varsa, bunlar da klasörün isminin sağında gösterilecektir.

Posta ekranda az yer kaplıyor

Postanın içindeyken kutunun sınırlarını değiştirebilirsiniz. İmleci sağ kenara getirdiğinizde simge görünümü ←||→ şeklinde değişecektir. Daha sonra farenin sol tuşuna basılı tutarak mail kutusunun sınırını sağa çekin.

Mail ekrana sığmıyor, yatay kaydırma yok

Postanın içindeyken kutunun sınırlarını değiştirebilirsiniz. İmleci sağ kenara getirdiğinizde simge görünümü ←||→ olarak değişecektir. Daha sonra farenin sol tuşuna basılı tutarak mail kutusunun sınırını sola çekin.