Klasörler

Standart klasörler

E-posta kutusunda aşağıdaki standart klasörler mevcuttur:

 • Gelen Kutusu. Tüm yeni e-postalar (spam ve otomatik e-posta sıralaması yardımıyla diğer klasörlere düşen e-postalar hariç).

 • Gönderilenler. Sizin tarafınızdan gönderilmiş olan tüm iletiler.

 • Çöp Kutusu. Manuel veya otomatik e-posta sıralanması yardımıyla sildiğiniz tüm e-postalar.

 • Spam. Spam olarak tanımlanmış e-postalar.

 • Taslaklar. İleti taslakları ve şablonları.

 • Giden Kutusu. İnternet bağlantısı koptuğu için gönderilemeyen iletiler. Bağlantı yeniden sağlandığında iletiler otomatik olarak gönderilecektir.
 • Arşiv. Eski e-postaları saklayabileceğiniz klasör.
  Not. Arşiv boşsa, klasörün kendisi gösterilmez. E-postayı bu klasöre taşımak için üzerine sağ tıklayın ve Arşiv öğesini seçin.

Standart klasörler düzenlenemez ve silinemez.

Kişisel klasörler

Kişisel klasör eklemek için Klasör oluştur (klasör listesinin altında) üzerine tıklayın. Birkaç kişisel klasör ekleyebilirsiniz; eklediğiniz tüm klasörler Gelen Kutusu'nda ekli klasör olarak gösterilir.

Klasörler ve etiketler sayfasında kişisel klasörleri düzenleyebilirsiniz:

 • Gelen klasörünün içinde ekli klasörleri oluşturmak;
 • Klasörleri temizleyebilir, silebilir veya adlarını değiştirebilirsiniz;
 • Klasördeki tüm e-postaları okundu olarak işaretleyebilirsiniz;
 • E-postaların otomatik sıralanma kurallarını oluşturabilirsiniz.
Not. Maksimum 32 klasör ekine sahip en fazla 1017 kişisel klasör oluşturabilirsiniz.

Kişisel klasör listesinin sıralanması

Listedeki kişisel klasörlerinizi taşıyabilir ve yerlerini değiştirebilirsiniz. Bunun için istediğiniz klasörü, klasör listesindeki yeni yerine taşıyın.

Klasör taşınamıyorsa hesap ayarlarında e-posta ve klasör taşımasına izin ver seçeneğinin etkin durumda olup olmadığını kontrol edin.

Kişisel klasörler varsayılan olarak alfabetik sıralanır. Bir klasörün yerini değiştirdiğinizde alfabetik sıralama otomatik olarak yeniden sağlanamaz. Ancak klasörü manuel olarak eski yerine taşıyabilirsiniz. Bu işlemden sonra yeni klasörler alfabetik olarak değil, listenin altında gösterilmeye başlar.

Oluşturduğum klasörler kayboldu

E-posta hesabı ayarlarında ortak klasör listesinde oluşturduğunuz klasörlerin gösterilip gösterilmediğini kontrol edin. Klasörler orada varsa fakat e-posta listesinde yoksa:

 • e-posta hesabı ayarlarında sadece okunmamış e-postaları içeren klasörleri göster seçeneği etkin olabilir. Diğer parametreler sayfasını açın, bu seçeneği kapatın ve değişiklikleri kaydedin.
 • kişisel klasör listesi gizlendi. Genişletmek için ilgili simgeye tıklayın.
 • tüm klasörlerin listesi simge durumuna küçültüldü. Bu şekilde sadece sistem klasörleri görüntülenir. Klasör listesini genişletmek için simgesine tıklayın:

E-postayı klasöre taşıma

E-postaları farklı klasöre taşımak için e-postaları seçip üst menüde Klasöre butonuna tıklayın veya soldaki listede klasör adının üzerine sürükleyip taşıyın. Ayrıca, iletilerin otomatik sıralandırılması kuralını kullanarak da iletileri klasörler arasında taşıyabilirsiniz.

Not. E-postayı klasöre taşıdığınızda “Bu tür e-postaları klasöre taşınsın mı?”mesajı görüntülenir. “Evet” yanıtı verildiğinde otomatik e-posta sıralaması kuralı oluşturulur. Kuralı e-posta işleme kuralları sayfasında değiştirebilir veya silebilirsiniz.

İçinde e-posta yoksa Arşiv klasörü listede gösterilmez. E-postayı bu klasöre taşımak için üzerine sağ tıklayın ve Arşiv öğesini seçin.

E-postayı farklı klasöre taşıyamıyorsanız Ctrl+F5 tuş kombinasyonunu kullanarak sayfayı yenileyebilirsiniz. Sorun çözülmezse, tarayıcı önbelleğini temizleyin ve tüm çerez dosyalarını silin. Ardından gerekli işlemi tekrarlayın.

E-postalar kendiliğinden siliniyor veya klasörlere göre düzenleniyor

E-posta işleme kurallarında gelen e-postaları silmek veya diğer klasörlere taşımak için ayarlanan kuralların olmadığından emin olun. Bu tür filtreler varsa geçici bir süre için onları devre dışı bırakıp e-postaların Gelen Kutusu'na gelip gelmediğini kontrol edin.

Böyle bir kural varsa ve bu kuralı oluşturmadığınızı hatırlıyorsanız büyük ihtimalle kural otomatik olarak oluşturulmuştur. Bu durum, e-postayı önce başka bir klasöre ve ardından“Bu tür e-postalar klasöre taşınsın mı?” sorusuna “Evet” olarak cevap verdiğinizde ortaya çıkar.

Klasördeki tüm e-postaları sil

 1. Sağ üst köşedeki simgesine tıklayın.
 2. Klasörler ve etiketler öğesini seçin.
 3. Klasör seçin ve Temizle üzerine tıklayın.
 4. E-postaların Silinenler klasörüne taşınması veya kalıcı olarak silinmesi arasında seçim yapın.
  Not. Kalıcı olarak silinen e-postalar geri alınamaz.
 5. Temizle üzerine tıklayın.