Klasörlerle çalışma

Standart klasörler

E-posta kutusunda aşağıdaki standart klasörler mevcut:

 • Gelen Kutusu'na düşecektir. Bütün yeni e-postalar (Spam ve e-postaların otomatik sıralanması yoluyla diğer klasörlere düşen e-postalar haricindekiler).

 • Gönderilmiş Postalar. Sizin tarafınızdan gönderilmiş olan tüm iletiler.

 • Çöp Kutusu. Tarafınızdan ya da e-postaların otomatik sıralanması yoluyla silinen tüm e-postalar

 • Spam. Spam olarak tanımlanmış iletiler.

 • Taslaklar. İleti Taslakları ve şablonları.

 • Giden Kutusu. İnternet bağlantısı koptuğu için gönderilmeyen iletiler. Bağlantı yeniden sağlandığında iletiler otomatik olarak gönderilecektir.
 • Arşiv. Eski e-postaları saklayabileceğiniz klasör.
  Not. Arşiv boşsa, klasörün kendisi gösterilmez. E-postayı bu klasöre taşımak için üzerine sağ tıklayın ve Arşiv öğesini seçin.

Standart klasörler düzenlenemez ve silinemez.

Kişisel klasörler

Kişisel klasör oluşturmak için Klasör oluştur butonuna tıklayın. Birden fazla kişisel klasör ekleyebilirsiniz. Tüm bu klasörler Gelen kutusu içerisinde iç içe geçmiş olarak görünecektir.

Ayarlar  → Klasörler ve etiketler menüsünde kişisel klasörleri düzenleyebilirsiniz:

 • Gelen klasörünün içinde ekli klasörleri oluşturmak;
 • Klasörleri temizleyebilir, silebilir veya adlarını değiştirebilirsiniz;
 • Klasördeki tüm e-postaları okundu olarak işaretleyebilirsiniz;
 • E-postaların otomatik işlenme kuralları oluşturabilirsiniz.
Not. Maksimum 32 adet iç içe geçebilir klasör olmak üzere 1017 adede kadar kişisel klasör oluşturabilirsiniz.

Kişisel klasör listesinin sıralanması

Listedeki kişisel klasörlerinizi taşıyabilir ve yerlerini değiştirebilirsiniz. Bunun için istediğiniz klasörü, klasör listesindeki yeni yerine taşıyın.

Klasör taşınamıyorsa hesap ayarlarında e-posta ve klasör taşımasına izin ver seçeneğinin etkin durumda olup olmadığını kontrol edin.

Kişisel klasörler varsayılan olarak alfabetik sıralanır. Bir klasörün yerini değiştirdiğinizde alfabetik sıralama otomatik olarak yeniden sağlanamaz. Fakat manuel olarak klasörü eski yerine taşıyabilirsiniz. Bundan sonra yeni klasörler alfabetik sırayla olmayacak şekilde listenin altlarında gösterilir.

Oluşturduğum klasörler kayboldu

E-posta kutusu ayarlarındaki ortak klasörler listesinde oluşturduğunuz klasör görünüp görünmediğini kontrol edin. Eğer oradalarsa, fakat e-postaların listesinden bunları göremiyorsanız kişisel klasörlerin listesi gizlenmiştir. Listeyi açmak için ilgili simgeye tıklayın.

Ayrıca, klasör listesi simgelere kadar daraltılmış olabilir. Bu durumda sadece okunmamış e-posta barındıran klasörler ve sistem klasörleri listede gösterilir. Klasör listesini genişletmek için simgesine tıklayın:

E-postayı klasöre taşıma

E-postaları farklı klasöre taşımak için e-postaları seçip üst menüde Klasöre butonuna tıklayın veya soldaki listede klasör adının üzerine sürükleyip taşıyın. Ayrıca, iletilerin otomatik sıralandırılması kuralını kullanarak da iletileri klasörler arasında taşıyabilirsiniz.

İçinde e-posta yoksa Arşiv klasörü listede gösterilmez. E-postayı bu klasöre taşımak için üzerine sağ tıklayın ve Arşiv öğesini seçin.

E-postayı farklı klasöre taşıyamıyorsanız Ctrl+F5 tuş kombinasyonunu kullanarak sayfayı yenileyebilirsiniz. Bundan sonra tarayıcı önbelleğini temizleyin ve tüm çerez dosyalarını silin; daha sonra gerekli işlemi tekrar yapmayı deneyin.

Klasörden tüm e-postaları silme

 1. Ayarlar  → Klasörler ve etiketler menüsüne gidin.
 2. Klasörü seçin ve Temizle butonuna basın.
 3. E-postaları Çöp Kutusu'na taşıyın ya da kalıcı olarak silin.
  Not. Kalıcı olarak siliniş e-postalar geri alınamaz.
 4. Temizle butonuna tıklayın.