Klasörler

Standart klasörler

E-posta kutusunda aşağıdaki standart klasörler mevcuttur:

 • Gelen Kutusu'na düşecektir. Tüm yeni e-postalar (spam ve otomatik e-posta sıralaması yardımıyla diğer klasörlere düşen e-postalar hariç).

 • Gönderilmiş Postalar. Sizin tarafınızdan gönderilmiş olan tüm iletiler.

 • Daha sonra hatırlat. Daha sonrasına ertelenen e-postalar.
 • Çöp Kutusu. Manuel veya otomatik e-posta sıralanması yardımıyla sildiğiniz tüm e-postalar.

 • Spam. Spam olarak tanımlanmış e-postalar.

 • Taslaklar. İleti Taslakları ve şablonları.

 • Giden Kutusu. İnternet bağlantısı koptuğu için gönderilemeyen iletiler. Bağlantı yeniden sağlandığında iletiler otomatik olarak gönderilecektir.
 • Arşiv. Eski e-postaları saklayabileceğiniz klasör. E-postayı bu klasöre taşımak için üzerine sağ tıklayın ve Arşiv öğesini seçin. Arşiv klasörü Klasörlerim'e dahil edilmiş olarak görüntülenir.

Standart klasörler düzenlenemez. Sadece Arşiv klasörü silinebilir.

Bülten abonelikleri ve sosyal ağlar

Yandex Mail, farklı kategorilerdeki iletilerle çalışmayı kolaylaştırır ve bunları sistem klasörlerine ayırır. Abonelikler ve Sosyal ağlar klasörlerine düşen e-postalar, diğer klasörlere kopyalanmadan sadece bu klasörlerde bulunur.

Sistemin kategorili klasörlerini devre dışı bırakmak için:
 1. Sağ üst köşede  → Tüm ayarlar'a tıklayın.
 2. Arayüz öğesini seçin.
 3. Abonelikleri ve sosyal medya bildirimlerini ayrı klasörlerde topla seçeneğini devre dışı bırakın.
 4. Değişiklikleri kaydedin.

Bundan sonra abonelik e-postaları ve sosyal ağlardan gelen e-postalar Gelen kutusu klasörüne ve diğer klasörlere geri döner.

Ekli

Ekli e-postalar geldikleri klasörlerde bulunarak Ekli e-postalar klasöründe yalnızca arama kolaylığı için görüntülenir.

Not. 3 panelli arayüzde Ekli klasörü yerine standart etiket kullanılır. Ekli olan tüm e-postaları görüntülemek için klasör listesinin altında simgesine tıklayın.

Kişisel klasörler

Kişisel bir klasör eklemek için klasörler listesinde Klasörlerim kategorisinin karşısında simgesine tıklayın. Birkaç kişisel klasör ekleyebilirsiniz; eklediğiniz tüm klasörler Klasörlerim'e eklenmiş olarak görüntülenir.

Eski e-postaları Arşiv'e taşıdıysanız kişisel klasörleriniz arasında bu ismi taşıyan bir klasör de görüntülenir.

Klasörler ve etiketler sayfasında Klasörlerim kategorisinin içeriğini düzenleyebilirsiniz:

 • Diğer klasörlere yuvalanmış klasörler oluşturabilirsiniz;
 • Klasörleri temizleyebilir, silebilir veya adlarını değiştirebilirsiniz;
 • Klasördeki tüm e-postaları okundu olarak işaretleyebilirsiniz;
 • E-postaların otomatik sıralanma kurallarını oluşturabilirsiniz.
Not. Maksimum 32 klasör ekine sahip en fazla 1017 kişisel klasör oluşturabilirsiniz.

Kişisel klasör listesinin sıralanması

Listedeki kişisel klasörlerinizi taşıyabilir ve yerlerini değiştirebilirsiniz. Bunun için istediğiniz klasörü, klasör listesindeki yeni yerine taşıyın.

Kişisel klasörler varsayılan olarak alfabetik sıralanır. Bir klasörün yerini değiştirdiğinizde alfabetik sıralama otomatik olarak yeniden sağlanamaz. Ancak klasörü manuel olarak eski yerine taşıyabilirsiniz. Bu işlemden sonra yeni klasörler alfabetik olarak değil, listenin altında gösterilmeye başlar.

Oluşturduğum klasörler kayboldu

Oluşturduğunuz klasörlerin E-posta hesabı ayarlarında ortak klasör listesinde gösterilip gösterilmediğini kontrol edin. Klasörler orada varsa fakat e-posta listesinde yoksa:

 • E-posta hesabı ayarlarında sadece okunmamış e-postaları içeren klasörleri göster seçeneği etkin olabilir. Arayüz sayfasını açın, bu seçeneği kapatın ve değişiklikleri kaydedin.
 • Kişisel klasör listesi gizlendi. Genişletmek için ilgili simgeye tıklayın.

E-postayı klasöre taşıma

E-postaları farklı klasöre taşımak için e-postaları seçip üst menüde Klasöre butonuna tıklayın veya soldaki listede klasör adının üzerine sürükleyip taşıyın. Ayrıca, iletilerin otomatik sıralandırılması kuralını kullanarak da iletileri klasörler arasında taşıyabilirsiniz.

Not. E-postayı klasöre taşıdığınızda “Bu tür e-postaları klasöre taşınsın mı?”mesajı görüntülenir. “Evet” yanıtı verildiğinde otomatik e-posta sıralamasıkuralı oluşturulur. Kuralı e-posta işleme kuralları sayfasında değiştirebilir veya silebilirsiniz.

İçinde e-posta yoksa Arşiv klasörü listede gösterilmez. E-postayı bu klasöre taşımak için üzerine sağ tıklayın ve Arşiv öğesini seçin.

E-postayı farklı klasöre taşıyamıyorsanız Ctrl+F5 tuş kombinasyonunu kullanarak sayfayı yenileyebilirsiniz. Sorun çözülmezse, tarayıcı önbelleğini temizleyin ve tüm çerez dosyalarını silin. Ardından gerekli işlemi tekrarlayın.

E-postaların klasörlere göre otomatik sıralanmasını yapılandır

Farklı gönderenlerden (örneğin işle ilgili, sosyal medya veya arkadaşlarınızdan) çok sayıda e-posta alıyorsanız, Yandex Mail bu e-postaları klasörlere dağıtmanıza yardımcı olur. E-postaların nasıl otomatik sıralandırılacağı hakkında şu özel makaleyi okuyun.

E-postalar kendiliğinden siliniyor veya klasörlere göre düzenleniyor

E-posta işleme kurallarında gelen e-postaları silmek veya diğer klasörlere taşımak için ayarlanan kuralların olmadığından emin olun. Bu tür filtreler varsa geçici bir süre için onları devre dışı bırakıp e-postaların Gelen Kutusu'na gelip gelmediğini kontrol edin.

Böyle bir kural varsa ve bu kuralı oluşturmadığınızı hatırlıyorsanız büyük ihtimalle kural otomatik olarak oluşturulmuştur. Bu durum, e-postayı önce başka bir klasöre ve ardından“Bu tür e-postalar klasöre taşınsın mı?” sorusuna “Evet” olarak cevap verdiğinizde ortaya çıkar.

Klasördeki tüm e-postaları sil

 1. Sağ üst köşede  → Tüm ayarlar'a tıklayın.
 2. Klasörler ve etiketler öğesini seçin.
 3. Klasör seçin ve Temizle üzerine tıklayın.
 4. E-postaların Silinenler klasörüne taşınması veya kalıcı olarak silinmesi arasında seçim yapın.
  Not. Kalıcı olarak silinen e-postalar geri alınamaz.
 5. Temizle üzerine tıklayın.