E-posta Arama

Eğer e-posta kutunuzda çok fazla ileti varsa ve ihtiyacınız olan iletiyi hemen bulmak istiyorsanız, aramayı kullanabilirsiniz. Bunun için arama satırına (üstte, sağda) iletideki hatırladığınız bilgiyi girin: Örneğin; gönderenin adı, iletinin alınma tarihi ya da ileti metninden birkaç kelime.

 1. Arama satırına başka ne yazılabilir
 2. E-posta kategorilerine göre arama
 3. Klasördeki ya da işaretli iletiler arasında arama
 4. Arama İpuçları
 5. Gelişmiş Arama
 6. Arama sonuçlarından ileti sil
 7. Arama çalışmıyor

Arama satırına başka ne yazılabilir

Eğer kelimenin tam hâlini hatırlamıyorsanız, aramaya herhangi birisini yazın; Yandex.Mail bu kelimenin tüm varyasyonlarını bulacaktır. Örneğin, [hesap] aramasında, “Size projenin hesaplamalarını gönderiyorum” ya da “Hesaplamalardan hangisi yeni fiyatlara uyuyor?” metnini içeren iletileri bulacaksınız.

Aramada, eklenen dosyanın adını ya da eklenen belge metnini belirtirseniz Yandex.Mail bu iletileri de bulacaktır.

E-posta kategorilerine göre arama

Eğer sosyal ağlardan gelen tüm bildirimleri bulmak istiyorsanız, Hızlı filtreler bölümündeki Sosyal ağlar tuşuna basın. Hızlı filtreler yardımıyla hem kişilerden ve indirim hizmetlerinden gelen tüm iletileri, hem de tüm bilet ve otel rezervasyonu iletilerini bulabilirsiniz.

Klasördeki ya da işaretli iletiler arasında arama

Gelen Kutusu açıksa arama sonuçlarında Spam klasörü hariç e-posta kutunuzun tüm klasörlerindeki e-postalar görüntüleyebilecektir.

Belirli bir klasör açıkken veya belirli bir etiketle işaretlenmiş e-postaları görüntülüyorsanız varsayılan olarak Mail sadece bu klasörde veya bu etikete göre e-postaları arayacaktır. Örneğin, Kediden işaretli iletilere bakarken, aranan kelimeden bağımsız olarak, arama sonuçlarında sadece Van Kedisi'nden gelen iletileri göreceksiniz.

Arama İpuçları

Kişinin tam adını hatırlamıyorsanız adını girmeye başlayın — Mail uygun seçenekleri görüntüleyecektir.Ayrıca Mail ipuçlarında geçmişte girdiğiniz sorgular görüntülenecektir. Bu seçeneği devre dışı bırakmak için:

 1. Ayarlar  → Diğer menüsüne geçin.
 2. E-posta düzenleme ve gönderme → E-posta arama bölümünde arama ipuçlarında sorgularımı göster seçeneğini kapatın.
 3. Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayın.

Gelişmiş Arama

Eğer arama için çok daha ayrıntılı şartlar girmek istiyorsanız, gelişmiş arama oluşturma formuna geçmek için, (arama satırının sağındaki) tuşuna basın.Burada e-postanın aranması için ek parametreleri belirleyebilirsiniz:

 • E-posta kısmı (örneğin konu, metin veya Kimden alanı);
 • Klasör adı;
 • Etiket adı (standart etiketler dahil — Önemli ve Okunmamış);
 • Ekli e-postalar;
 • belirli tarihler.

Arama sonuçlarında Spam klasörü hariç e-posta kutunuzun belirtilmiş tüm klasörlerindeki uygun e-posta listesini göreceksiniz.

Not. Eğer kelimenin hangi alanda aranacağını elle belirtmek ya da arama kriterlerini belirlemek istiyorsanız, arama dilini kullanın.

Arama sonuçlarından ileti sil

Eğer arama sonuçlarından ileti silmek istiyorsanız, iletiyi seçin ve Sil tuşuna basın. İleti, Çöp Kutusu'na taşınıyor ancak yine de listede görünüyor.

İletinin e-postadan kalıcı olarak silinmesi için iletiyi yeniden seçin ve silin.

Arama çalışmıyor

Eğer aradığınız ileti bulunamadıysa:

 1. Sorgudaki kelimelerin hatasız yazıldığından emin olun.
 2. Sorgudaki kelime sayısını azaltmayı deneyin.
 3. Eğer iletiyle ilgili ek özellikleri hatırlıyorsanız (örneğin eklenmiş dosyaların isimleri), bu verileri arama bölümüne girin.
 4. Eğer gelişmiş arama kullanıyorsanız, arama ayarlarını doğru girip girmediğinizi kontrol edin.
Uyarı. Eğer e-postalar kayıpsa ve arama yaparak bunlara ulaşamıyorsanız, büyük olasılıkla silinmişlerdir. E-postaların neden Çöp Kutusu'na düştüğü ve bundan kaçınma yolları için E-postalar e-posta kutusundan kayboluyor adlı makaleye bakabilirsiniz.