E-posta arama

E-posta hesabınızda çok sayıda e-posta varsa ve ihtiyacınız olan e-postayı hemen bulmak istiyorsanız, aramayı kullanabilirsiniz. Bunun için arama satırına ileti ile ilgili hatırladığınız bilgiyi girin; örneğin gönderenin adı, e-postanın alınma tarihi ya da e-posta metninden birkaç sözcük.

 1. Arama satırına başka ne yazılabilir?
 2. Klasörde ya da işaretli iletiler arasında arama
 3. Arama İpuçları
 4. Gelişmiş Arama
 5. Arama dili
 6. Arama sonuçlarından ileti sil
 7. Arama çalışmıyor

Arama satırına başka ne yazılabilir?

Kelimenin tam halini hatırlamıyorsanız, aramaya herhangi birisini yazın; Yandex.Mail bu kelimenin tüm varyasyonlarını bulacaktır. Örneğin, maliyet tablosu sorgusu üzerine, “Size projenin maliyet tablosunu gönderiyorum” veya “İki maliyet tablosundan hangisi yeni fiyatlara uygun?” metinli e-postayı bulursunuz.

Aramada, eklenen dosyanın adını ya da eklenen belge metnini belirtirseniz Yandex.Mail bu iletileri de bulacaktır.

Klasörde ya da işaretli iletiler arasında arama

Gelen Kutusu açıksa arama sonuçlarında Spam klasörü hariç e-posta kutunuzun tüm klasörlerindeki e-postalar gösterilir.

Belirli bir klasör açıkken veya belirli bir etiketle işaretlenmiş e-postaları görüntülerken, Mail varsayılan olarak sadece bu klasörde veya bu etikete göre e-postaları arar. Örneğin, Kediden işaretli iletilere bakarken, aranan kelimeden bağımsız olarak, arama sonuçlarında sadece Van Kedisi'nden gelen iletileri görürsünüz.

Arama İpuçları

Kişinin tam adını hatırlamıyorsanız adını girmeye başladığınızda Mail uygun seçenekleri gösterir. Ayrıca, Mail ipuçlarında geçmişte girdiğiniz sorgular görüntülenir.Geçmiş sorguları ipuçlarında gösterme
 1. Sağ üst köşedeki simgesine tıklayın.
 2. Diğer öğesini seçin.
 3. E-posta düzenleme ve gönderme → E-posta arama bölümünde arama ipuçlarında sorgularımı göster seçeneğini kapatın.
 4. Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayın.

Gelişmiş Arama

Arama için daha ayrıntılı koşullar belirlemek istiyorsanız sorguyu yazmaya başlayın ve ardından ek arama parametrelerini belirtmek için şu (arama satırının sağındaki) butona tıklayın.Burada şunları netleştirebilirsiniz:

 • sadece ekli e-postaların aranmasını;
 • e-postanın alındığı tarih veya belirtilen tarih aralığını;
 • klasör adını;
 • gönderen adını;
 • alıcı adını.

Ayrıca Daha fazla butonunun altında:

 • e-postanın hangi kısmında aranması gerektiği (e-postanın konusunda mı, metinde mi);
 • e-postanın, Önemli veya Okunmamış kısımlarında aranıp aranmayacağı

Arama sonuçlarında Spam klasörü hariç e-posta kutunuzun belirtilmiş tüm klasörlerindeki uygun e-posta listesini göreceksiniz.

Not. Kelimenin hangi alanda aranacağını manuel olarak belirtmek ya da arama kriterleri belirlemek istiyorsanız, arama dilini kullanın.

Arama dili

Arama için ayrıntılı sorgulama şartları uygulamak için genişletilmiş biçim sizin için yeterli değilse arama dilini kullanın. Böylece:

 • Arama e-postanın belirli alanlarıyla sınırlanabilir. Örneğin, göndereni “Alice” olan ve ekinde “Rapor” bulunan e-posta iletileri şöyle aranır: from:Alice attachment:Rapor
 • Arama tarih aralığı ile sınırlanabilir. Örneğin, 15.06.16 ile 10.07.2016 arası e-postalar şöyle aranır: date-begin:2016-06-15 date-end:2016-07-10
 • E-postalar belirli klasörlerde veya etiketlerde aranabilir. Örneğin, “Mert'ten gelen iletiler” klasöründe: folder:“Mert'ten gelen iletiler”
 • Operatörler yardımıyla koşulları birleştirebilirsiniz. Örneğin, Mert’ten Alis’e gönderilen e-posta iletileri ve aynı zamanda Alis’e “çay” metnini içeren e-posta iletileri şöyle aranır: (from:(just.mad.hatter OR Mert) OR text:çay) AND to:Alis

Daha fazla bilgi için Sorgu dili nasıl kullanılır? bölümüne bakınız.

Arama sonuçlarından ileti sil

İletiyi arama sonuçlarından silmek istiyorsanız, iletiyi seçin ve Sil butonuna tıklayın. Butona tıklandıktan sonra e-posta Çöp Kutusu'na taşınır ancak yine de listede gösterilir.

İletinin e-posta kutusundan kalıcı olarak silinmesi için iletiyi yeniden seçin ve silin. Bundan sonra ileti geri alınamaz.

Arama çalışmıyor

Aradığınız ileti bulunamadıysa:

 1. Sorgudaki kelimelerin hatasız yazıldığından emin olun.
 2. Sorgudaki kelime sayısını azaltmayı deneyin.
 3. İletiyle ilgili ek özellikleri hatırlıyorsanız (örneğin, eklenmiş dosyaların isimleri) bunları arama bölümüne girin.
 4. Gelişmiş arama kullanıyorsanız arama ayarlarını doğru girip girmediğinizi kontrol edin.
Uyarı. E-postalar kaybolduysa ve arama yardımıyla onları bulamıyorsanız, büyük olasılıkla bu e-postalar silinmiş olabilir. E-postaların neden Çöp Kutusu'na aktarıldığı ve bunu nasıl önleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi E-posta hesabında e-postalar kayboldu makalesinde bulabilirsiniz.