E-posta arama

E-posta hesabınızda çok sayıda e-posta varsa ve ihtiyacınız olan e-postayı hemen bulmak istiyorsanız, aramayı kullanabilirsiniz. Bunun için arama satırına ileti ile ilgili hatırladığınız bilgiyi girin; örneğin gönderenin adı, e-postanın alınma tarihi ya da e-posta metninden birkaç sözcük.

 1. Arama satırına başka ne yazılabilir?
 2. Klasörde ya da işaretli iletiler arasında arama
 3. Arama İpuçları
 4. Gelişmiş Arama
 5. Arama dili
 6. Arama sonuçlarından ileti sil
 7. Arama çalışmıyor

Arama satırına başka ne yazılabilir?

Kelimenin tam halini hatırlamıyorsanız, aramaya kelimeninin herhangi bir halini yazın; Yandex Mail bu kelimenin tüm varyasyonlarını bulacaktır. Örneğin, maliyet tablosu sorgusu üzerine, “Size projenin maliyet tablosunu gönderiyorum” veya “İki maliyet tablosundan hangisi yeni fiyatlara uygundur?” metinli e-postayı bulursunuz.

Aramada, eklenen dosyanın adını ya da eklenen belge metnini belirtirseniz Yandex Mail bu iletileri de bulacaktır.

Klasörde ya da işaretli iletiler arasında arama

Gelen Kutusu açıksa arama sonuçlarında Spam klasörü hariç e-posta kutunuzun tüm klasörlerindeki e-postalar görüntüleyebilecektir.

Belirli bir klasör açıkken veya belirli bir etiketle işaretlenmiş e-postaları görüntülerken, Mail varsayılan olarak sadece bu klasörde veya bu etikete göre e-postaları arar. Örneğin Muhasebe olarak etiketlenmiş e-postaları görüntülerken sorgunuz ne olursa olsun arama sonuçlarında sadece muhasebeden gelen e-postaları göreceksiniz.

Arama İpuçları

Kişinin tam adını hatırlamıyorsanız adını girmeye başladığınızda Mail uygun seçenekleri gösterir. Ayrıca, Mail ipuçlarında geçmişte girdiğiniz sorgular görüntülenir.E-posta arama geçmişini temizleme
 1. Sağ üst köşede  → Tüm ayarlar'a tıklayın.
 2. Arayüz öğesini seçin.
 3. E-posta düzenleme ve gönderme → E-posta arama bölümünde Tüm geçmişi temizle seçeneğini kapatın.

Gelişmiş Arama

Arama için daha karmaşık koşullar belirlemek istiyorsanız sorguyu yazmaya başlayın ve ardından ek arama parametrelerini belirtmek için arama satırının sağında butona tıklayın.Burada şunları netleştirebilirsiniz:

 • sadece ekli e-postaların aranmasını;
 • e-postanın alındığı tarih veya belirtilen tarih aralığını;
 • klasör adını;
 • gönderen adını;
 • alıcı adını.

Ayrıca Daha fazla butonun altında:

 • e-postanın hangi kısmında aranması gerektiği (e-postanın konusunda mı, metinde mi);
 • E-posta Önemliler veya Okunmamış kısmında aransınmı?

Arama sonuçlarında Spam klasörü hariç e-posta kutunuzun belirtilmiş tüm klasörlerindeki uygun e-posta listesini göreceksiniz.

Not. Eğer kelimenin hangi alanda aranacağını elle belirtmek ya da arama kriterlerini belirlemek istiyorsanız, arama dilini kullanın.

Arama dili

Arama için ayrıntılı sorgulama şartları uygulamak için, genişletilmiş biçim sizin için yeterli değildir, sorgular dilini kullanın. Böylece:

 • Arama e-postanın belirli alanlarıyla sınırlanabilir. Örneğin, göndereni “Alice” olan ve ekinde “Tebrik” bulunan e-posta iletileri şöyle aranır: from:Alice attachment:Tebrik
 • Arama tarih aralığı ile sınırlanabilir. Örneğin, 15.03.2023 ile 10.04.2023 tarihleri arasındaki e-postalar şöyle aranır: date-begin:2023-03-15 date-end:2023-04-10
 • E-postalar belirli klasörlerde veya etiketlerde aranabilir. Örneğin, “Kedi’den gelen iletiler” klasöründe: folder:“Kedi’den gelen iletiler”
 • Operatörler yardımıyla koşulları birleştirebilirsiniz. Örneğin, Şapkacı’dan Alice’e gönderilen e-posta iletileri ve aynı zamanda Alice’e “çay” metnini içeren e-posta iletileri şöyle aranır: (from:(just.mad.hatter OR Şapkacı) OR text:çay) AND to:Alice

Daha fazla bilgi için Sorgu dili nasıl kullanılır? bölümüne bakınız.

Arama sonuçlarından ileti sil

E-postayı arama sonuçlarından silmek istiyorsanız, e-postayı seçin ve Sil butonuna tıklayın. Butona tıklandıktan sonra e-posta Silinenler klasörüne taşınır ancak yine de listede gösterilir.

İletinin e-posta kutusundan kalıcı olarak silinmesi için iletiyi yeniden seçin ve silin. Bundan sonra ileti geri alınamaz.

Arama çalışmıyor

Aradığınız ileti bulunamadıysa:

 1. Sorgudaki kelimelerin hatasız yazıldığından emin olun.
 2. Sorgudaki kelime sayısını azaltmayı deneyin.
 3. İletiyle ilgili ek özellikleri hatırlıyorsanız (örneğin, eklenmiş dosyaların isimleri) bunları arama bölümüne girin.
 4. Eğer gelişmiş arama kullanıyorsanız, arama ayarlarını doğru girip girmediğinizi kontrol edin.
Uyarı. E-postalar kaybolduysa ve arama yardımıyla onları bulamıyorsanız, büyük olasılıkla bu e-postalar silinmiş olabilir. E-postaların neden Silinenler klasörüne aktarıldığı ve bunu nasıl önleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi E-posta hesabında e-postalar kayboldu makalesinde bulabilirsiniz.