E-posta yaz

Alıcı seçin

Bir alıcı

Alıcı alanına alıcı adresini girin veya adresi rehberden seçin. İsim, soy isim ya da mail adresinin ilk harflerini yazmaya başladığınızda, uyuşan kişilerin önerildiği liste görünecektir.

Ad veya soyada göre arama yapmak için hem Türkçe hem de yabancı harfleri kullanabilirsiniz. Örneğin “Çılgın Şapkacı” adlı kişiyi aramak için hem Latin “c” harfi hem Türkçe “ç” harfi kullanılabilir. İpuçları listesinde yakın zamanda yazıştığınız kişiler ilk sıralarda gösterilir.

Birkaç alıcı

E-postayı aynı anda birkaç alıcıya gönderebilirsiniz. Bunun için Kime alanına virgül ve boşluk kullanarak birkaç adres girin, örneğin cheshire.katze@yandex.com.tr, just.mad.hatter@yandex.com.tr, just.white.rabbit@yandex.com.tr.

Not. Bir e-posta web arayüzünden maksimum 50, e-posta programından ise maksimum 35 adrese gönderilebilir. Ayrıntılı bilgiyi E-postaların toplu gönderimi bölümünde bulabilirsiniz.

E-postanızın ana alıcısı olup diğerlerine e-postayı bilgi edinmeleri amacıyla gönderiyorsanız ana adresi Alıcı alanına, diğer adresleri ise Bilgi alanına girin.

Kime alanında ve Kopya alanında belirtilen tüm adresler iletinin alıcılarına görünecektir. Bazı alıcıların adreslerden bazılarını görmelerini istemiyorsanız göstermek istemediğiniz adresleri Gizli kopya alanına girin.

Uyarı. Gizli kopyada belirtilen alıcı iletiyi almayabilir: Bazı spam filtreleri buna benzer iletileri siler.

Adresi Alıcı alanından başka bir alana (örneğin Bilgi alanına) taşımak için farenin sol tuşunu basılı tutarak istediğiniz adresi sürükleyin.

Gönderenin adresini seçin

Farklı gönderim adresleri kullanarak arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla yazışmaya devam edebilirsiniz. Bir durum için Yandex’teki ana e-posta adresinizi seçin, başka bir durum için e-posta aliaslarından birini, üçüncü bir durum için ise başka bir servisteki adresinizi (örneğin, Gmail veya Mail.Ru) seçin.

E-postaların hangi adresten gönderileceğini seç

Tüm e-posta iletileri için

E-posta iletilerinin hangi adresten gönderileceğini Gönderen hakkında bilgi bölümünde seçebilirsiniz. Bu adres tüm e-postalar için varsayılan olarak kullanılır. Ayrıca Yandex.Mail sayfalarının sağ üst köşesinde de görüntülenir.

Belirli e-posta iletisi için

E-posta oluşturma sayfasında gönderici adresi seçilebilir. Bu durumda seçilen adres sadece bu e-posta iletisi için kullanılır.

 1. Sağ üst köşedeki Kopya, Kimden ˅ butonuna tıklayın.
 2. Gönderen alanındaki isme tıklayın.

Metin biçimlendirin

Tasarım paneli araçlarını kullanarak metnin bir kısmını farklı yazı tipi ile işaretleyebilir, yazının rengini veya boyutunu değiştirebilir, işaretli veya numaralı liste oluşturabilir ve e-postaya görsel ekleme gibi işlemleri yapabilirsiniz.Düzenlemeyi iptal etmek istiyorsanız metnin bir kısmını seçin ve butonuna tıklayın.

Dosya ekleyin

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak dosyaları e-postaya ekleyebilirsiniz:

Bilgisayardan yükleme

 1. E-posta giriş alanının altında  → Bilgisayardan dosyalar öğesine tıklayın.
 2. Bilgisayarınızdan istediğiniz dosyaları seçin ve butonuna tıklayın.
Uyarı. Aynı anda birkaç dosya eklenemiyorsa Adobe Flash Player sürümünüzün güncel olup olmadığını kontrol edin. Ayrıntılı bilgi için Dosya ekleyemiyorum bölümüne bakın.

Dosyayı yanlışlıkla eklediyseniz dosya simgesinin sağ üst köşesinde butonuna tıklayın.

Birçok e-posta servisi, 10 MB'tan büyük ekleri kabul etmez. Böyle bir ekin kabul edileceğinden emin değilseniz, eki birkaç parçaya bölün (birkaç e-posta ile gönderin) veya gerekli dosyaları Yandex.Disk aracılığıyla e-postaya ekleyin.

Eklerin toplam boyutu 25 MB'ı aşıyorsa dosyalarınız otomatik olarak Yandex.Disk'inizdeki E-posta Ekleri klasörüne yüklenir. Ayrıntılı bilgi için Yandex.Disk Yardım bölümüne gidin.

Yandex.Disk'ten ekleme

 1. E-posta giriş alanının altında  → Disk Dosyaları öğesine tıklayın.
 2. İstediğiniz dosyayı veya klasörü seçip Ekle butonuna tıklayın.

E-postadaki alıcı, ekli dosyaları indirebileceği bağlantılar alacaktır. Yüklenen dosyalara yönlendiren bağlantılara sadece yazışmaya katılan kişiler erişebilecektir.

Not. Disk'e yüklenen dosyanın maksimum boyutu 10 GB'tır. E-postada bu tür ekli dosyaların sayısı sınırsızdır.

Disk'ten dosya ekleyememeniz kullanılabilir alanın bitmiş olabileceği anlamına gelir. Ayrıntılı bilgi için Yandex.Disk Yardım bölümüne gidin.

Ekli dosyalardan ekleme

Daha önce gönderdiğiniz veya aldığınız tüm dosyaları içeren listeden dosya ekleyebilirsiniz.

 1. E-posta giriş alanının altında  → Yandex.Mail'den Dosyalar öğesine tıklayın.
 2. Aradığınız eki içeren e-postanın bulunduğu klasörü seçin.
 3. Dosyayı seçip Ekle butonuna tıklayın.

E-postaya resim ekleyin

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak görseli e-postanın içine (ekli dosya olarak değil) ekleyebilirsiniz:

Panodan ekleme
 1. Görseli panoya kopyalayın; örneğin başka bir siteden görsel kullanmak istiyorsanız, üzerine sağ tıklayıp Görseli kopyala (Google Chrome'da Resmi Kopyala) seçeneğini seçin.
 2. E-posta oluşturma sayfasını açın, görseli eklemek istediğiniz yere sağ tıklayın ve açılan menüde Ekle'yi seçin.
Bilgisayardan taşıyarak ekleme
E-posta oluşturma sayfasına görseli taşıyın.
Not. Metin ekleme alanına taşınan görsel e-postanın içine yerleşir. Metin ekleme alanının altına taşınan görsel ise ekli dosya olarak e-postaya eklenir.

İmzayı seçin

Birkaç imzanız varsa e-posta oluştururken istediğiniz imzayı seçin veya otomatik imza seçimini ayarlayın.

 1. İmleci mevcut imzanın üzerine getirin.
 2. İmza bloğunun sağ üst köşesinde görüntülenecek olan butonuna tıklayın.
 3. İmzayı seçin.
Not. E-posta oluştururken imza seçemiyorsanız Ayarlar'ın Kişisel bilgiler, imza, resim bölümünde E-posta yazma sayfasında imza seçimine izin ver seçeneğinin etkin olup olmadığını kontrol edin.

Düzenlemenize bir ara verin

İleti yazarken tüm değişiklikler 10 saniyede bir taslak olarak kaydedilir. İstediğiniz zaman ileti oluşturmayı durdurup daha sonra devam edebilirsiniz. Düzenleme penceresini daraltmak için sağ üst köşedeki simgesine tıklayın. Pencereyi tekrar genişletmek için Yandex.Mail ekranının sağ alt köşesindeki ileti sekmesine tıklayın.

E-posta şablonu oluşturun

Sık sık aynı veya benzer içerikli iletiler gönderiyorsanız (davetiye veya özgeçmiş gibi), bunları şablon olarak kaydedebilirsiniz. Taslaklardan farklı olarak e-postalar gönderildikten sonra kaybolmazlar. Şablon bazında ortaklarınız veya arkadaşlarınız için e-postalar oluşturarak aynı şablonu defalarca kullanabilirsiniz.

Şablon oluşturmak için:

 1. E-posta yazın, konu belirtin. Gerekirse iletiye dosyalar ekleyin.
 2. Her şey hazır olunca Şablon → Şablon olarak kaydet öğelerine tıklayın:

Konu, ekli dosyalar ve e-posta metni içeren oluşturduğunuz tüm şablonlar Taslaklar → Şablonlar klasörüne alıcılar belirtilmeden kaydedilir.

E-posta gönderin

Göndermeden önce bildirimler gönderme veya gecikmeli gönderme olmak üzere ek seçenekler ayarlayabilirsiniz:

E-posta hazır olduğunda Gönder butonuna tıklayın.

E-posta gönderildikten sonra gönderimi iptal edemezsiniz.

Bildirimler

E-postanın alıcıya ulaştığına dair bildirimi almak istiyorsanız e-postayı göndermeden önce e-posta giriş alanının üstünde  → E-posta ulaştığında bildirim gönder'e tıklayın.

E-posta alıcıya ulaşınca ilgili bildirim e-posta kutunuza gelir.

Uyarı. Not: Bu bildirim e-postanın yalnızca alıcı kutusuna girdiğini (alıcının bunu okuduğunu değil!) gösterir.

Gecikmeli gönderim

E-postanın belirli tarihte ve saatte gönderilmesini istiyorsanız:

 1. E-posta yazma alanının altında butonuna tıklayın.
 2. E-postanın gönderilme zamanını belirtin: Önerilen seçeneklerden birini seçin veya gönderme tarih ile saatini manuel olarak belirleyin.
Not. İleti gönderme mevcut tarihten itibaren maksimum bir yıl ertelenebilir.