E-posta yaz

Alıcı seçin

Bir alıcı

Alıcı alanına alıcı adresini girin veya adresi rehberden seçin. Ad, soyad ya da mail adresinin ilk harflerini yazmaya başladığınızda, uyuşan kişilerin önerildiği liste görünecektir.

Kiril harflerinin olduğu bir klavye dizilimi kullanıyorsanız ve ad veya soyada göre arama yapacaksanız hem Kiril harfleriyle hem de Türkçe yazarak arama yapabilirsiniz. Örneğin “Çılgın Şapkacı” adlı kişiyi aramak için hem Latin “c” harfi hem de Türkçe “ç” harfi kullanılabilir. İpuçları listesinde yakın zamanda yazıştığınız kişiler ilk sıralarda gösterilir.

Birkaç alıcı

E-postayı aynı anda birkaç alıcıya gönderebilirsiniz. Bunun için Kime alanına virgül ve boşluk kullanarak birkaç adres girin, örneğin cheshire.katze@yandex.com.tr, just.mad.hatter@yandex.com.tr, just.white.rabbit@yandex.com.tr.

Not. Bir e-posta web arayüzünden maksimum 50, e-posta programından ise maksimum 35 adrese gönderilebilir. Ayrıntılı bilgiyi E-postaların toplu gönderimi bölümünde bulabilirsiniz.

E-postanızın ana alıcısı olup diğerlerine e-postayı bilgi edinmeleri amacıyla gönderiyorsanız ana adresi Alıcı alanına, diğer adresleri ise Bilgi alanına girin. Kopya alanını görüntülemek için sağ üst köşede Kopya, Kimden ˅ bağlantısına tıklayın.

Kime alanında ve Kopya alanında belirtilen tüm adresler iletinin alıcılarına görünecektir. Bazı alıcıların adreslerden bazılarını görmelerini istemiyorsanız göstermek istemediğiniz adresleri Gizli kopya alanına girin.

Uyarı. Gizli kopyada belirtilen alıcı iletiyi almayabilir: Bazı spam filtreleri buna benzer iletileri siler.

Adresi Alıcı alanından başka bir alana (örneğin Bilgi alanına) taşımak için farenin sol tuşunu basılı tutarak istediğiniz adresi sürükleyin.

Gönderenin adresini seçin

Yandex'teki ana e-posta adresiniz, kullandığınız eş e-posta adreslerinden biri veya başka bir e-posta servisindeki adresiniz (örneğin, Gmail, Mail.Ru vb.) gibi farklı gönderen adreslerinden iletiler göndererek yazışabilirsiniz.

E-postaların hangi adresten gönderileceğini seç

Tüm e-postalar için

Ayarlardaki Kişisel veriler bölümüne gidip iletilerin gönderileceği gönderen adresini seçebilirsiniz. Bu adres tüm e-postalar için varsayılan olarak kullanılır. Ayrıca bu adres, kullanıcı adı ve profil resmine tıklandığında Yandex Mail sayfalarının sağ üst köşesinde de görüntülenir.

Belirli e-posta iletisi için

E-posta oluşturma sayfasında gönderici adresi seçilebilir. Bu durumda seçilen adres sadece bu e-posta iletisi için kullanılır.

 1. Sağ üst köşedeki Kopya, Gönderen ˅ butonuna tıklayın.
 2. Gönderen alanındaki isme tıklayın.

Metin biçimlendirin

Tasarım paneli araçlarını kullanarak metnin bir kısmını farklı yazı tipi ile işaretlemek, yazı rengini veya boyutunu değiştirmek, işaretli veya numaralı liste oluşturmak, e-postaya görsel veya bağlantı eklemek gibi işlemleri yapabilirsiniz.Düzenlemeyi iptal etmek istiyorsanız metnin bir kısmını seçin ve butonuna tıklayın.

Dosya ekleyin

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak dosyaları e-postaya ekleyebilirsiniz:

Bilgisayardan yükleme

 1. E-posta metni alanının altında simgesine tıklayın.
 2. Bilgisayarınızdan istediğiniz dosyaları seçin ve butonuna tıklayın.
Uyarı. Aynı anda birden fazla dosya ekleyemiyorsanız, sayfayı Ctrl + F5 tuş kombinasyonunu kullanarak yenileyin ve tekrar eklemeyi deneyin. Ayrıntılı bilgi için Dosya ekleyemiyorum bölümüne bakın.

Dosyayı yanlışlıkla eklediyseniz dosya simgesinin sağ üst köşesinde butonuna tıklayın.

Birçok e-posta servisi, 10 MB'tan büyük ekleri kabul etmez. Böyle bir ekin kabul edileceğinden emin değilseniz, eki birkaç parçaya bölün (birkaç e-posta ile gönderin) veya gerekli dosyaları Yandex Disk aracılığıyla e-postaya ekleyin.

Eklerin toplam boyutu 25 MB'ı aşıyorsa dosyalarınız otomatik olarak Yandex Disk'inizdeki E-posta Ekleri klasörüne yüklenir. Ayrıntılı bilgi için Yandex Disk Yardım bölümüne gidin.

Bir ek için en büyük dosya boyutu 1 GB'tır. E-postalarınıza daha büyük dosyalar ekleyebilmeniz için Yandex 360 Premium aboneliğiniz olması gerekir.

Yandex Disk'ten dosya ekleme

 1. E-posta metni alanının altında simgesine tıklayın.
 2. İstediğiniz dosyayı veya klasörü seçip Ekle butonuna tıklayın.

E-postadaki alıcı, ekli dosyaları indirebileceği bağlantılar alacaktır. Yüklenen dosyalara yönlendiren bağlantılara sadece yazışmaya katılan kişiler erişebilecektir.

Not. Yandex Disk'ten indirilebilecek maksimum dosya boyutu 10 GB'tir. E-postada bu tür ekli dosyaların sayısı sınırsızdır.

Disk'ten dosya ekleyememeniz kullanılabilir alanın bitmiş olabileceği anlamına gelir. Ayrıntılı bilgi için Yandex Disk Yardım bölümüne gidin.

Ekli dosyalardan ekleme

Daha önce gönderdiğiniz veya aldığınız tüm dosyaları içeren listeden dosya ekleyebilirsiniz.

 1. E-posta metni alanının altında simgesine tıklayın.
 2. Aradığınız eki içeren e-postanın bulunduğu klasörü seçin. Görüntülenen klasör adları İngilizcedir.
 3. Dosyayı seçip Ekle butonuna tıklayın.

E-postaya resim ekleyin

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak görseli e-postanın içine (ekli dosya olarak değil) ekleyebilirsiniz:

Panodan ekleme
 1. Görseli panoya kopyalayın. Örneğin, başka bir siteden görsel kullanmak istiyorsanız, üzerine sağ tıklayıp Görseli kopyala (Google Chrome'da Resmi kopyala) seçeneğini kullanın.
 2. E-posta oluşturma sayfasını açın, görseli eklemek istediğiniz yere farenin sağ tuşu ile tıklayın ve açılan menüde Ekle seçin.
Bilgisayardan taşıyarak ekleme
E-posta oluşturma sayfasına görseli taşıyın.
Not. Metin ekleme alanına taşınan görsel e-postanın içine yerleşir. Metin ekleme alanının altına taşınan görsel ise ekli dosya olarak e-postaya eklenir.
Tasarım panelinden ekleme
 1. Metin girişi alanının üstündeki tasarım panelinde  → Bilgisayardan öğelerine tıklayın.
 2. Görseli seçip butonuna tıklayın.
 3. Gerekirse, görselin boyutunu ayarlayın. Bunu yapmak için görseli seçip köşelerden birini çekin.

Etiket ekleyin.

İletiyi önemli olarak işaretlemek veya iletiye başka bir etiket eklemek için bilgi giriş alanının üstünde şunlara tıklayın:  → Etiket ekle → Önemli (veya başka bir etiket).

Önemli olarak işaretlediğiniz e-posta, gönderilen e-posta listesinde kırmızı renkle vurgulanır veya ona bir etiket eklediyseniz bu etiketle işaretlenir. Alıcı ise bu sizin eklediğiniz etiketleri görmeyez.

İmzayı seçin

İmzayı her defasında manuel olarak yazmamak ve e-postaların gönderimini kolaylaştırmak için hazır imzalar oluşturun.

Birkaç imzanız varsa e-posta oluştururken istediğiniz imzayı seçin veya otomatik imza seçimini ayarlayın.

 1. İmleci mevcut imzanın üzerine getirin.
 2. İmza bloğunun sağ üst köşesinde görüntülenecek olan butonuna tıklayın.
 3. İmzayı seçin.

Düzenlemenize bir ara verin

İleti yazarken tüm değişiklikler 10 saniyede bir taslak olarak kaydedilir. İstediğiniz zaman ileti oluşturmayı durdurup daha sonra devam edebilirsiniz. Düzenleme penceresini daraltmak için sağ üst köşedeki simgesine tıklayın. Pencereyi tekrar genişletmek için Yandex Mail ekranının sağ alt köşesindeki ileti sekmesine tıklayın.

E-posta şablonu oluşturun

Sık sık aynı veya benzer içerikli iletiler gönderiyorsanız (davetiye veya özgeçmiş gibi), bunları şablon olarak kaydedebilirsiniz. Taslaklardan farklı olarak e-postalar gönderildikten sonra kaybolmazlar. Şablon bazında ortaklarınız veya arkadaşlarınız için e-postalar oluşturarak aynı şablonu defalarca kullanabilirsiniz.

Şablon oluşturmak için:

 1. E-posta yazın, konu belirtin. Gerekirse iletiye dosyalar ekleyin.
 2. Her şey hazır olunca  → Şablon olarak kaydet öğelerine tıklayın:

Konu, ekli dosyalar ve e-posta metni içeren oluşturduğunuz tüm şablonlar Taslaklar → Şablonlar klasörüne alıcılar belirtilmeden kaydedilir.

E-posta gönderin

Göndermeden önce bildirimler gönderme veya gecikmeli gönderme olmak üzere ek seçenekler ayarlayabilirsiniz:

E-posta hazır olduğunda Gönder butonuna tıklayın.

Gerekli seçenek etkinse gönderdiğiniz e-postanın gönderilmesini birkaç saniye boyunca daha iptal edebilirsiniz.

Bildirimler

E-postanın alıcıya ulaştığına dair bildirim almak istiyorsanız, göndermeden önce e-posta giriş alanı altında  → E-posta ulaştığında bildirim gönder öğesine tıklayın.

E-posta alıcıya ulaşınca ilgili bildirim e-posta kutunuza gelir.

Uyarı. Not: Bu bildirim e-postanın alıcıya ulaştığını (alıcının bunu okuduğunu değil) gösterir.

Gecikmeli gönderim

E-postanın belirli tarihte ve saatte gönderilmesini istiyorsanız:

 1. E-posta yazma alanının altında butonuna tıklayın.
 2. E-postanın gönderilme zamanını belirtin: Önerilen seçeneklerden birini seçin veya gönderme tarih ile saatini manuel olarak belirleyin.
Not. İleti gönderme mevcut tarihten itibaren maksimum bir yıl ertelenebilir.

E-posta gönderiminin iptali

Yanlışlıkla gönderdiğiniz e-postanın gönderimini e-postanın gönderilmesini izleyen birkaç saniye içinde hemen iptal edebilirsiniz. Seçeneği etkinleştirmek için:

 1. Sağ üst köşede  → Tüm ayarlar'a tıklayın.
 2. Arayüz öğesini seçin.
 3. E-posta düzenleme ve gönderme → E-posta gönderim iptali bölümünde, 5, 10, 20 veya 30 saniye olmak üzere, istenen zaman aralığını belirleyin.

E-posta gönderme iptalini devre dışı bırakmak için Devre dışı değerini kullanın.