Yapılacak İşler

Yapılacak işler servisinin yardımıyla görevlerinizi ve görüşmelerinizi doğrudan Yandex.Mail sayfasında planlayabilirsiniz. Servisi kullanmaya başlamak için Ayarlar → Yapılacak işler menüsünü açın ve E-posta sayfalarında yapılacak işleri göster özelliğini açıp değişiklikleri kaydedin.

Yapılacak işler listesini sayfanın sağ alt köşesinde görebilirsiniz. İşler listesini gizlemek için simgesine, açmak için ise işler listesini alanına tıklayın.

  1. Liste Oluşturma ve Düzenleme
  2. Yapılacak İş Oluştur
  3. Yapılacakları Düzenleme
  4. Yapılacaklar Listesini E-postayla Gönderme

Liste Oluşturma ve Düzenleme

Görevler hizmetinde varsayılan olarak şu adlarda listeler oluşturulmuştur: Unutma, Bugün ve Bu hafta içinde. Yeni liste oluşturmak için adını metin boşluğuna girin ve Liste oluştur butonuna tıklayın.

Listeyi düzenlemek için üzerine fare imlecini getirip butonuna tıklayın. Düzenleme modunda listenin adını değiştirebilir veya listeyi silebilirsiniz. Varsayılan olarak oluşturulan görevler listeleri düzenlenemez ve silinemez.

Bugün ve Bu hafta içinde listeleri diğer listelerde oluşturulan görevlerden otomatik olarak oluşturulur. Görevler buralara da elle eklenebilir, ancak tarih ve saat seçimi yapılamaz. Görevler tamamlandıktan sonra, Tamamlanmış görevler listesine taşınır.

Yapılacak İş Oluştur

İşi oluşturmak için maddeyi eklemek istediğiniz listeye geçin, maddenin adını metin alanına girin ve Yeni madde ekle butonuna tıklayın.

Eğer görevi belirli bir tarih ve saate kaydetmek istiyorsanız, panelin sağ alt köşesinde bulunan tarih linkine tıklayın. Yapılacakları düzenle penceresinde yapılacak işin veya görüşmenin hatırlatılması gerektiği tarih ve saat belirtin.

Mevcut tarihe planlanmış olan görevler turuncu renkle işaretlenir, geçenler ise kırmızı.

Yapılacakları Düzenleme

Yapılacak işi düzenlemek için işin adına veya sağdaki bağlantısına tıklayın. Yapılacakları düzenle penceresinde yapılacak işin adını, hatırlatma tarihini ve saatini değiştirebilirsiniz.

İşi tamamladıysanız listede yapılacak işin solundaki kare simgesine tıklayarak işi işaretleyin. Tamamlanmış iş listeden silinecektir. Tamamlanmış işin ilk durumunu geri getirmek için Tamamlananlar listesinde adının yanındaki onay işaretini kaldırın.

Yapılacaklar Listesini E-postayla Gönderme

Yapılacaklar listesini arkadaşlarınıza veya birlikte çalıştığınız kişilere e-postayla gönderebilirsiniz. Bunu için liste adının yanında yer alan simgesine tıklayın.

Yapılacaklar listesini e-postayla gönder penceresinde alıcı e-posta adresini girin.

Listeyi aynı anda birkaç alıcıya gönderebilirsiniz. Bunun için birkaç adres girin ve onları virgül ve boşluk ile ayırın; örneğin: “cheshire.katze@yandex.com.tr, just.mad.hatter@yandex.com.tr, just.white.rabbit@yandex.com.tr”. Alıcı yapılacaklar listesini, birçok takvim uygulamasının okuyabildiği ICS formatında bir ek içeren html e-postası şeklinde görecektir.