Kişiler

Mail'de kişileri yönetmek için rehber kullanılır. Rehberi açmak için Mail'in üst menüsünde yer alan Rehber butonuna tıklayın.

 1. Adres defteri
  1. Kişi ekle
  2. Kişiyi değiştir
  3. Kişiyi sil
  4. Kişi Grupları
  5. Kişileri İçeri ve Dışarı Aktarma
  6. Kişileri mobil cihazla eşitleme
  7. Rehber kayıtlarını kurtarma
 2. Kişi Arama
 3. Kişi Kartı
 4. Kişinin sosyal profilleri

Adres defteri

Kişi ekle

Rehber, daha önce e-postalarınızı gönderdiğiniz adreslerden otomatik olarak oluşturulur. Otomatik kişi ekleme özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız Kişiler menüsünü açın ve Otomatik olarak ekle seçeneğini devre dışı bırakıp değişiklikleri kaydedin.

Ayrıca aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak adresi manuel olarak ekleyebilirsiniz:

 • Rehber arayüzünde. Kişi ekle butonuna tıklayın, düzenleme penceresinde alanları doldurun ve değişiklikleri kaydedin.
 • E-posta oluşturma sayfasında. Adrese tıklayıp açılan menüde Rehbere ekle öğesini seçin.
 • E-posta okuma sayfasında kişi kartında. E-postayı açarak gönderen adresine tıklayın. Açılan pencerede Rehber butonuna tıklayın.

E-postanızın alıcısı size yanıt verdiğinde rehberinizde adı belirtilmediyse rehberinize e-posta kutusunun ayarlarında belirttiği ad eklenecektir.

Kişiyi değiştir

Kişi bilgilerini (ad, e-posta adresi, telefon, doğum tarihi) değiştirmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

 • Rehber arayüzünde. Listeden kişi seçin, Değiştir üzerine tıklayın, kişi hakkında yeni bilgiyi girin ve değişiklikleri kaydedin.
 • E-posta okuma sayfasında kişi kartında. E-postayı açarak gönderen adresine tıklayın. Açılan pencerede Değiştir butonuna tıklayın, kişi hakkında yeni bilgiyi girin ve değişiklikleri kaydedin.

Kişiyi sil

Adres defterinden kişi silmek için, kişiyi seçin ve kişiler listesinin üstündeki üst menüden Sil tuşuna basın.

Kişi Grupları

Kişi grubuna e-posta yaz

Adresleri yazmadan aynı anda birkaç kişiye e-posta göndermek için kişileri gruplayabilirsiniz; Alıcı alanında grup adını girmeniz yeterli olacaktır.

Gruba Kişi Ekleme

 1. Eklemek istediğiniz kişileri seçin.
 2. Gruba ekle butonuna tıklayın.
 3. Listeden istediğiniz grubu seçin veya yeni bir grup oluşturun.
Not. Kişileri aynı anda birkaç gruba ekleyebilirsiniz.

Gruptan Kişi Silme

 1. Sayfanın sol kısmında bulunan listeden istediğiniz grubu seçin.
 2. Gruptan silmek istediğiniz kişileri seçin.
 3. Gruptan çıkar butonuna tıklayın.
Uyarı. Gruptan çıkarıldığında kişi rehberde kayıtlı kalır. Kişiyi rehberden silmek için Kişiyi sil butonuna tıklayın.

Grup Düzenleme

Her grubu silebilir veya grubun adını değiştirebilirsiniz. Ayarlara geçmek için, simgeyi, soldaki gruplar listesindeki grubun adı üzerine getirin. Açılan ayarla bağlantısına tıklayın. Kişi grubu ayarları  → Kişiler menüsünden de yapılabilir.

Kişileri İçeri ve Dışarı Aktarma

Farklı e-posta servislerinin ve e-posta programlarının rehberleri arasında kişileri içeri ve dışarı aktarmak için CSV formatlı dosyalar kullanılır.

Yandex.Mail'in rehberinden kişileri dışarı aktarmak için Rehber bölümünün üst menüsünde Daha butonuna tıklayıp Rehberi dışarı aktar öğesini seçin. Açılan pencerede e-posta programının adını ve arayüz dilini seçip Kaydet butonuna tıklayın.

Rehberinizdeki tüm kişiler CSV dosyası olarak bilgisayarınıza kaydedilecektir.

Kişileri Yandex.Mail'in rehberine içeri aktarmak için Rehber bölümünün üst menüsünde Daha butonuna tıklayın ve Rehbere dosya ile kişi ekle öğesini seçin. Kullanmak istediğiniz CSV dosyasını açın ve Kaydet butonuna tıklayın.

Farklı e-posta programlarından kişileri dışarı aktarma

Microsoft Outlook 2010 ve üzeri
 1. Dosya → Açık → Al menüsünü açın.
 2. Dosyaya aktar öğesini seçip İleri butonuna tıklayın.
 3. Virgülle ayrılmış değerler (Windows) öğesini seçip İleri butonuna tıklayın.
 4. Dışarı aktarmak için Rehber klasörünü seçin ve İleri butonuna tıklayın.
 5. Dosya adını belirleyin ve kaydedileceği yeri seçin. İleri butonuna tıklayın.
 6. Bitti butonuna tıklayın. Kaydettiğiniz dosyayı Yandex.Mail'in veya başka bir e-posta programının rehberine aktarabilirsiniz.
Mozilla Thunderbird
 1. Adres defteri butonuna tıklayın.
 2. Adres defterinin penceresinde Araçlar → Dışa Aktar menüsünü açın.
 3. Dosyanın adını belirleyip türünü Virgülle Ayrılmış olarak seçin ve kaydedilmesi için yol seçin.
 4. Kaydet butonuna tıklayın. Kaydettiğiniz dosyayı Yandex.Mail'in veya başka bir e-posta programının rehberine aktarabilirsiniz.
The Bat!
 1. Araçlar → Adres Defteri menüsünü açın.
 2. Adres defterinin penceresinde Dosya → Dışa aktar → Virgülle ayrılmış (metin) menüsünü açın.
 3. Dosyanın adını belirleyip türünü Metin (virgülle ayrılmış) olarak seçin ve kaydedilmesi için yol seçin.
 4. Ad ve soyad ve E-mail alanlarında Evet değerini seçin ve Tamam butonuna tıklayın. Kaydettiğiniz dosyayı Yandex.Mail'in veya başka bir e-posta programının rehberine aktarabilirsiniz.

Kişileri mobil cihazla eşitleme

Kişileri, akıllı telefonunuzdaki rehber ile eşitleyebilirsiniz. Telefon rehberiniz, internet bağlantısı kurulduğunda Yandex.Mail'de Telefon rehberi grubunda gösterilir (grup, ilk eşitlemeden sonra otomatik olarak oluşturulur). Yandex.Mail'deki Kişiler'i mobil cihazınızda görebilmek için onları bu gruba ekleyin.

Uyarı. Mobil cihazın Rehber'inde sadece oluşturulma aşamasında CardDAV'a kaydedilen kişiler eşitlenebilir. Telefon hafızasına veya başka bir şekilde kaydedilen kişiler Yandex.Mail ile eşitlenmez.

Kişiler, CardDAV protokolüne göre eşitlenir. CardDAV, rehberleri mobil cihazlarıyla eşitlemesini sağlayan bir internet protokolüdür. Akıllı telefonun standart özellikleriyle veya harici uygulamalarla CardDAV'ı ayarlayabilirsiniz.

Mobil cihazınızın platformunu seçin:

Rehber kayıtlarını kurtarma

Gerekli rehber kayıtları yanlışlıkla silerseniz şu adımları takip edin:

 1. Rehber bölümünün üst menüsündeki Kurtar butonuna tıklayın.
 2. Açılan listeden gerekli yedek kopyayı seçin. Yedek kopyanın özelliklerinde kurulum tarihini ve o an itibarıyla rehberde bulunan kayıtların sayısını görebilirsiniz.
 3. Kayıtları kurtar butonuna tıklayın.

Kişi Arama

Adres defterinde kişiyi hızlı bulmak için dahili arama özelliğini kullanın. Bu özellik, ad ve soyad için transliterasyonu desteklemektedir. Örneğin, “Безумный Шляпник” kişisini aramak için hem latin alfabesindeki “b” hem de Kiril alfabesindeki “б” kullanılır.

E-posta oluştururken Alıcı alanında adın, soyadın veya e-posta adresinin ilk harflerini girerseniz ipuçları şeklinde görüntülenen uygun kişiler listesini göreceksiniz. İlk önce yakın zamanda yazıştığınız kişiler alıcı olarak önerilecektir.

Kişi Kartı

Kişi hakkında ayrıntılı bilgiye bakmak için e-posta okuma sayfasında gönderenin ismi üzerine tıklayın.

Kendiniz telefon, doğum tarihi ya da yorum ekleyebilirsiniz; bunun için kişi kartındaki Düzenle butonuna basın.

Kişi kartından, bu gönderciden gelen tüm e-postalara erişebilir, tüm benzer e-postalar için filtre oluşturabilir veya adresi Kara Liste'ye ekleyebilirsiniz.

Kişinin sosyal profilleri

Yazıştığınız kişi sosyal ağlarda profillere sahipse kişi kartında İnternette bul butonuna tıklayarak profillerini kişi kartında görüntüleyebilirsiniz.

Mail profilleri aramak için Facebook, “Moy Krug”, “Odnoklassniki”, “Moy Mir” sosyal servislerinde ve e-posta adresine göre kullanıcı profilleri arama özelliğini destekleyen ve açık kaynak olan diğer sitelerdeki bilgileri kullanır.