Kişi Yönetme

Adres defteri: Kişiler

Kişi ekle

Rehber, daha önce e-postalarınızı gönderdiğiniz adreslerden otomatik olarak oluşturulur. Kişi adreslerinin rehbere otomatik eklenmesini devre dışı bırakmak istiyorsanız Ayarlar  → Kişiler menüsünü açın ve Otomatik olarak ekle seçeneğini devre dışı bırakıp değişiklikleri kaydedin.

Kişiler grubu, daha önce yazdığınız adreslerden otomatik olarak oluşturulur. Kişi adreslerinin rehbere otomatik eklenmesini devre dışı bırakmak istiyorsanız Ayarlar  → Kişiler menüsünü açın ve Otomatik olarak ekle seçeneğini devre dışı bırakıp değişiklikleri kaydedin.

Ayrıca aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak adresi manuel olarak ekleyebilirsiniz:

 • Rehber arayüzünde. Kişi ekle butonuna tıklayın, düzenleme penceresinde alanları doldurun ve değişiklikleri kaydedin.
 • E-posta oluşturma sayfasında. Adrese tıklayın ve açılan menüde Rehbere ekle öğesini seçin.
 • E-posta okuma sayfasında kişi kartında. E-posta açın ve göndericinin adresine tıklayın. Açılan pencerede Rehbere butonuna tıklayın.

E-postanızın alıcısı size yanıt verdiğinde rehberinizde adı belirtilmediyse rehberinize e-posta kutusunun ayarlarında belirttiği ad eklenecektir.

Kişi düzenleme

Kişi hakkındaki bilgiyi (Ad, e-posta, telefon, doğum tarihi ya da bunlardan birini) değiştirme. :

 • Rehber arayüzünde. Listeden kişiyi seçin, Düzenle butonuna tıklayın, kişi hakkındaki yeni bilgiyi girin ve değişiklikleri kaydedin.
 • E-posta okuma sayfasında kişi kartında. E-posta açın ve göndericinin adresine tıklayın. Açılan pencerede Düzenle, butonuna tıklayın, kişi hakkındaki yeni bilgiyi girin ve değişiklikleri kaydedin.

Kişiyi silme

Adres defterinden kişi silmek için, kişiyi seçin ve kişiler listesinin üstündeki üst menüden Sil tuşuna basın.

Kişi Grupları

Kişi gruplarına e-posta yazma

Adresleri yazmadan aynı anda birkaç kişiye e-posta göndermek için kişileri gruplayabilirsiniz; Alıcı alanında grup adını girmeniz yeterli olacaktır.

Gruba Kişi Ekleme

 1. Eklemek istediğiniz kişileri seçin.
 2. Gruba ekle butonuna tıklayın.
 3. Listeden istediğiniz grubu seçin veya yeni bir grup oluşturun.
Not. Kişileri aynı anda birkaç gruba ekleyebilirsiniz.

Gruptan Kişi Silme

 1. Sayfanın sol kısmında bulunan listeden istediğiniz grubu seçin.
 2. Gruptan silmek istediğiniz kişileri seçin.
 3. Gruptan çıkar butonuna tıklayın.
Uyarı. Gruptan çıkarıldığında kişi rehberde kayıtlı kalır. Kişiyi rehberden silmek için Kişiyi sil butonuna tıklayın.

Grup Düzenleme

Her grubu silebilir veya grubun adını değiştirebilirsiniz. Ayarlara geçmek için, simgeyi, soldaki gruplar listesindeki grubun adı üzerine getirin. Ayarla linkine tıklayın. Kişi grupları Ayarlar  → Kişiler bölümünde ayarlanabilir.

Kişileri İçeri ve Dışarı Aktarma

Farklı e-posta servislerinin ve e-posta programlarının rehberleri arasında kişileri içeri ve dışarı aktarmak için CSV fromatlı dosyalar kullanılır.

Yandex.Mail'in rehberinden kişileri dışarı aktarmak için Rehber bölümünün üst menüsünde Daha butonuna tıklayıp Rehberi dışarı aktar öğesini seçin. Açılan pencerede e-posta programının adını ve arayüz dilini seçip Kaydet butonuna tıklayın.

Rehberinizdeki tüm kişiler CSV dosyası olarak bilgisayarınıza kaydedilecektir.

Kişileri Yandex.Mail'in rehberine içeri aktarmak için Rehber bölümünün üst menüsünde Daha butonuna tıklayın ve Rehbere dosya ile kişi ekle öğesini seçin. Kullanmak istediğiniz CSV dosyasını açın ve Kaydet butonuna tıklayın.

Farklı e-posta programlarından kişileri dışarı aktarma

Microsoft Outlook 2010 ve üzeri
 1. Dosya → Açık → Al menüsünü açın.
 2. Dosyaya ver öğesini seçip İleri butonuna tıklayın.
 3. Virgülle ayrılmış değerler (Windows) öğesini seçip İleri butonuna tıklayın.
 4. Dışarı aktarmak için Rehber klasörünü seçin ve İleri butonuna tıklayın.
 5. Dosya adını belirleyin ve kaydedilmesi için yol seçin. İleri butonuna tıklayın.
 6. Bitti butonuna tıklayın. Kaydettiğiniz dosyayı Yandex.Mail'in veya başka bir e-posta programının rehberine aktarabilirsiniz.
Mozilla Thunderbird
 1. Adres defteri butonuna tıklayın.
 2. Adres defterinin penceresinde Araçlar → Dışarı Aktar menüsünü açın.
 3. Dosyanın adını belirleyip türünü Virgülle Ayrılmış olarak seçin ve kaydedilmesi için yol seçin.
 4. Kaydet butonuna tıklayın. Kaydettiğiniz dosyayı Yandex.Mail'in veya başka bir e-posta programının rehberine aktarabilirsiniz.
The Bat!
 1. Araçlar → Adres Defteri menüsünü açın.
 2. Adres defterinin penceresinde Dosya → Dışa aktar → Virgülle ayrılmış (metin) menüsünü açın.
 3. Dosyanın adını belirleyip türünü Metin (virgülle ayrılmış) olarak seçin ve kaydedilmesi için yol seçin.
 4. Ad ve soyad ve E-mail alanlarında Evet değerini seçin ve Tamam butonuna tıklayın. Kaydettiğiniz dosyayı Yandex.Mail'in veya başka bir e-posta programının rehberine aktarabilirsiniz.

Kişileri mobil cihazla eşitleme

Kişileri, akıllı telefonunuzdaki rehber ile eşitleyebilirsiniz. Telefon rehberiniz, internet bağlantısı kurulduğunda Yandex.Mail'de Telefon rehberi grubunda gösterilir (grup, ilk eşitlemeden sonra otomatik olarak oluşturulur). Yandex.Mail'deki Kişiler'i mobil cihazınızda görebilmek için onları bu gruba ekleyin.

Uyarı. Mobil cihazın Rehber'inde sadece oluşturulma aşamasında CardDAV'a kaydedilen kişiler eşitlenebilir. Telefon hafızasına veya başka bir şekilde kaydedilen kişiler Yandex.Mail ile eşitlenmez.

Kişiler, CardDAV protokolüne göre eşitlenir. CardDAV, rehberleri mobil cihazlarıyla eşitlemesini sağlayan bir internet protokolüdür. Akıllı telefonun standart özellikleriyle veya harici uygulamalarla CardDAV'ı ayarlayabilirsiniz.

Mobil cihazınızın platformunu seçin:

Rehber kayıtlarını kurtarma

Gerekli rehber kayıtları yanlışlıkla silmeniz durumunda bunları kurtarmak için şu adımlar yapın:

 1. Rehber bölümünün üst menüsündeki Kurtar butonunu tıklayın
 2. Açılan listeden gerekli yedek kopyayı seçin. Yedek kopyanın özelliklerinde kurulum tarihini ve o an itibarıyla rehberde bulunan kayıtların sayısını bulursunuz.
 3. Kayıtları kurtar butonuna tıklayın.

Ortak Kişiler

Ortak kişiler grubunda kurumunuzun tüm çalışanlarının adresleri otomatik olarak toplanmıştır. Bu gruba kişi eklemeniz veya silmeniz mümkün değildir.

Kişi Arama

Adres defterinde kişiyi hızlı bulmak için dahili arama özelliğini kullanın. Bu özellik, ad ve soyad için transliterasyonu desteklemektedir. Örneğin, “Безумный Шляпник” kişisini aramak için hem latin alfabesindeki “b” hem de kiril alfabesindeki “б” kullanılır.

E-posta oluştururken Alıcı alanında adın, soyadın veya e-posta adresinin ilk harflerini girerseniz ipuçları şeklinde görüntülenen uygun kişiler listesini göreceksiniz. İlk önce yakın zamanda yazıştığınız kişiler alıcı olarak önerilecektir.

Kişi Kartı

Kişi hakkında ayrıntılı bilgiye bakmak için e-posta okuma sayfasında gönderenin ismi üzerine tıklayın.

Kendiniz telefon, doğum tarihi ya da yorum ekleyebilirsiniz; bunun için kişi kartındaki Değiştir tuşuna basın.

Kişi kartından, bu gönderciden gelen tüm e-postalara erişebilir, tüm benzer e-postalar için filtre oluşturabilir veya adresi Kara Liste'ye ekleyebilirsiniz.

Kişinin sosyal profilleri

Yazıştığınız kişi sosyal ağlarda profillere sahipse kişi kartında İnternette bul butonuna tıklayarak profillerini kişi kartında görüntüleyebilirsiniz.

Profil aramak için Facebook, “Moy Krug”, “Odnoklassniki”, “Moy Mir” sosyal ağlarının yanı sıra e-posta adresine göre kullanıcı profili aramayı destekleyen açık kaynaklı sitelerdeki bilgiler kullanılır.