Kişiler

Kişi ekle

Rehber, daha önce e-postalarınızı gönderdiğiniz adreslerden otomatik oluşur. Otomatik kişi ekleme özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız Kişiler menüsünü açın ve Otomatik olarak ekle seçeneğini devre dışı bırakıp değişiklikleri kaydedin.

Ayrıca aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak adresi manuel olarak ekleyebilirsiniz:

 • Kişiler listesi arayüzünde. Kişi ekle butonuna tıklayın, düzenleme penceresinde alanları doldurun ve değişiklikleri kaydedin.
 • E-posta okuma sayfasında kişi kartında. E-postayı açarak gönderen adresine tıklayın. Açılan pencerede Rehbere Ekle butonuna tıklayın.

E-postanızın alıcısı size yanıt verdiğinde rehberinizde adı belirtilmediyse rehberinize e-posta kutusunun ayarlarında belirttiği ad eklenecektir.

Kişiyi değiştir

Kişi bilgilerini (ad, e-posta adresi, telefon, doğum tarihi) değiştirmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

 • Kişiler listesi arayüzünde. Listeden kişi seçin, Değiştir üzerine tıklayın, kişi hakkında yeni bilgiyi girin ve değişiklikleri kaydedin.
 • E-posta okuma sayfasında kişi kartında. E-postayı açarak gönderen adresine tıklayın. Açılan pencerede Değiştir butonuna tıklayın, kişi hakkında yeni bilgiyi girin ve değişiklikleri kaydedin.

Kişiyi sil

Kişiler listesinden birini silmek için listede istediğiniz kişinin görseline tıklayın ve üst menüden Sil'i seçin.

Kişi Grupları

Kişi grubuna e-posta yaz

Adresleri yazmadan aynı anda birkaç kişiye e-posta göndermek için kişileri gruplayabilirsiniz; Alıcı alanında grup adını girmeniz yeterli olacaktır.

Gruba Kişi Ekleme

 1. Eklemek istediğiniz kişileri seçin.
 2. Gruba ekle butonuna tıklayın.
 3. Listeden istediğiniz grubu seçin veya yeni bir grup oluşturun.
Not. Kişileri aynı anda birkaç gruba ekleyebilirsiniz.

Gruptan Kişi Silme

 1. Sayfanın sol kısmında bulunan listeden istediğiniz grubu seçin.
 2. Gruptan silmek istediğiniz kişileri seçin.
 3. Gruptan çıkar butonuna tıklayın.
Uyarı. Gruptan çıkarıldığında kişi rehberde kayıtlı kalır. Kişiyi rehberden silmek için Kişiyi sil butonuna tıklayın.

Grup Düzenleme

Her grubu silebilir veya grubun adını değiştirebilirsiniz. Ayarlara geçmek için, simgeyi, soldaki gruplar listesindeki grubun adı üzerine getirin. Açılan ayarla bağlantısına tıklayın.

Kişi grubu ayarları ayrıca Daha fazla → Kişiler menüsünden de yapılabilir.

Kişileri İçeri ve Dışarı Aktarma

Yandex Mail ile diğer e-posta servis ve programlarının adres defterleri arasında kişileri aktarmak için vCard formatındaki dosyalar kullanılır.

Yandex Mail adres rehberinden kişileri dışarı aktarmak için Kişiler bölümünün üst menüsünde Daha fazla butonuna tıklayıp Rehberi dışa aktar'ı seçin. Açılan pencerede Kaydet butonuna tıklayın. Rehberinizdeki tüm "kişisel" girdiler vCard dosyası olarak bilgisayarınıza kaydedilir.

Kişileri Yandex Mail adres rehberine içeri aktarmak için Kişiler bölümünün üst menüsünde Daha fazla butonuna tıklayın ve Rehbere dosya ile kişiler yükle'yi seçin. Kullanmak istediğiniz vCard dosyasını açın ve Kaydet butonuna tıklayın.

Farklı e-posta programlarından kişileri dışarı aktarma

Mozilla Thunderbird
 1. Adres defteri butonuna tıklayın.
 2. Adres defterinin penceresinde Araçlar → Dışarı Aktar menüsünü açın.
 3. Dosya adını ve dosya türü olarak vCard belirleyin ve kaydedileceği yeri seçin.
 4. Kaydet butonuna tıklayın. Kaydettiğiniz dosyayı Yandex Mail veya başka bir e-posta programının Rehber'e aktarabilirsiniz.
The Bat!
 1. Araçlar → Adres Defteri menüsünü açın.
 2. Adres defteri penceresinde Dosya → Dışa aktar → Business card (vCard v2.1) menüsünü açın.
 3. Dosya adını ve dosya türü olarak Elektronik kartvizit vCard (.VCF) belirleyin ve kaydedileceği yeri seçin.
 4. Kaydet butonuna tıklayın. Kaydettiğiniz dosyayı Yandex Mail veya başka bir e-posta programının Rehber'e aktarabilirsiniz.

Kişileri mobil cihazla eşitleme

Kişileri, akıllı telefonunuzdaki rehber ile eşitleyebilirsiniz. Telefon rehberiniz, internet bağlantısı kurulduğunda Yandex Mail'de Telefon rehberi grubunda gösterilir (grup, ilk eşitlemeden sonra otomatik olarak oluşturulur). Yandex Mail'deki Kişiler listesini mobil cihazınızda görebilmek için onları bu gruba ekleyin.

Uyarı. Mobil cihazın Rehber'inde sadece oluşturulma aşamasında CardDAV'a kaydedilen kişiler eşitlenebilir. Telefon hafızasına veya başka bir şekilde kaydedilen Kişiler listeniz Yandex Mail ile eşitlenmez.

Kişiler, CardDAV protokolüne göre eşitlenir. CardDAV, rehberleri mobil cihazlarıyla eşitlemesini sağlayan bir internet protokolüdür. Akıllı telefonun standart özellikleriyle veya harici uygulamalarla CardDAV'ı ayarlayabilirsiniz.

Mobil cihazınızın platformunu seçin:

Kişi Arama

Adres defterinde kişiyi hızlı bulmak için dahili arama özelliğini kullanın. Bu özellik, ad ve soyad için transliterasyonu desteklemektedir. Örneğin, “Безумный Шляпник” kişisini aramak için hem Kiril alfabesindeki “б” hem de Latin alfabesindeki “b” kullanılır.

E-posta oluştururken Alıcı alanında adın, soyadın veya e-posta adresinin ilk harflerini girerseniz ipuçları şeklinde görüntülenen uygun kişiler listesini göreceksiniz. İlk önce yakın zamanda yazıştığınız kişiler alıcı olarak önerilecektir.

Kişi Kartı

Kişi hakkında ayrıntılı bilgiye bakmak için e-posta okuma sayfasında gönderenin ismi üzerine tıklayın.

Kendiniz telefon, doğum tarihi ya da yorum ekleyebilirsiniz; bunun için kişi kartındaki Değiştir tuşuna basın.

Kişi kartından, bu gönderciden gelen tüm e-postalara erişebilir, tüm benzer e-postalar için filtre oluşturabilir veya adresi Kara Liste'ye ekleyebilirsiniz.