Kişiler

Mail'de kişileri yönetmek için rehber kullanılır. Onu açmak için Mail'in üst menüsünde yer alan Rehber butonuna tıklayın.

Kurumun üyesiyseniz rehberiniz Özel Kişi Listesi ve Ortak Kişiler gruplarını içerir. Kurumunuzun tüm çalışanlarının adresleri Ortak Kişiler'de toplanır.

 1. Kişi ekle
 2. Kişiyi değiştir
 3. Kişiyi sil
 4. Kişi Grupları
  1. Kişi grubuna e-posta yaz
  2. Gruba Kişi Ekleme
  3. Gruptan Kişi Silme
  4. Grup Düzenleme
 5. Kişileri İçeri ve Dışarı Aktarma
  1. Farklı e-posta programlarından kişileri dışarı aktarma
 6. Kişileri mobil cihazla eşitleme
  1. iOS
  2. Android
 7. Kişi Arama
 8. Kişi bilgi kartı

Kişi ekle

Rehber, daha önce e-postalarınızı gönderdiğiniz adreslerden otomatik oluşur. Otomatik kişi ekleme özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız Kişiler menüsünü açın ve Otomatik olarak ekle seçeneğini devre dışı bırakıp değişiklikleri kaydedin.

Ayrıca aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak adresi manuel olarak ekleyebilirsiniz:

 • Rehber arayüzünde. Kişi ekle butonuna tıklayın, düzenleme penceresinde alanları doldurun ve değişiklikleri kaydedin.
 • E-posta okuma sayfasında kişi kartında. E-postayı açarak gönderen adresine tıklayın. Açılan pencerede Rehbere ekle butonuna tıklayın.

E-postanızın alıcısı size yanıt verdiğinde rehberinizde adı belirtilmediyse rehberinize e-posta kutusunun ayarlarında belirttiği ad eklenecektir.

Kişiyi değiştir

Kişi bilgilerini (ad, e-posta adresi, telefon, doğum tarihi) değiştirmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

 • Rehber arayüzünde. Listeden kişi seçin, Değiştir üzerine tıklayın, kişi hakkında yeni bilgiyi girin ve değişiklikleri kaydedin.
 • E-posta okuma sayfasında kişi kartında. E-postayı açarak gönderen adresine tıklayın. Açılan pencerede Değiştir butonuna tıklayın, kişi hakkında yeni bilgiyi girin ve değişiklikleri kaydedin.

Kişiyi sil

Adres defterinden kişi silmek için, kişiyi seçin ve kişiler listesinin üstündeki üst menüden Sil tuşuna basın.

Kişi Grupları

Kişi grubuna e-posta yaz

Adresleri yazmadan aynı anda birkaç kişiye e-posta göndermek için kişileri gruplayabilirsiniz; Alıcı alanında grup adını girmeniz yeterli olacaktır.

Gruba Kişi Ekleme

 1. Eklemek istediğiniz kişileri seçin.
 2. Gruba ekle butonuna tıklayın.
 3. Listeden istediğiniz grubu seçin veya yeni bir grup oluşturun.
Not. Kişileri aynı anda birkaç gruba ekleyebilirsiniz.

Gruptan Kişi Silme

 1. Sayfanın sol kısmında bulunan listeden istediğiniz grubu seçin.
 2. Gruptan silmek istediğiniz kişileri seçin.
 3. Gruptan çıkar butonuna tıklayın.
Uyarı. Gruptan çıkarıldığında kişi rehberde kayıtlı kalır. Kişiyi rehberden silmek için Kişiyi sil butonuna tıklayın.

Grup Düzenleme

Her grubu silebilir veya grubun adını değiştirebilirsiniz. Ayarlara geçmek için, simgeyi, soldaki gruplar listesindeki grubun adı üzerine getirin. Açılan ayarla bağlantısına tıklayın. Kişi grubu ayarları  → Kişiler menüsünden de yapılabilir.

Kişileri İçeri ve Dışarı Aktarma

Yandex.Mail'in ile diğer e-posta servis ve programlarının adres defterleri arasında kişileri aktarmak için vCard formatındaki dosyalar kullanılır.

Yandex.Mail'in rehberinden kişileri dışarı aktarmak için Rehber bölümünün üst menüsünde Daha butonuna tıklayıp Rehberi dışarı aktar öğesini seçin. Açılan pencerede Kaydet butonuna tıklayın. Rehberinizdeki tüm "kişisel" girdiler vCard dosyası olarak bilgisayarınıza kaydedilir.

Kişileri Yandex.Mail'in rehberine içeri aktarmak için Rehber bölümünün üst menüsünde Daha butonuna tıklayın ve Rehbere dosya ile kişiler yükle öğesini seçin. Kullanmak istediğiniz vCard dosyasını açın ve Kaydet butonuna tıklayın.

Farklı e-posta programlarından kişileri dışarı aktarma

Mozilla Thunderbird
 1. Adres defteri butonuna tıklayın.
 2. Adres defterinin penceresinde Araçlar → Dışa Aktar menüsünü açın.
 3. Dosya adını ve dosya türü olarak vCard belirleyin ve kaydedileceği yeri seçin.
 4. Kaydet butonuna tıklayın. Kaydettiğiniz dosyayı Yandex.Mail'in veya başka bir e-posta programının adres defterine aktarabilirsiniz.
The Bat!
 1. Araçlar → Adres Defteri menüsünü açın.
 2. Rehber penceresinde Dosya → Dışa aktar → Business card (vCard v2.1) menüsünü açın.
 3. Dosya adını ve dosya türü olarak vCard (.VCF) türü elektronik kartvizit ve kaydedileceği yeri seçin.
 4. Kaydet butonuna tıklayın. Kaydettiğiniz dosyayı Yandex.Mail'in veya başka bir e-posta programının adres defterine aktarabilirsiniz.

Kişileri mobil cihazla eşitleme

Kişileri, akıllı telefonunuzdaki rehber ile eşitleyebilirsiniz. Telefon rehberiniz, internet bağlantısı kurulduğunda Yandex.Mail'de Telefon rehberi grubunda gösterilir (grup, ilk eşitlemeden sonra otomatik olarak oluşturulur). Yandex.Mail'deki Kişiler'i mobil cihazınızda görebilmek için onları bu gruba ekleyin.

Uyarı. Mobil cihazın Rehber'inde sadece oluşturulma aşamasında CardDAV'a kaydedilen kişiler eşitlenebilir. Telefon hafızasına veya başka bir şekilde kaydedilen kişiler Yandex.Mail ile eşitlenmez.

Kişiler, CardDAV protokolüne göre eşitlenir. CardDAV, rehberleri mobil cihazlarıyla eşitlemesini sağlayan bir internet protokolüdür. Akıllı telefonun standart özellikleriyle veya harici uygulamalarla CardDAV'ı ayarlayabilirsiniz.

Mobil cihazınızın platformunu seçin:

Kişi Arama

Adres defterinde kişiyi hızlı bulmak için dahili arama özelliğini kullanın. Bu özellik, ad ve soyad için transliterasyonu desteklemektedir. Örneğin, “Безумный Шляпник” kişisini aramak için hem latin alfabesindeki “b” hem de Kiril alfabesindeki “б” kullanılır.

E-posta oluştururken Alıcı alanında adın, soyadın veya e-posta adresinin ilk harflerini girerseniz ipuçları şeklinde görüntülenen uygun kişiler listesini göreceksiniz. İlk önce yakın zamanda yazıştığınız kişiler alıcı olarak önerilecektir.

Kişi bilgi kartı

Kişi hakkında ayrıntılı bilgiye bakmak için e-posta okuma sayfasında gönderenin ismi üzerine tıklayın.

Kendiniz telefon, doğum tarihi ya da yorum ekleyebilirsiniz; bunun için kişi kartındaki Düzenle butonuna basın.

Kişi kartından, bu gönderciden gelen tüm e-postalara erişebilir, tüm benzer e-postalar için filtre oluşturabilir veya adresi Kara Liste'ye ekleyebilirsiniz.