Mozilla Thunderbird

Mozilla Thunderbird aracılığıyla Yandex.Mail ile çalışabilirsiniz.

E-posta kutunuzun ayarlarında IMAP veya POP3 protokolünün çalışmasını etkinleştirin ve giriş yöntemini seçin:
 1. Yandex.Mail ayarlarında “E-posta programları”bölümünü açın.
 2. IMAP veya POP3 protokolünü etkinleştirin. E-postadaki tüm işlemlerinizi sunucuyla senkronize edilmesine olanak sağladığı için IMAP'i öneriyoruz.
 3. IMAP'i seçtiyseniz giriş yöntemini seçin:
  • Portal şifresi: Yandex'teki şifreniz.
  • Uygulama şifresi : daha güvenilir şifredir, ayrıntılı bilgi için Yandex.Pasaport Yardım bölümüne bkz.
 1. IMAP protokolüne göre ayarlama
 2. Mozilla Thunderbird ile ilgili sorunların çözümü

IMAP protokolüne göre ayarlama

 1. Programı başlatıp Hoş Geldiniz penceresinde Bunu geç, mevcut e-postamı kullanacağım butonuna tıklayın.
 2. Sizin mevcut e-posta hesabınızın ayarları penceresinde hesap için aşağıdaki parametreleri belirtin:
  • Adınız: kullanıcı adınız (örneğin, “Alice Little”);
  • E-posta adresi: Yandex’teki e-posta adresiniz (örneğin, “alice.the.girl@yandex.com.tr);
  • Parola: Yandex şifreniz veya uygulama şifreniz. Yandex.Mail ayarlarında etkinleştirdiğiniz şifreyi kullanın.

  İleri butonuna tıklayın.

 3. Manuel ayarlar butonuna tıklayın ve e-posta sunucuları için aşağıdaki parametreleri belirtin:
  Gelen e-posta
  • ProtokolIMAP;
  • Sunucu adı: imap.yandex.com.tr;
  • Port993;
  • SSLSSL/TLS,
  • Kimlik doğrulama: Yandex şifreniz veya uygulama şifreniz. Yandex.Mail ayarlarında etkinleştirdiğiniz şifreyi kullanın.
  Gönderilen e-posta
  • Sunucu adı: smtp.yandex.com.tr;
  • İletişim noktası465;
  • SSLSSL/TLS,
  • Kimlik doğrulama: Yandex şifreniz veya uygulama şifreniz. Yandex.Mail ayarlarında etkinleştirdiğiniz şifreyi kullanın.

  Ayrıca Yandex’teki kullanıcı adınızı da belirtin, örneğin, “alice.the.girl”.

  Uyarı. “login@yandex.com.tr türünde olan bir e-posta hesabından e-postanın alınmasını ayarlıyorsanız, “@” işaretinden önce gelen kısım kullanıcı adı olarak kabul edilecektir. Kurumlar için Mail 360'ı kullanıyorsanız kullanıcı adı olarak e-posta hesabının tam adresini belirtmelisiniz.
 4. Girdiğiniz verilerin doğruluğunu kontrol etmek için Tekrar dene butonuna tıklayın. Ayarların kontrolü tamamlandıysa Bitti butonuna tıklayın.
 5. E-posta göndermek için her zaman Mozilla Thunderbird programını kullanmak istiyorsanız Sistem ile entegrasyon penceresinde Varsayılan olarak ayarla butonuna tıklayın.
 6. Hesabın adına sağ tıklayın ve Ayarlar öğesini seçin.
 7. Sunucu ayarları bölümüne geçin ve E-posta silindiğinde öğesinde Silinmiş klasörüne taşı değerini seçin.
 8. Kopyalar ve klasörler bölümüne gidip tüm klasörler için Yandex'teki e-posta kutunuzun adını içeren değer atayın.
 9. Değişiklikleri uygulamak için Bitti butonuna tıklayıp programı yeniden başlatın.

Mozilla Thunderbird ile ilgili sorunların çözümü

Bu kılavuz, Yandex.Mail ve e-posta programı ile ilgili sorunları çözmenize yardımcı olur.

Sorunu seçin:

Ne mesaj aldınız?

Programda kullandığınız kullanıcı adı ve şifre ile Yandex.Mail’in web arayüzünde giriş yapmayı deneyin. Tarayıcıda hatırlananları kullanmadan kullanıcı adınızı ve şifrenizi manuel olarak girin.

Not. İki basamaklı kimlik doğrulamayı açtıysanız uygulama şifresini kullanın.
Giriş yapabildiniz mi?

Kullanmak istediğiniz protokolün, E-posta programları ayarlar bölümünde seçilmiş olduğundan emin olun.

E-posta programının ayarlarında aşağıdaki sunucu parametrelerini doğru belirtip belirtmediğinizi kontrol edin:

IMAP kullanıyorsanız
Gelen e-posta
 • e-posta sunucusunun adresi — imap.yandex.com.tr;
 • bağlantı güvenliği — SSL;
 • port — 993.
Gönderilen e-posta
 • e-posta sunucusunun adresi — smtp.yandex.com.tr;
 • bağlantı güvenliği — SSL;
 • port — 465.
POP3 kullanıyorsanız
Gelen e-posta
 • e-posta sunucusunun adresi — pop.yandex.com.tr;
 • bağlantı güvenliği — SSL;
 • port — 995.
Gönderilen e-posta
 • e-posta sunucusunun adresi — smtp.yandex.com.tr;
 • bağlantı güvenliği — SSL;
 • port — 465.

Farklı e-posta programlarında sunucu ayarlarının nasıl kontrol edildiği hakkında daha fazla bilgi için Veri şifreleme bölümüne gözatın.


Giriş yapamıyorsanız e-posta programında yanlış kullanıcı adı veya şifre kullanıyor olabilirsiniz.

“Authentication required”, “Sender address rejected: Access denied” veya “Send auth command first” iletisinin gösterilmesi, e-posta ayarlarında Yandex'in SMTP sunucusunda kimlik doğrulamasının devre dışı olduğu anlamına gelir. (Outlook Express için) Kullanıcı doğrulama ya da (The Bat! için) SMTP doğrulaması seçeneğinin açık olduğundan emin olun.

“Sender address rejected: not owned by auth user” mesajı görüntüleniyorsa, Kimden alanındaki adres, SMTP sunucusuna giriş yapmak için kullanılan e-posta programının ayarlarında belirtilen adresle aynı değildir. Adresi düzeltin ve e-postayı tekrar gönderin.

“Login failure or POP3 disabled” mesajını almanız e-posta programının e-posta kutusuna POP3 protokolünden erişemediği anlamına gelir. E-posta hesabının şifresini doğru girdiğinizden ve E-posta programları bölümünde POP3 protokolünden erişimin etkin olduğundan emin olun.

Not. İki basamaklı kimlik doğrulamayı açtıysanız uygulama şifresini kullanın.

“Message rejected under suspicion of SPAM” mesajı çıkıyorsa, iletinizin içeriği Yandex.Mail tarafından spam olarak tanımlanmıştır. Sorunu çözmek için Yandex.Mail'in web arayüzü açın ve herhangi bir e-postayı test olarak gönderin. Böylece e-postaların robot tarafından gönderilmediğini sisteme doğrulamış olursunuz.

Ücretsiz antivirüs programları ile bilgisayarınızı kontrol edin: CureIt! veya Kaspersky Lab’ın Virus Removal Tool programlarıyla bilgisayarınızda virüs taraması yapın.

Daha fazla bilgi için "E-posta gönderilemiyor" mesajı alıyorum bölümüne gözatın.

"Bad address mailbox syntax" mesajı görüntüleniyorsa adresin Kimden alanındaki doğruluğunu kontrol edin. Adresi düzeltin ve e-postayı tekrar gönderin.

 • E-posta programınızın ayarlarının ve bilgisayarınızın internet bağlantısı ayarlarının doğruluğunu kontrol edin.
 • Antivirüs programı, güvenlik duvarı ya da proxy sunucusu kullanıyorsanız bunları kapatıp sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.
 • Yandex.Pasaport'ta doğru kişisel bilgiler belirtin ve hesaba telefon numarası ekleyin. Güvenlik sistemimiz hesabınızı şüpheli bulmuş ve e-posta kutunuzu engellemiş olabilir. Bu durum genellikle telefon numaranız e-posta kutunuza bağlı olmadığında ya da Yandex.Pasaport'ta gerçek dışı ad-soyad girildiğinde meydana gelir. Engellemeyi kaldırma işlemi genellikle birkaç saat sürer.

 • "Bad address mailbox syntax." Kimden alanındaki gönderenin adresini kontrol edin. Adres yanlışsa e-posta gönderildikten sonra şu hatayı göreceksiniz:

Kaybolan e-postaları bulmak için talimatları adım adım uygulayın. Çalışmaya başlamadan önce yeni sekmede Yandex.Mail'i açın.

Sorunu seçin:

E-postaları sildiğinizde bu e-postalar Silinenler klasörüne düşer ve 30 gün içinde orada saklanır. Bu süre zarfında onları geri yükleyebilirsiniz:

 1. Silinenler klasörüne git.
 2. İstediğiniz e-postaları işaretleyin.
 3. Klasöre butonuna tıklayın.
 4. E-postaları taşımak istediğiniz klasörü listeden seçin, örneğin Gelen Kutusu.

E-postaların silinmesinden bir aydan fazla bir süre geçtiyse, bu e-postalar Yandex sunucularından kalıcı olarak silindiği için geri yüklenemezler.

E-postalar olması gerektiği klasörde yoksa büyük olasılıkla başka klasöre düşmüş olabilirler (örneğin Silinenler veya Spam). Gönderen kişinin adını veya adresini, e-postadan bir alıntı veya konusunu hatırlıyorsanız hesabınızdaki tüm klasörlerde e-postayı aramayı deneyin.

E-postalar bulundu mu?

E-postaları geri yükleyebilirsiniz:

 1. E-postaların bulunduğu klasöre gidin.
 2. İstediğiniz e-postaları işaretleyin.
 3. Klasöre butonuna tıklayın.
 4. E-postaları taşımak istediğiniz klasörü listeden seçin, örneğin Gelen Kutusu.
E-postalar neden kayboluyor ve bunu nasıl önleyebilirim?

Silinenler klasöründe e-postalar 30 gün saklanır, Spam klasöründe ise 10 gün. Süre dolduğunda bu e-postalar Yandex sunucularından kalıcı olarak silinecektir. E-postalar neden haberiniz olmadan bu klasörlere girebilir:

Başka bir kullanıcı e-posta hesabınıza erişebilir

E-posta hesabınıza erişimi olan başka bir kullanıcı e-postaları silmiş olabilir. Başkasına ait bilgisayarda oturumunuzu kapatmayı unutmuş olabilirsiniz. Oturumu kapatmak için hesap menüsünde Tüm cihazlardan çıkış yap bağlantısına tıklayın. Bunu ayrıca Pasaport sayfasında Tüm bilgisayarlarda oturumu sonlandır bağlantısını kullanarak da yapabilirsiniz.

Ziyaret günlüğüne girin ve e-posta silme işlemlerinin kaydedilip kaydedilmediğini kontrol edin.

Sınırlama. Ziyaret günlüğünde yaklaşık 2000 işlem saklanır. E-postalar silindikten sonra 2000'den fazla işlem yapıldıysa silinme bilgileri ziyaret günlüğüne yansımaz.

E-posta kutunuza sadece sizin erişebildiğinden eminseniz bilgisayarınızı antivirüs programıyla kontrol edin, şifrenizi değiştirin ve ek adresi değiştirin. Telefon numaralarım sayfasında tanımadığınız telefon numaralarının bulunmadığından emin olun.

E-postalar, e-posta programında kayboluyor

E-posta programı kullanıyorsanız ve içindeki e-postaları siliyorsanız bu e-postalar servis sayfasında da silinir. Bunun nedeni, programınızın IMAP protokolüne göre ayarlanması ve servisteki e-posta kutusunun programdaki e-posta kutusu ile eşitlenmesidir. E-postaları sadece programda silip Yandex.Mail'de bırakmak istiyorsanız, programı POP3 protokolüne göre ayarlayabilirsiniz fakat bunu yapmamanızı öneririz çünkü e-postalar sunucuyla yanlış eşitlenebilir.

E-postaları silen veya taşıyan kural ayarlandı

E-posta işleme kurallarında gelen e-postaları silmek veya diğer klasörlere taşımak için ayarlanan kuralların olmadığından emin olun. Bu tür filtreler varsa geçici bir süre için onları devre dışı bırakıp e-postaların Gelen Kutusu'na gelip gelmediğini kontrol edin.

Arama yardımıyla veya manuel olarak e-postalar bulunamıyorsa bu, e-postaların Yandex sunucularından kalıcı olarak silindiği için geri yüklenemeyeceği anlamına gelir.

E-postalar neden kayboluyor ve bunu nasıl önleyebilirim?

Silinenler klasöründe e-postalar 30 gün saklanır, Spam klasöründe ise 10 gün. Süre dolduğunda bu e-postalar Yandex sunucularından kalıcı olarak silinecektir. E-postalar neden haberiniz olmadan bu klasörlere girebilir:

Başka bir kullanıcı e-posta hesabınıza erişebilir

E-posta hesabınıza erişimi olan başka bir kullanıcı e-postaları silmiş olabilir. Başkasına ait bilgisayarda oturumunuzu kapatmayı unutmuş olabilirsiniz. Oturumu kapatmak için hesap menüsünde Tüm cihazlardan çıkış yap bağlantısına tıklayın. Bunu ayrıca Pasaport sayfasında Tüm bilgisayarlarda oturumu sonlandır bağlantısını kullanarak da yapabilirsiniz.

Ziyaret günlüğüne girin ve e-posta silme işlemlerinin kaydedilip kaydedilmediğini kontrol edin.

Sınırlama. Ziyaret günlüğünde yaklaşık 2000 işlem saklanır. E-postalar silindikten sonra 2000'den fazla işlem yapıldıysa silinme bilgileri ziyaret günlüğüne yansımaz.

E-posta kutunuza sadece sizin erişebildiğinden eminseniz bilgisayarınızı antivirüs programıyla kontrol edin, şifrenizi değiştirin ve ek adresi değiştirin. Telefon numaralarım sayfasında tanımadığınız telefon numaralarının bulunmadığından emin olun.

E-postalar, e-posta programında kayboluyor

E-posta programı kullanıyorsanız ve içindeki e-postaları siliyorsanız bu e-postalar servis sayfasında da silinir. Bunun nedeni, programınızın IMAP protokolüne göre ayarlanması ve servisteki e-posta kutusunun programdaki e-posta kutusu ile eşitlenmesidir. E-postaları sadece programda silip Yandex.Mail'de bırakmak istiyorsanız, programı POP3 protokolüne göre ayarlayabilirsiniz fakat bunu yapmamanızı öneririz çünkü e-postalar sunucuyla yanlış eşitlenebilir.

E-postaları silen veya taşıyan kural ayarlandı

E-posta işleme kurallarında gelen e-postaları silmek veya diğer klasörlere taşımak için ayarlanan kuralların olmadığından emin olun. Bu tür filtreler varsa geçici bir süre için onları devre dışı bırakıp e-postaların Gelen Kutusu'na gelip gelmediğini kontrol edin.

Gelen Kutusu'nda yeni e-postalar yoksa büyük olasılıkla başka klasöre düşmüş olabilirler (örneğin Silinenler veya Spam). Gönderen kişinin adını veya adresini, e-postadan bir alıntı veya konusunu hatırlıyorsanız hesabınızdaki tüm klasörlerde e-postayı aramayı deneyin.

E-postalar bulundu mu?

E-postalar Silinenler, Spam veya başka bir klasörde bulunduysa e-postaları silen, Spam veya başka bir klasöre taşıyan bir kural ayarlanmış olabilir. Geçici bir süre için bu kuralı devre dışı bırakıp e-postaların Gelen Kutusu'na gelip gelmediğini kontrol edin.

Yeni e-postalar bulunmadıysa bildirimin gönderileceği sitede e-posta adresinizi doğru belirtip belirtmediğinizi kontrol edin. E-posta adresinizin doğru yazılıp yazılmadığını alıcıdan teyit edin.

Bunun yanı sıra, site veya gönderen adresinin Kara listede yer almadığından emin olun.

Yandex.Pasaport'ta doğru kişisel bilgiler belirtin ve hesaba telefon numarası ekleyin. Güvenlik sistemimiz hesabınızı şüpheli bulmuş ve e-posta kutunuzu engellemiş olabilir. Bu durum genellikle telefon numaranız e-posta kutunuza bağlı olmadığında ya da Yandex.Pasaport'ta gerçek dışı ad-soyad girildiğinde meydana gelir. Engellemeyi kaldırma işlemi genellikle birkaç saat sürer.

E-posta programından iletileri silmenize rağmen Yandex.Mail sitesinde e-postalar eskisi gibi klasörlerinde duruyorsa e-posta programınız büyük ihtimalle POP3 protokolüne göre ayarlanmıştır. POP3 protokolünün çalışma özelliklerinden dolayı e-posta programındaki iletiler sunucuyla düzgün bir şekilde eşitlenmeyebilir. Yandex.Mail ile çalışmak için IMAP protokolü tavsiye edilmektedir. Mail programının POP3'ten IMAP'e ayarlanması hakkında ayrıntılı bilgi için POP3 protokolünden geçiş bölümüne gözatın.

E-posta programında gönderilen iletiler görünmüyorsa e-posta programınız büyük ihtimalle POP3 protokolüne göre ayarlanmıştır. POP3 protokolünün çalışma özelliklerinden dolayı e-posta programındaki iletiler sunucuyla düzgün bir şekilde eşitlenmeyebilir. Yandex.Mail ile çalışmak için IMAP protokolü tavsiye edilmektedir. Mail programının POP3'ten IMAP'e ayarlanması hakkında ayrıntılı bilgi için POP3 protokolünden geçiş bölümüne gözatın.

Rapor, mutlaka teslim edilmeme nedeni içerecektir. En sık rastlanan nedenleri Yandex’te e-posta teslim edilmediğine dair rapor ve E-postanın başka bir adrese (Yandex değil) ulaşmadığına dair rapor makalelerinde okuyabilirsiniz.

E-posta programında SSL şifreleme aktivasyonu sırasında hatalı sertifikayla ilgili hatalar alıyorsanız e-posta programının ve işletim sisteminin doğru ayarlandığından emin olun:

 • Bilgisayarınızda saat ve tarih doğru olarak ayarlanmalı (gecikme veya “ileri tarih” kullanılmamalı). Tarih yanlışsa sistem hatalı olarak sertifika süresinin başlamadığını veya bittiğini belirtiyor.
 • Antivirüs programınızın ayarlarında HTTPS bağlantılarının denetlenmesi devre dışı olmalıdır. Antivirüs ayarlarını, Kaspersky Internet Security ve ESET NOD32 Smart Security için hazırladığımız kılavuzlara göre Güvenlik sertifikası hataları bölümünde değiştirebilirsiniz.
Sertifikayı güvenilen sertifika listesine manuel olarak ekleme (Windows)
Uyarı. Sertifikayı kendiniz yükleyebileceğinizden emin değilseniz bir uzmana başvurun.

Sertifikayı güvenilen sertifika listesine eklemek için:

 1. Sertifikayı indirin. (Bağlantının yönlendirdiği dosya doğrudan tarayıcıda açılıyorsa CTRL + S tuş kombinasyonuna basıp dosyayı bilgisayarınıza kaydedin, dosyadaki metni kopyalamayın.)
 2. Başlat menüsünü açın.
 3. Arama alanında certmgr.msc ifadesini girin ve Enter butonuna tıklayın.
 4. Program penceresinde klasör ağacında Güvenilen Kök Sertifika Yetkilileri klasörüne tıklayın.
 5. Pencerenin sağında Sertifikalar klasörüne sağ tıklayın ve Tüm Görevler → Al... öğesini seçin.
 6. İleri butonuna tıklayın.
 7. Gözat butonuna tıklayıp daha önce indirdiğiniz CA.pem dosyasını seçin. İleri butonuna tıklayın.
 8. Sertifika Depolama Alanı bölümünde varsayılan ayarları değiştirmeden İleri butonuna tıklayın.
 9. Bitti butonuna tıklayın.
 10. (İsteğe bağlı) Açılan pencerede Kabul ediyorum ifadesine tıklayın.
 11. Klasör ağacında Güvenilen Kök Sertifika Yetkilileri → Sertifikalar klasörüne tıklayın.
 12. Sağdaki sertifika listesinde Certum CA sertifikasını bulup üzerine sağ tıklayın ve Özellikler öğesini seçin.
 13. Genel sekmesine geçin.
 14. Sadece aşağıdaki amaçları etkinleştirin öğesinde İstemci Kimlik Doğrulaması seçeneğinin etkin olduğundan emin olun.
 15. Tamam butonuna tıklayın.
Kök sertifikayı Linux'a ekle
Kök sertifikanın eklenmesiyle ilgili Adding CAcert root certificate to Debian/Ubuntu rehberinden bilgi alabilirsiniz.
MS Outlook 2007 sertifikayı belirlemiyor
Listelenen tüm parametreleri denetledikten sonra Outlook 2007 güvenlik hatası vermeye devam ediyorsa Microsoft web sitesinden program güncellemesini indirin.
The Bat! programında sertifika doğrulama sorunları

The Bat! e-posta programında güvenlik sertifikasının doğrulanmasıyla ilgili sorunlar yaşanıyorsa, programı 6 veya daha yüksek sürüme güncelleyin. Güncelledikten sonra aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Programın menüsünde Özellikler → S/MIME ve TLS öğesini seçin.
 2. S/MIME uygulaması ve TLS sertifikaları bloğundaki anahtar durumunu İç durumuna getirin.
 3. Tamam butonuna tıklayın.
 4. E-posta göndermeyi deneyin. Sertifika hatası yeniden meydana gelirse aynı bloktaki Özellikler → S/MIME ve TLS → S/MIME uygulama ve TLS sertifikaları anahtarını Microsoft CryptoAPI durumuna getirin.
 5. Tamam butonuna tıklayın.
Not. The Bat!'in bazı sürümlerinde İç durumu, bazılarında ise Microsoft CryptoAPI durumu çalışacağı için, anahtar durumunu elle değiştirmek gerekir.

Bunu yaptıktan sonra sorun ortadan kalkmadıysa Ritlabs destek hizmetine başvurun.

Gönderme komut dosyası yeniden ayarlanamıyor

Kendi kodunuzu ağdaki önerilerle karşılaştırmayı deneyin:

1С programı SSL'i desteklemiyor

SSL'in desteklenmesi için ek olarak Stunnel programını kurun:

 1. Şu bağlantıya tıklayarak Windows için güncel sürümü indirin (stunnel-sürümü-installer.exe): https://www.stunnel.org/downloads.html.
 2. Arşivi açın.
 3. mailssl.bat dosyasını yönetici olarak başlatın.
 4. E-posta programının ayarlarında SSL'i devre dışı bırakın ve aşağıdaki sunucu parametrelerini belirtin:
  • SMTP: sunuculocalhost, port25
  • POP3: sunuculocalhost, port110
  • IMAP: sunuculocalhost, port143

Yakın geçmişte e-posta kutunuzun şifresini değiştirdiyseniz e-posta programının ayarlarında bilgileri güncellediğinizden emin olun. Ayarlardaki şifre doğruysa birkaç saat bekleyin. E-posta programı ayarlarının Yandex sunucusuyla eşitlenmesi zaman alabilir.

Aynı kullanıcı adı ve şifreyle web arayüzünde giriş yapmayı deneyin. Kimlik doğrulama bilgilerini yeniden girin, önceden kaydedilmiş bilgileri kullanmayın. Buna rağmen kontrol rakamları girişi talebi ortaya çıkıyorsa, Kimlik doğrulama sırasında neden kontrol rakamları girişi talep ediliyor? yazısındaki olası sebeplere göz atabilirsiniz.

E-posta programında kullanmak istediğiniz protokolün,E-posta programları ayarlar bölümünde etkinleştirildiğinden emin olun.

Uyarı. Kurumlar için Mail 360'ı kullanıyorsanız kullanıcı adı olarak e-posta kutusunun tam adresini belirtin.
E-posta programları ayarları bölümünde IMAP veya POP3 protokolünün etkin olduğundan emin olun.