Mobil Yandex.Metro nedir?

Yandex.Metro mobil uygulaması yardımıyla İstanbul, Moskova, St. Petersburg, Kiev, Harkiv ve Minsk'teki metro yolculuklarınızı kolay bir şekilde planlayabilirsiniz.

Rota

Rotanızı iki farklı yöntemle kurabilirsiniz:

1) “Nereden” ve “Nereye” alanlarını doldurarak

Hareket ve varış istasyonlarınızın adlarını Nereden ve Nereye alanlarına yazın.

2) Hareket ve varış istasyonlarını haritada bulup seçin

Hareket ve varış istasyonlarını bulup üzerine tıklayın (bu yöntemi kullanabilmek için Ekrana dokunarak hızlı istasyon seçimi seçeneğini etkinleştirin.

Haritayı istediğiniz gibi genişletebilir veya daraltabilirsiniz.

Haritayı kaydırmak için üzerine basıp parmağınızla sürükleyin.

Rota seçenekleri

Seçtiğiniz yöndeki en uygun rota seçeneği haritada ve rota özeti penceresinde görüntülenir:

Alternatif seçeneklerse haritanın altında görüntülenir. Seçenek numarası sarı halkada görüntülenir.

Rota özeti penceresini sağa veya sola doğru kaydırarak farklı rota seçeneklerine dair bilgileri görürsünüz:

Yolculuk süresi ve bineceğiniz vagonlar

Yolculuğunuza dair ayrıntılı bilgi notunu görmek için özet penceresini yukarıya doğru kaydırın:

Böylelikle göreceğiniz bilgiler:

  • Ortalama yolculuk süresi

    Yolculuk süresi ancak istasyonlar arasında yolculuk ve hatlar arasında geçiş süreleri hesaba katılarak hesaplanır. Hareket ve varış istasyonlarındaki merdivenlerden iniş ve çıkış süreleri, hesaplanan yolculuk süresine dahil değildir. Tren bekleme süreleri istasyonlar arasında ortalama yolculuk sürelerine göre hesaplanır.

  • Yolcunun, yolculuğun sonunda varış istasyonunun peronunda olacağı saat olarak algılanan Varış saati, yolculuğun başladığı anda bu yolcunun zaten “hareket istasyonu”nun peronunda durduğu varsayımıyla hesaplanır.

  • Yolculuk çizgisi ve binilmesi önerilen vagonlar: İstasyonlar arasındaki geçiş süresini azaltmak için binilmesi önerilen vagonlar sarıyla işaretlenir. İstasyonlar arasında geçiş süresi 3 dk.nın üzerinde olacağı durumlarda Yürüyen adam simgesiyle işaretlidir.

Ayarlar

Butona tıklayın

Açılan pencerede aşağıdaki ayar gruplarını görürsünüz:

Metro haritası:
Şehir:
Açılan listeden gerekli şehir adına tıklayın: İstanbul (Türkiye), Moskova veya St. Petersburg (Rusya), Kiev veya Harkiv (Ukrayna), Minsk (Belarus)
Dil
İngilizce, Rusça, Türkçe veya Ukraynaca olmak üzere haritada kullanılacak dili seçin.
Ek dil
İngilizce veya “Hayır” seçeneklerine tıklayarak haritada ek dil kullanılıp kullanılmamasına karar verin. “Hayır” tıklandığında ek dil kullanılmayacaktır.
Metro haritalarının güncellenmesi:
Güncellemeleri kontrol et satırına tıklayarak program için yeni güncellemeler olup olmadığını kontrol ettirip gerekli güncellemeleri yükletirsiniz.
Ekrana dokunarak hızlı istasyon seçimi

İlgili menüde Otomatik olarak seçeneğini işaretlediğinizde yolculuğunuzun hareket ve varış istasyonlarını haritadaki istasyon adlarına tıklayarak belirtebilirsiniz.

Program hakkında
Program hakkında ayrıntılı bilgi, Lisans Sözleşmesi'ne ve Yandex'in diğer mobil uygulamalarına yönlendiren bağlantılar içeren sayfayı açar.