DKIM imzası

DKIM imzasının ayarlanması için genel talimat

DKIM imzası alıcının, aldığı e-postanın gerçekten olası göndereni tarafından ona gönderildiğinden emin olmasını sağlar.

Alan adından gönderilen e-postalar için DKIM imzasını belirtmek için alan adınız için açık anahtarlı bir TXT kaydı oluşturmanız yeterlidir. Yandex'e ait olmayan sunuculardan gönderdiğiniz e-postalar için ayrıca gizli anahtarlı bir TXT kaydı da oluşturmanız gerekir. Bu kaydı e-postalarınızı gönderen sunucuda ayarlamanız gerekir.

Alan adını Yandex'e devrettiyseniz açık anahtarlı DKIM imzası otomatik ayarlanır. Bu imzanın parametrelerini Kurumlar için Mail DNS editöründe görüntüleyip ayarlayabilirsiniz.

Açık ve gizli analtarlar için değerleri API aracılığıyla alabilirsiniz. Kurumlar için Mail arayüzü aracılığıyla sadece açık anahtar değeri alınabilir. TXT kayıtlarının yönetimi genellikle size DNS barındırma servisini sağlayan şirketin web sitesindeki DNS yönetim sayfası üzerinden yapılır.

 1. Kurumlar için Mail'de açık anahtar TXT kaydını alın:

  1. Alan adlarım sayfasını açın. İlgili alan adını içeren bağlantının üzerine tıklayın. Alan adı yönetim hakkınız doğrulanmış olmalıdır.

  2. Sayfanın sağ sütununda DKIM dijital imzası bölümünü bulun. Bu bölümde Kayıt içeriğini göster bağlantısına tıklayın. DKIM imzası daha önce ayarlanmışsa bu bölüm görüntülenmez ve açık anahtarı DNS editöründeki kayıt değeri olarak görüntülenir.

   Bu kayıt üç parçayla oluşur:
   • Kayıt adı (“mail._domainkey”). Bazı yönetim panellerinde mail._domainkey.yourdomain.tld gibi tam alt alan adının belirtilmesi gerekebilir.

   • DKIM parametreleri:

    v=DKIM1;
    k=rsa;
    t=s;
    p=MIGfMA0GCSEBtaCOteH4EBqJlKpe...

    p parametresi açık DKIM anahtarını içerir.

   • Alan adı göstergesi (“DKIM key mail for yourdomain.tld”).

 2. Kayıt içeriğini kopyalayın.

 3. Size DNS barındırma servisini sağlayan şirketin web sitesindeki DNS düzenleme sayfasını açın.

 4. Aşağıdaki alan değerleriyle bir TXT kaydı oluşturun:

  • İsim: “mail._domainkey”. Bazı DNS yönetim panellerinde DKIM açık anahtarı için ayrıca alan adını da belirtmek gerekebilir. Örneğin: “mail._domainkey.yourdomain.tld”.

  • Değer: Kurumlar için Mail'de elde edilen açık anahtarlı DKIM parametreleri.

   Örneğin: “v=DKIM1; k=rsa; t=s; p=MIGfMA0GCSEBtaCOteH4EBqJlKpe...”.

  Yandex'e ait olmayan sunuculardan gönderilen e-postaları imzalayabilmek için ayrıca gizli bir anahtar da almanız gerekir. Servisimiz çerçevesinde an itibarıyla bunu sadece Kurumlar için Mail API'si aracılığıyla almanız mümkün. Aldığınız anahtarı e-postalarınızı gönderen sunucuda belirtmeniz gerekir.

 5. DNS'teki yaptığınız değişikliklerin etkinleşmesini bekleyin. Bu işlem en fazla 72 saat sürebilir.