Erişim yenileme

Doğrulanmış telefon numarasını veya e-posta adresini kullanarak veya güvenlik sorusunu yanıtlayarak erişimi bağımsız olarak yenileyebilirsiniz. İşlemi başlatmak için erişim yenileme sayfasındaki talimatları izleyin.

Erişiminizi kendiniz yenilemiyorsanız erişim yenileme anketini doldurmayı deneyin.

Anket doldurarak erişim yenileme

İpucu. Mümkünse anketi, genelde Yandex’e giriş yapmak için kullandığınız bilgisayarda (telefonda, tablette) doldurun. Kötü niyetli kişilerin sizin hesabınıza erişimi yenileyip hesabınızı eline geçirmemeleri için Yandex, erişimin yenilenmesi sırasında genellikle yeni IP adreslerine ve bilgisayarlara güvenmez.

Adım 1. Anketi doldurun

 1. Erişim kurtarma anketini açın, kurtarmak istediğiniz hesabın kullanıcı adını ve güvenlik görselindeki karakterleri girin. Kullanıcı adınızın doğru yazılışını hatırlamak için önerilerimizi okuyun.
 2. İletişim için belirttiğiniz e-posta adresini ve kurtarmak istediğiniz hesabın bilgilerini girin. Tüm girdiğiniz bilgiler otomatik olarak kontrol edilir, bu yüzden alanları mümkün olduğunca doğru doldurmaya çalışın. Eski şifrenizi veya adınız ile soyadınız için kulandığınız yazılışı tam hatırlayamıyorsanız bunları hatırlayabildiğiniz gibi girin veya alanın yayındaki + butonuna tıklayıp olası alternatif yazılışları ekleyin.

Adım 2. Erişimi kurtarmayı doğrulayın

Veriler başarılı bir şekilde kontrolden geçtiyse ankette belirttiğiniz e-posta adresine 3 gün sonra erişim kurtarma talimatları içeren bir ileti alırsınız.

Ayrıca, kurtarılacak hesabın e-posta adresine de bir ileti ve bu hesaba bağlı telefon numarasına da bir SMS göndereceğiz.
 • Kurtarılacak kıllanıcı hesabına erişiminiz varsa (örneğin, başka bir cihazdan kullanıcı girişi yapılmışsa) aldığınız iletiyi açıp Bu benim butonuna tıklayın. Ardından, ankette belirttiğiniz e-posta adresine erişim kurtarma talimatlarını içeren iletiyi hemen alacaksınız.
 • Kurtarmak istediğiniz hesaba erişiminiz yoksa, güvenlik nedenlerinden dolayı işlemi hızlandırmamız mümkün olmaz.
 • Kurtarma işlemini sizden başka biri başlattıysa veya hesaba erişimi kendiniz kurtarabildiyseniz, aldığınız e-posta iletisinde veya telefonunuzdaki SMS mesajında Bu ben değilim butonuna tıklayın.

Sağladığınız bilgilerin ek kontrolü gerektiğinde anketiniz Yandex Destek Ekibi’ne gönderilir. Bazı durumlarda sizden ek bilgiler sağlamanız veya kimlik belgeniz elinizde olmak üzere bir fotoğraf çekip bize göndermeniz istenebilir. Bunun amacı, bir dolandırıcının kimlik belgenizi çalarak hesabınıza erişmesini önlemektir.

Fotoğraf için koşullar
Fotoğrafta açıkça görülmelidir
Neden mutlaka resmi bir kimlik belgesi ile fotoğraflanmalı?

Gerçek hesap sahibine yardım ettiğimizden emin olmalıyız. Bunun için:

 • Yandex’e kaydınız sırasında belirtilen belgedeki ad ve soyadı kontrol ediyoruz; veriler uyuşmalıdır.
 • Fotoğraftaki yüzünüzü belgedeki fotoğrafla karşılaştırıyoruz.
Belge numarası ve belgedeki seri numarası ne işe yarar?
Belge numarası ve belgenin seri numarası, belgenin geçerli olduğundan, belgeninin kullanım süresinin dolmadığından ve belgenin kaybolmadığından emin olmak için gereklidir.
Fotoğraf için hangi belge uygundur?
 • Kimlik
 • Pasaport
 • Askeri kimlik
 • Ehliyet

Uygun olmayanlar: Öğrenci kimliği, iş yeri giriş kartı, avlanma sertifikası, hizmet kimliği vb.

Fotoğraf çekemiyorsam ne yapmalıyım?

Bir tanıdığınızdan size yardım etmesi için ricada bulunun veya aynada fotoğraf çekin.

Fotoğraf aynaya karşı çekildiyse, onu bir resim düzenleyicisinde ayna efektiyle (mirros effect) ters çevirin.